featured

UEFA’da bayram havası! 3 Avrupa devine darbe

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR HABER

UEFA, Avrupa Harika Ligi’ni önlemek için elinden geleni yaptı ve yapmaya devam ediyor. UEFA’nın verdiği gözdağından sonra Avrupa Muhteşem ligi oluşumunda 3 kulüp, Real Madrid, Barcelona ve Juventus kaldı.

Adalet Divanı’na başvurdular

Real Madrid, Barcelona ve Juventus, 31 Mayıs 2021 tarihinde, UEFA ve FIFA’ya karşı Avrupa Birliği’nin (AB) en yüksek mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı’nda dava açtı.

3 kulübe nazaran UEFA, AB maddelerini çiğnedi

Real Madrid, Barcelona ve Juventus, futbolda yeni bir oluşum kurma hakkına sahip olduğuna argüman etti. FIFA ile UEFA’nın buna karşı başlattığı yaptırımların Avrupa Birliği maddelerini çiğnediğini öne sürdü.

Rantos, UEFA’ya dayanak verdi

Konuyla ilgili açılan davada Adalet Divanı Başsavcısı Athanasios Rantos’un görüşü yayınlandı. Buna nazaran rantos, UEFA yaptırımlarının kanunlara uygun olduğuna hükmetti. Başsavcı’nın görüşünün bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

UEFA’dan açıklama: Memnuniyet duyduk

UEFA’dan yapılan açıklamada başsavcının görüşünden memnuniyet duyulduğu belirtildi. Açıklamada, “Başsavcının görüşü federasyonların sporun korunmasındaki merkezi rolünü pekiştiriyor” denildi.

Karar gelecek yıl çıkacak

UEFA, Avrupa Harika Ligi’ne ve tüm Avrupa spor ekosistemini tehdit edecek bu cins ayrılma tekliflerine mutlaka karşı olduğunu yineledi. Adalet Divanı, davayla ilgili kararını 2023’te açıklayacak.

Avrupa Üstün Ligi’ni 12 grup kurmaya çalıştı

İngiltere’nin Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham, İtalya’nın Milan, Inter ve Juventus, İspanya’nın Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüpleri tarafından 19 Nisan’da Avrupa Harika Ligi için bir teşebbüs başlatıldığı duyrulmuştu.

9 kadro projeden çekildi

UEFA ve FIFA’nın yaptırıml tehditlerinden sonra 9 kulüp teşebbüsten çekilirken Real Madrid, Barcelona ve Juventus mevzuyu yargıya taşıdı. Oluşumdan çıkmayan 3 ekibin, UEFA ve FIFA’ya bağlı tertiplerden ve ulusal liglerden çıkarılması, milletlerarası maçlara oyuncu göndermesinin yasaklanması üzere yaptırımlarla karşılabileceği belirtiliyor.

UEFA’da bayram havası! 3 Avrupa devine darbe

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!