featured

Paris 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda Rus ve Belaruslu atletler için Reaksiyon

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR – HABER

Rus ve Belaruslu atletlerin gelecek yıl Paris’te yapılacak Olimpiyat Oyunları’na katılmasına Polonya, Birleşik Krallık, Letonya, Litvanya ve Estonya karşı çıktı.

Beş ülkeden eleştiri

Söz konusu ülkelerin Dışişleri Bakanlıklarından yapılan ortak açıklamada, Belaruslu ve Rus sportmenlerin “tarafsız sporcular” olarak nitelendirilmesi eleştirildi.

“Bazıları direkt Rus ordusuyla ilişkili”

Belaruslu ve Rus atletlerin gelecek yıl olimpiyatlara “tarafsız sporcu” olarak katılmasının bir alternatif olarak sunulduğu anımsatılan açıklamada, “Sporcuların rollerini belirleyen milliyetleri değildir. Bilakis, Kremlin rejimini destekleyen hükümetler ve şirketler tarafından destekleniyorlar. Hatta kimileri direkt Rus ordusuyla bağlı.” tabirlerine yer verildi.

“Geri dönmeye şiddetle davet ediyoruz”

Açıklamada, Rus ordusunun Ukrayna’nın spor tesisleri dahil sivil altyapısına saldırdığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Şu anda Rus ve Belaruslu atletlerin rastgele bir statüde Paris Olimpiyat Oyunları’na geri dönmeleri için bir yol açmayı düşünmenin vakti olmadığına inanıyoruz. Milletlerarası Olimpiyat Komitesi (IOC) şimdi son bir karar vermemiş olsa da, planlarını tekrar gözden geçirmeye ve milletlerarası toplum tarafından desteklenen duruşuna geri dönmeye şiddetle davet ediyoruz.”

Ne olmuştu?

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, (IOC) Rus ve Belarusluların 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları’na “tarafsız sporcu” unvanıyla katılması için “yollar aranacağını” duyurmuştu.

Oy birliğiyle alınan karara nazaran, atletlerin pasaportu nedeniyle turnuvalara iştirakinin yasaklanmasına takviye verilmeyecek. Açıklamada, Rus ve Belarusluların tarafsız sportmen unvanıyla Paris 2024’e katılması için yollar aranacağı da vurgulandı. Bu uyruğa sahip sportmenlerin, Paris 2024’te yer alabilmesi için IOC’nin savaşta Ukrayna’yı destekleyen barış misyonuna karşı duruşta yer alan davranışlar sergilememesi beklenecek.

Paris 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda Rus ve Belaruslu atletler için Reaksiyon

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!