featured

Satvet Koşusu’nda kazanan Rüzgardahan Oldu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR-HABER

Türkiye Jokey Kulübü’nden (TJK) yapılan açıklamaya nazaran, 4 yaşlı safkan Arap atlarının iştirak gösterdiği Satvet Koşusu’nu Tuğban İzzet Aksoy’un sahibi olduğu Rüzgardahan kazandı.

TJK’dan yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“4 yaşlı safkan Arap atlarının iştirak gösterdiği yarış, 1400 metre ara üzerinden kum pistte koşuldu.

Kazanan Rüzgardahan oldu

2023 yılı Satvet Koşusu’nu, Tuğban İzzet Aksoy’un sahibi olduğu Rüzgardahan (Yakupbey – Çığırtkan / Halid) jokeyi Kadir Tokaçoğlu yönetiminde 1.35.76’lık dereceyle kazandı. Anadolu Tarım İşletmeleri yetiştirmesi, Alper Tepebaşı’nın antrene ettiği kır erkek safkan sergilediği performansla mesleğinin birinci Küme koşu zaferini elde etmeyi başarırken, üst üste üçüncü, toplamda ise dördüncü galibiyetini kaydetti.

Halim Ağa 2. oldu

İzmir’de günün tek Küme yarışına jokeyi Özcan Yıldırım ile katılan Halim Ağa (Canberktay – Başağım / Turbo) tabelanın ikinci basamağında kendisine yer bulurken, Bozarslan (Özgünhan – Budinkızı / Hisarhan) Halis Karataş yönetiminde üçüncülük elde etti. Jokeyi Muhammed Mir Alım ile start alan Büyük Tınas (Joker – Tigin / Vural) pistten dördüncü olarak ayrılırken, Çağdaş Alaçat (Joker – Ruhşat / Tamerinoğlu) Gökhan Gökçe yönetiminde çabayı beşinci tamamladı. Yarışta farklar ise 2 Uzunluk – 1 Uzunluk – 3 Uzunluk – 5 Uzunluk formunda oluştu.

Koşunun akabinde düzenlenen merasimde kazanan safkanın sahibi ismine İzmir Hipodrom Müdürü Cenk İşkara’ya kupasını Kulübümüz Asli Üyesi Dr. Aslan Savaşan takdim etti.

SATVET Hakkında (1968-1998) (Akbatur-Kemiyetülırak.4/Tarzan)

19 Nisan 1968 tarihinde doğan Satvet’in babası Akbatur, annesi ise Kemiyetülırak.4’tür. Yarış hayatında değerli başarılara imza atan Arap safkan Satvet, 1972 ve 1973 yıllarında G1 Tarım ve Orman Bakanlığı Koşuları’ndan galibiyetle ayrılmıştır. Hara hayatında da birçok Küme 1 koşu galibi temsilciler veren Satvet’in başarılı yavruları ortasında G1 Tarım ve Orman Bakanlığı Koşusu’nu 4 sefer kazanan Albatur, birebir koşuyu 2 kere birincilikle tamamlayan Umut.2, Hatay Koşusu galibi Tulhak ve TBMM Koşusu galibi Aknasip bulunmaktadır. Küme koşu galibi temsilcileri ise Akçapınar, Barbaros.6, Gündoğdu, Kaplan.7, Kafkas, Özüşan ve Tulpar’dır. Kısrak babası olarak Küme 1 kazanan temsilcileri ise Volga.2, Sarar ve Tırpan’dır.”

Satvet Koşusu’nda kazanan Rüzgardahan Oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!