featured

2024 Büyükler Avrupa Şampiyonasına Türkiye mesken sahipliği yapacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR HABER

Halter Federasyonu EWF’nin Türkiye’de oynanacağını duyurdu. Yapılan açıklamada Avrupa Halter Federasyonu (EWF), 2024 Büyükler Avrupa Şampiyonası’nın Türkiye’de oynanmasına karar verildiğini duyurdu. Pekala ne vakit başlayacak? Ayrıntılar…

‘’Yapılan müracaat belgesi EWF tarafından büyük beğeni kazandı’’

Türkiye Halter Federasyonundan yapılan açıklamaya nazaran ,’’ Federasyon lideri Talat Meşhur’un teşebbüsleri sonucunda Avrupa Şampiyonası konut sahipliği için yapılan müracaat evrakı EWF tarafından büyük beğeni kazandı. Yapılan değerlendirmeler sonucu EWF, tertibin 17-28 Şubat 2024 tarihlerinde Antalya’da yapılmasını kararlaştırıldı. ’ifadeleri kullanıldı.

’Antalya’ya dönmekten hepimiz heyecan duyuyoruz’’

EWF’den yapılan açıklamaya nazaran ‘’Türkiye Halter Federasyonunun daha evvelki yıllarda birçok kıymetli tertip düzenlediğine işaret edilerek, “2002 ve 2012 Avrupa halter şampiyonalarının yanı sıra 2001 ve 2010 dünya şampiyonalarına konut sahipliği yapmış Antalya’ya dönmekten hepimiz heyecan duyuyoruz.” Tabirlerine yer verildi.

‘’Gurur duyuyorum’’

Avrupa Halter Federasyonu Lideri Antonio Conflitti yaptığı açıklamada, “Türkiye Halter Federasyonunu, 2024’te böylesine itibarlı bir olimpiyat eleme aktifliğine konut sahipliği yapacağı için tebrik ediyorum.” dedi.

Türkiye Halter Federasyonu Lideri Talat Ünlü de Avrupa Şampiyonası’nın değerine dikkati çekerek, açıklamalarda bulundu “Arkadaşlarımız ile çok ayrıntılı bir sunum belgesiyle müracaatımızı yaptık. Bu doğrultuda bize takviye veren Bakanımıza, bakan yardımcılarımıza teşekkür ederiz. Şampiyona, Paris Olimpiyatları öncesi son kota karşılaşması olması nedeniyle bizim için çok değerli. Konuklarımızı en âlâ biçimde ağırlayıp, bu büyük tertibi her manada yüzümüzün akıyla tamamlamak istiyoruz’ ’ifadelerini kullandı.

Halterin Kuralları Nelerdir?

Silkme ve koparma olarak iki çeşit halter kaldırma tekniği vardır. Bu prosedürlerin kurallarına farklılıklar göstermektedir. Silkme metodunda sportmen halteri kaldırırken birinci olarak göğsüne alması gerekir. Halteri göğsüne alırken halterin göğsüne değmemesi koşuldur. Daha sonra göğüste baş üstüne kaldırır ve bu konumda ayakların paralele olarak durması gerekmektedir. Aksi takdirde kaldırma

Silkme ve koparma olarak iki çeşit halter kaldırma tekniği vardır. Bu yolların kurallarına farklılıklar göstermektedir. Silkme formülünde atlet halteri kaldırırken birinci olarak göğsüne alması gerekir. Halteri göğsüne alırken halterin göğsüne değmemesi kaidedir. Daha sonra göğüste baş üstüne kaldırır ve bu durumda ayakların paralele olarak durması gerekmektedir. Aksi takdirde kaldırma kabul edilmez. Daha sonra hakem işaret verene kadar bu durumda beklenmesi gerekir. Koparmadır ise atlet eğilip halteri tuttuktan sonra tek atakta başının üstüne kaldırır. Burada da kıymetli olan kolların bükülmemesi ve ayakların paralel bir form almasıdır. Bu konumda da hakem işaret verene kadar beklenmelidir. Halteri kaldırma sırasında baldıra yağ yahut su sürmek yasak olarak kabul edilir. Halteri almak için eğilen atletin katiyetle dizlerinin yere değmesi yasaktır. Halter kaldırıldıktan sonra dizlerin katiyen bükülmüş olmaması gerekir. Erkeklerde halterin uzunluğu 2.2 metre, tartısı 20 kg ve çapı 2.5 santim olmak zorundadır. Bayanlarda ise uzunluğu 2.01 metre, yükü 15 kg, çapı yeniden 2.5 santim olması gerekmektedir. Hakemin bırak komutu geldiğinde atlet halteri göğüs düzeyinin altında bırakmak zorundadır. Halter kaldıran sporcuyu 3 başka hakem takip eder. Ayrıyeten bulunan dört heyet üyesi ise hakemlerin kararlarını denetim eder.

Naim Süleymanoğlu halter de ülkemizi temsil eden kıymetli atletlerden biridir. Bulgaristan’daki doğan Naim Süleymanoğlu 10 yaşından beri halter sporuyla ilgileniyordu. 15 yaşında birinci rekorunu kırarak halter kısmında en genç dünya rekortmeni mükafatını aldı. 1983 yılında Bulgaristan ulusal kadrosuna seçildi ve Amerika’daki düzenlenen turnuvada dünya rekoru kıran Naim Süleymanoğlu 1986 yılında Türkiye’ye geldi. Türk ulusal ekibine seçildi.

2024 Büyükler Avrupa Şampiyonasına Türkiye mesken sahipliği yapacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!