featured

Para Masa Tenisçiler Abdullah Öztürk Ve Nergiz Altıntaş Öğrencilerle Buluştu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Atael Koleji’nde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında düzenlenen panel, paralimpik şampiyonu Abdullah Öztürk ve paralimpik oyunları 3’üncüsü Nergiz Altıntaş’ın muvaffakiyetlerinin anlatıldığı görüntü gösterimiyle başladı.

2 atlet muvaffakiyetlerini anlattı

Spora başlama süreçlerini ve yaşadıkları muvaffakiyetleri anlatan ulusal atletler, öğrencilerin sorularını da yanıtladı.

Organizasyon ulusal atletlerin, sınıflarının masa tenisinde birinci ve ikincisi öğrencilerle maç yapmasıyla sona erdi.

Masa Tenisi: Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir?

Masa tenisinin tarihi 20. yüzyılın başlarına kadar dayanmaktadır. İngiltere’de orta-üst sınıf mensuplarının eğlenceli vakit geçirmek için günlük eşyalarla oynamaya başladığı oyun için vakitle ticari masa tenisi materyalleri satılmaya başlanmıştır. Oynarken çıkan sese ithafen pinpon olarak da isimlendirilen bu eğlenceli spor, 1988 yılı Yaz Olimpiyat Oyunları itibariyle olimpiyat sporları ortasında yerini almıştır. Evvelce, çoğunlukla Avrupa’da yaygın olarak oynanan masa tenisi günümüzde en çok Kore ve Çin üzere Asya ülkelerinde popülerdir. Oyunda emel, bir raket aracılığıyla topa vurarak rakibin tarafına göndermek, topu karşı tarafta sektirmek ve rakibin topa vuramamasını yahut topu kurallara uygun halde sizin tarafınıza gönderememesini sağlamaktır.

Masa Tenisi Ekipmanları

Masa tenisi, ortadan bir file ile iki eşit bölmeye ayrılmış düz bir tenis masası üzerinde oynanır. Masa tenisi masası uzunluğu 2.74 metre, genişliği 1.525 metredir ve yerden 76 santimetre yüksekte durur. Masa tenisi raketi genelde ahşap gereçten yapılmıştır ve yaklaşık 17 santimetre uzunluğundadır. Raketin iki tarafı da kauçuktur ancak ekseriyetle taraflar farklı renklerdedir. Böylelikle oyuncu yumuşak yahut süratli atış yapmak istediğinde raketin hangi yüzünü kullanacağını ayırt edebilir. Masa tenisi topu özellikleri ortasında en değerlisi hafif olmasıdır, böylelikle topun hava sürtünmesi artar ve izleyenlerin gözle takibi kolaylaşır. Top yaklaşık 2.7 gram ağırlığındadırlar ve günümüzde hammaddesi plastiktir.

Masa Tenisi Kuralları

Masa tenisi tek yahut çift olarak (birer kişilik yahut ikişer kişilik taraflar) oynanabilir. Oyun her vakit bir tarafın servis atışı yapmasıyla başlar. Birinci olarak bir yazı çeşide atılır ve bunu kazanan kişi kimin servis atacağını, kimin birinci karşılamayı yapacağına karar verme hakkını kazanır. Servis atacak kişi topu avcu açık biçimde meblağ, havaya atar ve raketiyle vurarak filenin başka tarafında topun sekmesini sağlar. Topun kendi tarafınızda masaya değeceği tek atış, servis atışıdır. Bunun dışında her vakit top rakibinizin tarafına düşmelidir. Her iki sayıda, sayıyı kimin yaptığına bakılmaksızın, servis yapan taraf değişir.

Masa tenisi oynarken topu rakibinizin tarafına geçirdiğinizde, şayet rakibiniz karşılık veremezse puan kazanırsınız. Rakibiniz karşılık verdiğinde lakin top sizin tarafınıza geçmediğinde, fileye takıldığında yahut rakibiniz top sekmeden topa vurduğunda tekrar puan kazanırsınız. Rakibinizin her kusuru için kazandığınız puan 1’dir. Puan kazanmak için taraflar, topa güçlü bir biçimde vurabilir ve böylelikle rakibin karşılık verememesini sağlayabilirler.

Kurallara nazaran masa tenisinde oyunu kazanmak için taraflardan birinin 11 puana ulaşması gereklidir. Lakin oyun skoru 10-10 ise kazanmak için rakibinizle aranızda 2 puan fark oluşturmanız gerekir. Her oyun sonunda rakipler alanda taraf değiştirmelidir. Kesin bir kural olmamakla ve her karşılaşmada değişebileceği üzere tekli oyunlarda genelde 7 oyun, çiftlilerde ise 5 oyun oynanır ve en fazla kazanan taraf maçın galibi ilan edilir.

Masa tenisi her yaştan insanın oynayabileceği, reflekslerinizi ve koordinasyonunuzu geliştirmenizi sağlayacak bir spordur. Üstelik ekipmanları epeyce ulaşılabilir olduğundan, konutunuzda yahut iş yerinizde verdiğiniz bir molada dahi masa tenisi oynayabilirsiniz. İster eğlenceli vakit geçirmek ister başarılı bir oyuncu olmak için masa tenisi oynamak istiyor olun, Yalı Spor her vakit yanınızda! Yalı Spor’u ziyaret ederek kendinize özel bir masa tenisi raketi ve masa tenisi topu edinebilirsiniz.

Para Masa Tenisçiler Abdullah Öztürk Ve Nergiz Altıntaş Öğrencilerle Buluştu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!