Güreş Ulusal Kadrosu yurda döndü

0
180

İtalya’nın başşehri Roma’da sona eren Avrupa Güreş Şampiyonası’nda savaş eden ve yekunda 9 madalya kazanan Muaf Güreş Ulusal Ekibi yurda döndü. Havalimanında çiçeklerle karşılanan kafiledeki sporcular daha sonra 17.00’de Ankara’ya gitti.

Avrupa Güreş Şampiyonası’nda hür stilde son gün ulusal güreşçiler Süleyman Karadeniz altın madalya, Soner Demirtaş ise bronz madalya kazandı. Türkiye, Roma’da grekoromen, özgür ve hatunlar kategorileri olmak üzere 1 altın, 3 gümüş ve 5 bronz madalya ile yekunda 9 madalya kazandı. Kadro halinde 95 puan toplayan Türkiye, böylelikle Rusya (186), Azerbaycan (116) ve Gürcistan’ın (95) akabinde 4’üncü sırada mekan aldı.

Kafilede grup ile birlikte mekan alan Türkiye Güreş Federasyonu (TGF) Yöneticisi Musa Aydın, geçen yılki Avrupa Şampiyonası ile bu yılki şampiyona arasında madalya sayısında düşüş olduğunu tabir etti. Aydın, Roma’da düzenlenen şampiyonayı önemsemediklerini ve bir turnuva olarak gördüklerini söyledi.

“TOKYO’DA RIO’DAKİ BAŞARIMIZI DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ”
12 kota alarak 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na katılmak istediklerini belirten TGF Yöneticisi Musa Aydın, “Geçen sene alışılagelmiş bir Avrupa Şampiyonası’na nazaran hazırlanmıştık ve büyük muvaffakiyet imza atmıştık. Lakin bu yıl olimpiyatların arifesi olduğu ve kota maçları da yakın olduğu için sahihi Avrupa Şampiyonası’nı bir turnuva olarak değerlendirdik. Zira olimpiyat maksadımız olduğu için Avrupa Şampiyonası’na hususî bir hazırlık yapamazdık. Mart ayının üçüncü haftasında Macaristan’da yapılacak Avrupa kota ve nisan ayının ahir Bulgaristan Sofya’da yapılacak yerküre kota maçlarına hazırlanıyoruz. Burada en uygun kotaları alarak bayanlarda 4, grekoromende 4, bağımsızda 4 olmak üzere yekunda 12 kota alarak olimpiyatlara katılmak istiyoruz. 2016 Rio Olimpiyatları’nda devletimizin kazandığı 8 madalyanın 5’ni güreşte kazanmıştık. 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda tıpkı başarıyı devam ettirmek istiyoruz. Fakat öncelikli amacımız Avrupa Şampiyonası değil kota şampiyonası ve hazırlıklarımızı buna nazaran yapıyoruz” tabirlerini kullandı.

“HEDEFİMİZ 12 KOTA İLE OLİMPİYATLARA GİDEBİLMEK”
Geçen olimpiyatlara nazaran bu olimpiyatlar öncesi tüm sıkletlerde düşüş olduğunu tabir eden Musa Aydın, “Her sıklette 7 kota düşüşü oldu. Yani Rio Olimpiyatları’nda her sıklette 23 sporcu yarışırken, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda 16 sporcu yarışacak. Şu anda yekunda 2 grekoromen, 2 bağımsız olmak üzere 4 kotamız var. Maksadımız 12 kota. Bunu sağlamak için bu kotaları almak için çalışmalarımızı ortaya koyuyoruz. Istek ettiğimiz kotaları alıp en hoş halde Tokyo Olimpiyatları’na katılıp devletimizi temsil ederiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here