featured

Masa Tenisi U13 Ulusal Grubu, Akdeniz Kupası İçin İtalya’ya Gidiyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Masa Tenisi U13 Ulusal Ekibi’nde yer alan sportmenler Görkem Öçal, Kenan Eren Kahraman, Nil Başaran ve Buse Koçak, İtalya’nın Biella kentinde düzenlenecek olan Akdeniz Kupası öncesinde Kocaeli’de hazırlık kampı yaptı. Ulusal sportmen Kenan Eren Kahraman ve Yasemin Çepnioğlu da Akdeniz Kupası öncesi açıklamalar yaptı. İşte ayrıntılar.

Derince Şehit Er Kaan Arlı Spor Salonu’nda bir ortaya gelen ulusal sportmenler, Ulusal Grup Antrenörü Yasemin Çepnioğlu idaresinde 3 gün boyunca raket sallayıp, ter döktü. Kampın tamamlanmasının akabinde İtalya’ya gidecek olan sportmenler, İtalya’dan altın madalyayla dönerek Türkiye’yi gururlandırmayı hedefliyor.

Yasemin Çepnioğlu: “En büyük gayemiz olimpiyatlarda yarışmak”

Verimli bir kamp geçirdiklerini söz eden Yasemin Çepnioğlu, “İtalya’nın Biella kentinde düzenlenecek olan U13 Akdeniz Kupası için ulusal kadromuzla 3 Aralık tarihinde toplandık ve onları motive etmek için hazırlık kampına başladık. Kadromuzun dereceli, Türkiye’nin en âlâ atletleri, başarılı atletleriyle yola çıkacağız. Gayemiz orada şampiyon olarak ülkemizi gururla temsil etmek ve ülkemize altın madalyayla geri dönmektir. Atletlerimizle keyifli ve bir o kadar da verimli bir kamp geçirdik. Bundan sonra tek gayemiz onları daha üst başarılara götürmek. Ülkemizde birçok derece alan çocuklarımızın, artık de ülkemizi yurt dışında muvaffakiyetle temsil edeceğine yürekten inanıyorum. En büyük maksadımız küçüklerde, miniklerde, yıldızlarda, gençlerde ve büyüklerde birçok derece almak ve olimpiyatlarda yarışmak” dedi.

“Şampiyon olup döneceğiz”

6 yıldır masa tenisi sporuyla ilgilendiğini söyleyen ulusal sportmen Kenan Eren Kahraman ise, “Yayınlanan tarihlerde Türkiye şampiyonası oldu. Orada birinci ikiye girenler İtalya’ya gidecekti.

“Biz dereceye girdik”

Biz dereceye girdik. Çok gururluyum, memnunum. Kendime güveniyorum, grup arkadaşlarıma güveniyorum.

“Şampiyon olup döneceğiz inşallah”

Şampiyon olup döneceğiz inşallah. Aileme ve antrenörlerime bize verdikleri takviyelerden ötürü teşekkür ederim” diye konuştu.

Milli sportmenler, öteki minik atletlere muvaffakiyete ulaşmaları için neler yapmaları gerektiğini de anlattı.

Masa Tenisi Nedir?

Masa tenisinin tarihi 20. yüzyılın başlarına kadar dayanmaktadır. İngiltere’de orta-üst sınıf mensuplarının eğlenceli vakit geçirmek için günlük eşyalarla oynamaya başladığı oyun için vakitle ticari masa tenisi materyalleri satılmaya başlanmıştır. Oynarken çıkan sese ithafen pinpon olarak da isimlendirilen bu eğlenceli spor, 1988 yılı Yaz Olimpiyat Oyunları itibariyle olimpiyat sporları ortasında yerini almıştır. Evvelce, çoğunlukla Avrupa’da yaygın olarak oynanan masa tenisi günümüzde en çok Kore ve Çin üzere Asya ülkelerinde popülerdir. Oyunda hedef, bir raket aracılığıyla topa vurarak rakibin tarafına göndermek, topu karşı tarafta sektirmek ve rakibin topa vuramamasını yahut topu kurallara uygun biçimde sizin tarafınıza gönderememesini sağlamaktır.

Masa Tenisi Ekipmanları

Masa tenisi, ortadan bir file ile iki eşit bölmeye ayrılmış düz bir tenis masası üzerinde oynanır. Masa tenisi masası uzunluğu 2.74 metre, genişliği 1.525 metredir ve yerden 76 santimetre yüksekte durur. Masa tenisi raketi genelde ahşap gereçten yapılmıştır ve yaklaşık 17 santimetre uzunluğundadır. Raketin iki tarafı da kauçuktur ama çoklukla taraflar farklı renklerdedir. Böylelikle oyuncu yumuşak yahut süratli atış yapmak istediğinde raketin hangi yüzünü kullanacağını ayırt edebilir. Masa tenisi topu özellikleri ortasında en değerlisi hafif olmasıdır, böylelikle topun hava sürtünmesi artar ve izleyenlerin gözle takibi kolaylaşır. Top yaklaşık 2.7 gram ağırlığındadırlar ve günümüzde hammaddesi plastiktir.

Masa Tenisi Kuralları

Masa tenisi tek yahut çift olarak (birer kişilik yahut ikişer kişilik taraflar) oynanabilir. Oyun her vakit bir tarafın servis atışı yapmasıyla başlar. Birinci olarak bir yazı çeşide atılır ve bunu kazanan kişi kimin servis atacağını, kimin birinci karşılamayı yapacağına karar verme hakkını kazanır. Servis atacak kişi topu avcu açık formda meblağ, havaya atar ve raketiyle vurarak filenin başka tarafında topun sekmesini sağlar. Topun kendi tarafınızda masaya değeceği tek atış, servis atışıdır. Bunun dışında her vakit top rakibinizin tarafına düşmelidir. Her iki sayıda, sayıyı kimin yaptığına bakılmaksızın, servis yapan taraf değişir.

Masa tenisi oynarken topu rakibinizin tarafına geçirdiğinizde, şayet rakibiniz karşılık veremezse puan kazanırsınız. Rakibiniz karşılık verdiğinde ancak top sizin tarafınıza geçmediğinde, fileye takıldığında yahut rakibiniz top sekmeden topa vurduğunda tekrar puan kazanırsınız. Rakibinizin her yanlışı için kazandığınız puan 1’dir. Puan kazanmak için taraflar, topa güçlü bir halde vurabilir ve böylelikle rakibin karşılık verememesini sağlayabilirler.

Kurallara nazaran masa tenisinde oyunu kazanmak için taraflardan birinin 11 puana ulaşması gereklidir. Ama oyun skoru 10-10 ise kazanmak için rakibinizle aranızda 2 puan fark oluşturmanız gerekir. Her oyun sonunda rakipler alanda taraf değiştirmelidir. Kesin bir kural olmamakla ve her karşılaşmada değişebileceği üzere tekli oyunlarda genelde 7 oyun, çiftlilerde ise 5 oyun oynanır ve en fazla kazanan taraf maçın galibi ilan edilir.

Masa Tenisi U13 Ulusal Grubu, Akdeniz Kupası İçin İtalya’ya Gidiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!