featured

Duvar Tenisi (Squash) Nedir, Nasıl Oynanır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR-HABER

Duvar tenisi nedir, nasıl oynanır, vuruş teknikleri, ekipman ve özellikleri, oyun kuralları nasıldır? Kullanıcılar bununla ilgili aramalar yapıyor. İşte ayrıntılar…

16’ıncı yüzyılda Fransa’da ortaya çıkan bu spor, insanların cümbüş için sırayla topu duvara atmasıyla başladı. Oyun asıl popülerliğini 19’uncu yüzyılda İngiltere’de Harrow School öğrencilerinin futbol alanlarının boşaltılmasını beklerken oyalanmak gayesiyle duvara top atmalarıyla kazanmış ve bundan sonraki süreçte geniş kitlelerin ilgisini çekmiştir.

Squash oyun kuralları

Oyunculara oyun başlamadan evvel 5 dakikalık bir ısınma müddeti tanınır. Maçlar çoklukla 5 set üzerinden oynanır. Setler ortasında 90 saniye orta vardır.

Ön duvarın orta kısmında yer alan çizgiye servis çizgisi denir. Servis kullanıldığında topun bu çizginin üstünde bir noktaya isabet etmesi gerekir. Tıpkı vakitte, servisi kullanan atletin bir ayağının da servis kutusuna basıyor olması gerekir.

Squash’ta setler 11 puan üzerinden oynanır. Beraberlik durumunda fark 2 sayı olana kadar set devam eder. Her yanılgı sayıdır. Puanı kazanan oyuncu, servis atmaya da hak kazanır. Setler 3 (2 seti alan galip) ya da 5 (3 seti alan galip) set üzerinden oynanır.

Oyuncu, topu pervaza ya da altına, oyun alanının belirtilen çizgilerinin dışına, ön duvara çarptırmadan oyun alanının rastgele bir kısmına atarsa servisi kaybeder. Oyuncu, topa bir seferden çok sayıda vurursa kaybeder.

Squash vuruş teknikleri
Forehand: Raketin bulunduğu taraftaki ayağın geride, öteki ayağın önde olduğu durumda yapılan vuruş tipi.
Backhand: Raketin bulunduğu taraftaki ayağın önde, öbür ayağın artta olduğu durumda yapılan vuruş tipi.
Drop shot: Topa ön köşelerden yavaşça sekecek formda vurulmasıdır.
Drive: Topa sert bir biçimde vurulmasıdır.

Squash kort ve ekipman özellikleri

Oynandığı saha bir tarafı açık, üstü kapalı bir küpü andırır. Bu saha olağan bir tenis alanından daha küçük boyutlara sahip olup, tabanı parke ve duvarları özel alçı yahut tahtadandır.

Squash kortunun uzunluğu 9 m ve genişliği 6 m yüksekliği ise 4 m’dir. Otunda kullanılan raketin uzunluğu 56 cm’dir. Genişliği ise 21 cm’dir. Squash’in topu tenis topundan daha küçük boyutlara sahiptir ve kauçuktan yapılmıştır. Çapı 4 cm, yükü ise 24 gramdır ve topun içerisinde bir damla sıvı bulunur.

Duvar Tenisi (Squash) Nedir, Nasıl Oynanır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!