featured

Uçan Türk Fatih Arda İpçioğlu’ndan 132 Metrelik Atlayış

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR HABER

Kayakla atlama sporcunda Türkiye ismine tarihi sayfalar açan Fatih Arda İpçioğlu, bir prensip daha imza attı. Atletimiz Finlandiya’nın Titisee-Neustadt kabasasında düzenlenen Dünya Kayakla Atlama Şampiyonası’nda yarışan İpcioğlu tarihimizin en uygun derecesine ulaştı.

132 metreyle yeni bir rekor kırdı

Fatih Arda İpcioğlu, 132 metrelik atlayışla Türkiye’nin Dünya Kupası’nda bugüne kadar elde ettiği en uygun dereceye ulaştı. Atletimiz bu atlayışıyla final etabında müsabaka hakkı da elde etti. Finaldeyse 124.5 atlayışla 224.4 puan alarak, şampiyonayı 24. sırada tamamladı. İpçioğlu’nun milletlerarası arenada yakaladığı en yeterli derece 6.’lık.

Olimpiyata giden birinci Türk kayakçı oldu

Erzurum doğumlu olan 25 yaşındaki Fatih Arda İpcioğlu, 2018 Kış Olimpiyat Oyunları’na katılarak ismini tahihe yazdırdı zira bunu başaran birinci Türk sportmen oldu. İpcioğlu, olimpiyatta yarıştığı olağan dorukta 57., büyük zirvedeyse 56. oldu. Fakat Türkiye ismine birinci defa bu heyecanı yaşatmış olması derecelerden çok daha kıymetliydi.

Fatih Arda değil, o bir “Uçan Türk”

Türkiye şampiyonluklarının yanı sıra Türkiye rekorlarının da sahibi olan Fatih Arda İpcioğlu, “Uçan Türk” lakabına sahip. 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’na da katılarak, üst üste iki defa bu tertibe katılmayı başaran İpçioğlu, bununla da kalmayarak, olağan zirve kategorisinde finale kalan birinci atletimiz unvanını da elde etti.

İpçioğlu’nun Erzurum’dan çıkan bir atlet olması elbette tesadüf değil. 2011 Universiad Kış Oyunları’na evsahipliği yapan Erzurum, bu sayade bir çok kayak tesisine de sahip olmuş oldu. Palandöken dağı eteklerine yapılan atlama kulesi de bunlardan biriydi. Fatih Arda İpçioğlu’nun kayağa başlama vakti oyunlar devrine denk geliyor.

Her çocuk üzere kızakla kayağa başladı

Ancak karların başşehri de diyebileceğimiz Erzurum’da bir çok çocuk üzere Fatih Arda’nın da kayakla tanışması kızakla oldu. Her çocuk üzere o da kızakla kayarak bu spora oyun olarak birinci adımlarını attı. Ailesinin sık sık Palandokön dağına gitmesi onun kayakla bir atlet olarak ilgilenmesinin de yolunu açtı.

Profesyonellik kulede birinci 10 ile start aldı

2010 yılında Erzurum’daki atlama kuleleleri seçmesinde birinci 10 içine girmesiyle de profesyonelliğe giden kapı aralanmış oldu. Ailesinden aylarca uzak aklam kıymetine çok çalışıp büyük emekler vererek, Türkiye’nin kayakla atlama tarihi baştan yazmış oldu. Tesis ve imkanlar oluşturulduğunda dünya çapında atletlerin yetişebildiğini de somut olarak herkese gösterdi.

Sonraki etap 11 Aralık’ta Almanya

Fatih Arda İpçioğlu, kayak sporundaki öncülüğüyle bugün bir çok çocuk için de bu alanda bir idol olmuş durumda. İpçioğlu da bunun şuurunda ve bayrağı daha yükseklere dikmek için gerisinden yeni atletlerin yetişmesini arzuladığını da söylüyor. Başarılı sportmen bu manada yetenekli atletlere takviye vermekten geri durmayacağını da lisana getiriyor. Ulusal sportmen, Dünya Kupası’ndaki mücadalesine 11 Aralık 2022’de Almanya etabında devam edecek.

Uçan Türk Fatih Arda İpçioğlu’ndan 132 Metrelik Atlayış

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!