featured

Berk Balaban: “Durum Dışarda Görünenden Daha Kötü”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sezon başında Galatasaray’dan, 3.Lig temsilcisi İskenderunspor’a kiralanan Berk Balaban, sarsıntıda yaşadığı anları anlattı. Balaban, Kahramanmaraş merkezli 7.7 şiddetindeki yıkıcı zelzeleye Hatay’da yakalandı.

Depremden en çok etkilenen kentlerin başında gelen İskenderun’da zelzelesi yaşayan Balaban o felaket anlarını Fanatik’e anlattı.

“Deprem olduğunda uyanıktım”

“Deprem 04.17’de oldu, ben 4 üzere uyanmıştım. Yani zelzele olduğunda uyanıktım. O sırada oda arkadaşlarım uyuyorlardı sarsıntı olduğu anda ben onları uyandırdım. Çok şükür çok bir hasar olmadı kaldığımız tesisimizde. Zelzele olurken ‘Deprem oluyor!’ diye bağırdık, tahliye ettik çabucak binayı. Sahanın oraya hakikat gittik fakat o sırada etrafımızda bir sürü bina yıkılmaya başlamıştı. Aslında birinci büyük zelzele vurduğunda bizim çabucak sol tarafta kulübün çaprazında yer alan Uğur Kurt ve Halil İbrahim Ölmez hocamızın kaldığı bina çökmüştü, biz onun yalnızca toz bulutunu görebildik.”

“Etrafta daima çığlıklar vardı”

“Ondan sonra orta ara artçılar olmaya başladı, 6.6 üzere çok sarsıcı artçılar… Enkazın oraya gittik, etraftan daima çığlıklar vardı. Serinkanlı kalıp, tahlil ve tertip açısından daha sağlıklı adımlar atmak için etraftaki bayanları ve çocukları daha profesyonel isimlerin yanına yönlendirdik. Hava karanlıktı, enkaz etrafından insanları uzaklaştırmak istedik. Artçılar azalınca tekrar tesise dönüp odalarımızdan kıyafetleri ve el fenerlerini aldık. Sonra onları muhtaçlığı olan insanlara dağıttık.”

“6 saat sonra kendi uğraşımızla çıkardık lakin kaybettik”

“Tabii ki o sırada şebekeler düşmüştü, elektrikler falan vardı fakat internet ve şebeke çökmüştü. Ailelerimize ulaşmaya çalıştık, çok şükür kimsede bir sorun yoktu. İşçiden birkaç şahsa ulaşamamıştık o an fakat ilerleyen süreçte onlara da ulaştık. Ancak Uğur ve İbrahim hocamızın enkazın altında olduğunu biliyorduk. Birinci başta bağırdık, çağırdık, ses gelecek mi diye. 1, 1.5 saat sonra İbrahim hocamızın sesini duymuşlar, yaklaşık 6 saat sonra yani yaklaşık 3 üzere kendi gayretimizle onu çıkardık. Durumu berbattı, dün sabah aldığımız habere nazaran maalesef vefat etti.”

“Hava çok soğuktu, liderimiz tesisin kapılarını büsbütün açtı”

“O süreçte halk kendi eforuyla bir şeyler yapmaya çalıştı. Biz de biraz daha organize etmeye çalıştık. İnsanları tesisimize yönlendirdik, birtakım araçların camlarını kırarak içine girdik ve hareket ettirmeye çalıştık, en azından yardım gelirse yollar kapanmasın, yararı olsun diye. Hava çok soğuktu, liderimiz tesisin kapılarını büsbütün açtı, gelebilen insanları tesisimize almaya çalıştık. İki blok da çökmüştü, öbür birkaç insanı da kurtardık. Halk işbirliği yaptı, yukarda olanları kuyruk oluşturarak aşağıya indirdik. Hastaneler doluydu, kimisi yıkılmıştı o nedenle tesisimizdeki sıhhat çalışanlarına yönlendirdik. Halktan da birinci yardım bilgisi olan, okumuş beşerler birinci müdahaleleri yaptı.”

“Uğur hocadan hoş haberler bekliyoruz”

“Kimse için kolay değil, çok soğuktu, erzağımız da yoktu. Tesiste anlık olarak çabucak çorbalar yapıldı, ikram edildi. Liderimiz bütün futbolcuları ve ailelerini, Hatay dışına çıkardı. İstanbul’a geldim, buradan yardımlar yapmaya çalışıyoruz kulüp olarak. Uğur hocamızdan hâlâ haber alamıyoruz. Gruplar dün sabah ulaşmışlar, onun öncesinde hiçbir yardım ulaşmamıştı. Uzun bir müddet oldu lakin hoş haberlerini bekliyoruz inşallah.”

“Bizim gördüğümüz, durum dışarda görünenden daha kötü”

“Tesisin etrafında birçok bina yıkıldı. Bizim gördüğümüz kadarıyla durum, dışardan görünenden kat be kat daha berbat. Uzun mühlet yardım ulaşmadı, buralardan insanlara dokunmaya çalışıyoruz. Eksik ve gereksinimleri belirleyip, gerekli olan formda oradaki insanlara nasıl süratlice ulaştırabiliriz diye düşünüyoruz. Genel olarak Hatay’ın birçok yerine yardım sağladık, elimizden geldiğince devam da ediyoruz.”

“Galatasaray’dan bana ulaştılar”

“Galatasaray’dan da çabucak bana ulaştılar. Fadıl Koşutan hocamız, Cenk Ergün abimiz çabucak ulaştı. Bana ulaşamayanlar, sağ olsunlar aileme ulaşmışlar. Yalnız hissetmedim kendimi.”

“Hoca desek de baba üzere…”

“Şu an için Uğur hocadan hoş haberler bekliyoruz. Hürmetten ‘hoca’ da desek bir baba üzere hissediyoruz onu. İnşallah hoş haberler alacağız. Allah, tüm Türkiye’ye yardım etsin. Vefat edenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.”

Berk Balaban: “Durum Dışarda Görünenden Daha Kötü”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!