featured

Burak Sakçı İzmir Poomsae Şampiyonası’nda Altın Madalya Kazandı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR – HABER

İller Ortası Taekwondo Poomsae Kupası Şampiyonası, Dünya Engelliler Günü (3 Aralık) sebebiyle İzmir’de düzenlendi. Turnuvada atletler taekwondo’nun temelini oluşturan poomsae kategorisinde yarıştılar.

Poomsae Kupası Şampiyonası’nı Burak Sakçı kazandı

Bugün gerçekleştirilen turnuvayı GK Şampiyonlar Spor Kulübü sportmeni Burak Sakçı kazandı. Altın madalyayla konutunda dönen Burak Sakçı, doğuştan cam kesik hastası.

Burak Sakçı: Sporda herkes muvaffakiyet yakalayabilir

Şampiyona’da altın madalya kazandıktan sonra Anadolu Ajansı’na konuşan Burak Sakçı, şunları söyledi: “İmkan olduğu sürece sonlarımız çerçevesinde her şeyi yapabiliriz. Sporun her kısmında cam kesik hastalarının ve tüm engelli bireylerin başarılı olabileceğine inanıyorum.” Sakçı’nın antrenörü Gülsena Karakuyulu ise cam kesik hastalarının hem sporda hem de hayatın her alanında başarılı olabileceklerini söyledi.

Cam kesik hastalığı nedir?

Cam kesik hastalığı, cam bebek hastalığı ve kırılgan kemik hastalığı olarak da bilinir. Hastalığın tıbbi ismi osteogenesis imperfecta’dır. Kalıtsal bir hastalık olan cam kesik hastalığında kemikler belli bir travma yahut yaralanma olmadan kırılır.

Burak Sakçı evvel yürümeyi öğrendi sonra ehliyet aldı

Doğuştan cam kemik hastası olan Burak Sakçı 7 yıl boyunca 5 defa ameliyat oldu ve yaklaşık olarak 1500 seans fizik tedavi gördü. Bu operasyonların akabinde yürüteçle yürümeye başlayan Burak Sakçı, yürümeyi öğrendikten sonra birçok kişinin yapamayacağını söylemesine karşın otomobil kullanmayı öğrendi, ehliyet aldı. Sakçı, 5 Ağustos 2020’de Anadolu Ajansı’na verdiği röportajda şunları söyledi: “Hayatta her şey olabiliyor fakat umutlar nefes aldığımız sürece devam ediyor. Yalnızca mevte deva yok. Umut olduğu sürece engellilerin yapamayacağı hiçbir şey yok. Bana ‘Ehliyet alamazsın.’ dediler. Ancak ben pes etmedim. Hayallerimin peşinden koştum ve ehliyetimi aldım. Sonra kendi otomobilimi da aldım.”

Umutlar Kırılmaz isminde bir kitap yazdı

Hikayesiyle herkesi etkileyen Burak Sakçı, insanlara ilham olmak gayesiyle “Umutlar Kırılmaz” isminde bir kitap yazdı. Sakçı, kitabı yazış sürecini şu sözlerle anlattı: “Bu süreçte çok acı çektim. Birçok olumsuzluk ve zorluk yaşadım. Ancak asla pes etmedim. Yaşadığım her aksilikte daha güçlü bir halde geri döndüm. Zira düşündüğüm vakit acısını hissettiği ayaklarım vardı. Başımıza ne gelirse gelsin hayata sıkı sıkıya tutunup hayatın hoşluklarını tadabiliriz. Diğerlerine umut olmak için bu kitabı yazdım.”

Burak Sakçı İzmir Poomsae Şampiyonası’nda Altın Madalya Kazandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!