featured

Doğuştan cam kemik hastası tekvandoya başladı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cam kemik hastası olarak dünyaya gelen Burak Sakçı, engelli bireylere örnek olarak tekvandoya başladı. Sakçı, sporun engelli bireylere olumlu katkısını gösteriyor.

Tedavisinde 9 yıl süren 5 ameliyat geçiren Burak Sakçı, dayanakla yürümeye başladı. Ehliyet alarak araba süren Sakçı, 2018 yılında Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü Bilgi Süreç Departmanında çalışmaya başladı.

Umutlar Kırılmaz kitabını yazdı

Cam kemik hastalarına yol göstermek için hayatından ve tedavi süreçlerinden kesitler içeren “Umutlar Kırılmaz” isimli kitap yazan Sakçı, istenildiğinde her şeyin başarılabileceğini kanıtlamak için spora başladı.

Gülsena Karakuyulu’nun “Sporla Değişen Hayatlar” isimli TÜBİTAK projesinin akabinde tekvandonun temeliyle tanışan Sakçı, Karakuyulu’nun teklifiyle spora başladı. Sakçı, idmanlarını, yürüteciyle geldiği Yunus Emre Spor Tesisleri’nde sürdürüyor.

Dünya Engelliler Günü’nde İzmir Poomse Karşılaşmaları’nda şov yaptı

Sakçı, 3-4 Aralık’ta gerçekleştirilen 2. Vilayetler Ortası İzmir Poomse Karşılaşmaları’nda Dünya Engelliler Günü münasebetiyle farkındalık gayesiyle “Küçük Adam” yazılı dobok (tekvando kıyafeti) giyerek şov yaptı ve kendisine altın madalya ikram edildi.

“İlk madalyamı spor alanında aldım”

Burak Sakçı, “Yüzlerce kişinin önünde alkışlanarak orada bulunmak hoştu. Sahiden bunu sözlerle anlatamam. Hem memnunluk hem de gurur vericiydi. Doğal bir o kadar da heyecanlandım. O alkışı, o heyecanı yaşamak benim için gurur vericiydi ve birinci madalyamdı. 30 yaşındayım, birinci madalyamı spor alanında sağ olsun Gülsena hocam sayesinde aldım.” dedi.

“Desteksiz ayakta duramıyorum lakin…”

Sakçı, “Desteksiz ayakta duramıyorum lakin yürüteç sayesinde hiç değilse poomse çizerek beni bir şeyleri yapabileceğime inandırdı. Sporun her alanında engelli bireylerin her şeyin üstesinden gelebileceğine yürekten inanıyorum. Hudutlarımız çerçevesinde her şeyin üstesinden gelebiliriz.” tabirlerini kullandı.

“Bazı insanların olumsuz fikirlerine maruz kaldım”

Sözlerine devam eden Sakçı, “Özellikle o gün salonda, sesim de bir o kadar gürdür, ‘Taa…’ diye o çektiğim kıyamda adeta kendimden geçtiğimi söyleyebilirim. Hayatım boyunca etrafımdaki birtakım insanların olumsuz kanılarına maruz kaldım. Bana ‘Ehliyet alamazsın’ da dediler, ‘Ayağa kalkamazsın’ da dediler. Daima diyorlar, ‘Yapamazsın’ diyorlar zira beşerler der. Bunlara kulak asmamak gerekiyor.” formunda konuştu.

Doğuştan cam kemik hastası tekvandoya başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!