featured

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Masa Tenisi Atletleri Türkiye Şampiyonası’nda

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü masa tenisi atletleri, Balıkesir’de düzenlenen karşılaşmalarda değerli bir muvaffakiyet daha elde etti.

Yıldızlar Bölge Ekip – Ferdi karşılaşmalarında uzunluk gösteren sportmenler, farklı kategorilerde elde ettikleri başarılarla karşılaşmalara damga vurdu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi 5. tamamladı

Kızlara 24, erkeklerde 31 grubun ter döktüğü maçlarda Büyükşehir Belediyesi Yıldız Kızlar Grubu, karşılaşmaları beşinci tamamlayarak Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

Ferdi kategorisinde ise erkeklerde 74, kızlarda 55 atletin katıldığı maçlarda, Berra Öz 3. Olarak bronz madalya elde etti.

Masa Tenisi Nedir?

Masa tenisinin tarihi 20. yüzyılın başlarına kadar dayanmaktadır. İngiltere’de orta-üst sınıf mensuplarının eğlenceli vakit geçirmek için günlük eşyalarla oynamaya başladığı oyun için vakitle ticari masa tenisi materyalleri satılmaya başlanmıştır. Oynarken çıkan sese ithafen pinpon olarak da isimlendirilen bu eğlenceli spor, 1988 yılı Yaz Olimpiyat Oyunları itibariyle olimpiyat sporları ortasında yerini almıştır. Evvelce, çoğunlukla Avrupa’da yaygın olarak oynanan masa tenisi günümüzde en çok Kore ve Çin üzere Asya ülkelerinde popülerdir. Oyunda hedef, bir raket aracılığıyla topa vurarak rakibin tarafına göndermek, topu karşı tarafta sektirmek ve rakibin topa vuramamasını yahut topu kurallara uygun halde sizin tarafınıza gönderememesini sağlamaktır.

Masa Tenisi Kuralları

Masa tenisi tek yahut çift olarak (birer kişilik yahut ikişer kişilik taraflar) oynanabilir. Oyun her vakit bir tarafın servis atışı yapmasıyla başlar. Birinci olarak bir yazı tipe atılır ve bunu kazanan kişi kimin servis atacağını, kimin birinci karşılamayı yapacağına karar verme hakkını kazanır. Servis atacak kişi topu avcu açık formda fiyat, havaya atar ve raketiyle vurarak filenin başka tarafında topun sekmesini sağlar. Topun kendi tarafınızda masaya değeceği tek atış, servis atışıdır. Bunun dışında her vakit top rakibinizin tarafına düşmelidir. Her iki sayıda, sayıyı kimin yaptığına bakılmaksızın, servis yapan taraf değişir.

Masa tenisi oynarken topu rakibinizin tarafına geçirdiğinizde, şayet rakibiniz karşılık veremezse puan kazanırsınız. Rakibiniz karşılık verdiğinde lakin top sizin tarafınıza geçmediğinde, fileye takıldığında yahut rakibiniz top sekmeden topa vurduğunda yeniden puan kazanırsınız. Rakibinizin her yanılgısı için kazandığınız puan 1’dir. Puan kazanmak için taraflar, topa güçlü bir halde vurabilir ve böylelikle rakibin karşılık verememesini sağlayabilirler.

Kurallara nazaran masa tenisinde oyunu kazanmak için taraflardan birinin 11 puana ulaşması gereklidir. Ancak oyun skoru 10-10 ise kazanmak için rakibinizle aranızda 2 puan fark oluşturmanız gerekir. Her oyun sonunda rakipler alanda taraf değiştirmelidir. Kesin bir kural olmamakla ve her karşılaşmada değişebileceği üzere tekli oyunlarda genelde 7 oyun, çiftlilerde ise 5 oyun oynanır ve en fazla kazanan taraf maçın galibi ilan edilir.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Masa Tenisi Atletleri Türkiye Şampiyonası’nda

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!