featured

Süleymanpaşa’da Boccia kadrosu kuruluyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR – HABER

Boccia sporunun tanıtılması maksadıyla, Namık Kemal Üniversitesi Spor Salonunda Vücut Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO)son sınıf öğrencileri ve Süleymanpaşa’da yaşayan engelli vatandaşların iştirakiyle Boccia grubu kuruluyor.

Yeni meslek fırsatları

BESYO öğrencileri ve engelli sportmen adayları, birlikte idman yaparak Boccia’yı yakından tanıma talihi buldular. Çalışmada, Türkiye’de 40’tan fazla vilayette yapılmaya başlanan ve günden güne gelişen Boccia sporunun, bu yıl mezun olacak öğrenciler için antrenörlük ve hakemlik üzere yeni meslek fırsatları sunabileceği tabir edildi.

Engelli sportmenler Boccia sporunu denedi

Süleymanpaşa Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Lideri ve Süleymanpaşa Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Öztekin ve Süleymanpaşa Kent Kurulu Lideri Beste Emre Güngör de çalışmaya iştirak ederken, iki lider, engelli atletler ve öğrencilerle birlikte Boccia sporunu denedi.

Boccia hakkında

Boccia, tekerlekli sandalye kullanan engellilerin yapabildiği bir spordur. Boccia’da emel, farklı yükteki toplarla, oyunun başlangıcında sahanın rastgele bir bölgesine atılan “Jak” isimli beyaz topun en yakınına atış yapabilmektir. Altı kırmızı ve altı mavi topla oynanan oyun, iki ferdi sportmen ya da iki grupla oynanabilir.

Boccia kuralları

Kırmızı toplara sahip ekip oyuna başlar ve jak isimli beyaz topu saha çizgilerinin içinde kalacak halde dilediği bir noktaya atar. Jak’ı atan oyuncu kırmızı topla birinci atışını yapar ve sıra rakibe geçer. Rakip oyuncu ya da ekip Jak’a kırmızı toptan daha yakın bir atış yapana ya da altı topun tamamını kullanana kadar atış yapar. Jak’a kırmızıdan yakın atış gerçekleşirse sıra tekrar değişir.

Çok puan toplayan ekip galip gelir

Her iki ekip da atışlarını tamamladığında Jak’a en yakın atışı yapan kadro 1 puan kazanır. Ayrıyeten Jak’a rakip grubun toplarından daha yakın olan her top için de artı 1 puan elde eder. Bu biçimde bir set sona erer. Bir Boccia maçı 4 set üzerinden oynanır ve toplamda daha çok puan toplayan ekip galip gelir.

engelli bireylerlere spor imkanı

Boccia sporu, tekerlekli sandalye kullanan herkesin yapabileceği bir aktivite olmasının yanı sıra ülkemizde yeni gelişen bir spor olarak engelli bireylere faal sportmen olma imkanı da sunmaktadır.

Kas ve eklem sorunu için etkili

Motor maharetlerin gelişmesine katkıda bulunan spor, her düzeydeki kas ve eklem sorunu olan sportmenlerin dahil olabileceği bir aktivite olarak dikkat çekiyor.

Süleymanpaşa’da Boccia kadrosu kuruluyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!