featured

11 Bedensel Engelli, Ulusal Forma Hayaliyle Kulaç Atıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR – HABER

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi bünyesinde 4 yıl evvel kurulan, başkanlığını ve antrenörlüğünü Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Baykal Karataş’ın yaptığı Sıhhat Kültür ve Spor Kulübü sayesinde daha evvel meskenlerinde vakit geçiren 11 bedensel engelli, yüzme sporuna kazandırıldı.

Hem toplumsallaştı hem özgüven ve kuvvet elde etti

Bu süreçte yüzmeyi öğrenip yurt içinde düzenlenen ulusal tertiplere katılan engelli yüzücüler, birçok şampiyonadan dereceyle döndü. Karşılaşmalar nedeniyle daha evvel hiç görmedikleri kentleri de gezme fırsatı bulan engelli yüzücüler, sporla hem toplumsallaştı hem özgüven ve kuvvet elde etti.

Hedef; Para Yüzme Şampiyonası

Milli atlet olmayı hedefleyen yüzücüler, üniversitenin yarı olimpik kapalı yüzme havuzunda 5-7 Aralık’ta Konya’da düzenlenecek Para Yüzme Şampiyonası’nda başarılı olmak için ağır idman yapıyor.

Sağlık Kültür ve Spor Kulübü Lideri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Karataş, AA muhabirine, bugüne kadar çok sayıda karşılaşmaya katıldıklarını ve muvaffakiyetler elde ettiklerini lisana getidi.

Sporcularının fizikî manada güçlendiğini ve toplumsallaştığını tabir eden Karataş, şöyle konuştu:

“Hedefimiz öncelikle Avrupa kotalarını yakalayabilmek”

“Daha evvel görmedikleri kentlere gittikleri için kültürel zekaları da arttı. Bu atletler daha evvelce konutlarında televizyon karşısında oturan, sokağa zar sıkıntı çıkabilen, arkadaşlarıyla bağlantı kurmada sorun yaşayan çocuklardı. İçlerinde yüzmede olağan bireylere baş tutacak atletlerimiz da var. Bu arkadaşlarımızla amacımız öncelikle Avrupa kotalarını yakalayabilmek. Ulusal grup seviyesinde yarışlara katıldıktan sonra da kamplara katılıp orada ülkemizi en güzel yerlerde temsil etmek istiyoruz.”

“Ülkemizi düzgün yerlerde temsil edelim”

Karataş, farklı vilayetlerde katıldıkları karşılaşmalarda birincilik ve ikincilikler kazandıklarını, madalyaların atletleri motive ettiğini söyledi.

Tüm engellileri havuza davet ettiklerini belirten Karataş, “Biz bir ekibiz, bu yüzden gelecekte inanıyorum ki Paralimpik Oyunları’nda içimizden birileri kesinlikle bizi temsil edecektir. ‘Yarının Engellisi’ sloganıyla çıktığımız bu yolda Ağrı’daki tüm engelli arkadaşlarımızı havuza bekliyoruz. Esasen halihazırda hafta sonları Down sendromlu, otizmli ve başka küçük atletlerimiz var. Onlarla devam ediyoruz. Bize katılın güçlenelim. Kentimizi temsil edelim. Ülkemizi âlâ yerlerde temsil edelim.” sözlerini kullandı.

11 Bedensel Engelli, Ulusal Forma Hayaliyle Kulaç Atıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!