featured

TFF, Ligden Çekilen Kadroların Yabancı Oyuncularının Transferi İçin Kararını Verdi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), ligden çekilme talebinde bulunan grupların, taleplerini kabul ettiğini açıklamıştı. Ligden çekilen gruplardan yapılacak yabancı oyuncu transferleri ve zelzele bölgelerine yapılması planlanan Konteyner Projesi’nin de ayrıntıları aşikâr oldu.

2 ismi daha karşılaşma takımına yazabilecek

Süper Lig grupları, ligden çekilme kararı alan kulüplerden yabancı futbolcu transfer etmeleri halinde, yabancı oyuncu kuralına ek olarak 2 ismi daha karşılaşma takımına yazabilecek. Ayrıyeten, birinci 11’de en fazla 8 yabancı oyuncuya ek olarak bu transferlerden bir tanesi 9’uncu yabancı oyuncu olarak alanda yer alabilecek.

Öte yandan TFF ve Kulüpler Birliği Vakfı’nın yapmayı planladığı Konteyner Projesi’nin 59 milyon TL’si 2022-23 Dönemi Naklen Yayın Dağıtım Havuzu’ndan kullanılacak. Geriye kalan kısım ise TFF’ye gelen sarsıntı bağışları ve TFF kaynaklarından karşılanacak.

TFF tarafından alınan kararlar şöyle:

“1. Ülkemizde 06.02.2023 tarihinde yaşanan sarsıntı felaketi nedeniyle sarsıntıdan etkilenen ve harika hal ilan edilen Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Osmaniye, Adana olmak üzere 10 vilayette merkezi bulunan ve 2022-2023 döneminde profesyonel liglerde çekilme talebinde bulunan kulüplerin;

Ligden çekilme taleplerinin kabulüne, Bu kulüplerin 2022-2023 futbol döneminde 06.02.2023 tarihinden itibaren kalan karşılaşmalarda hükmen yenik (3-0) sayılmasına ve rakip kadroların (3-0) galip sayılmasına, Bu kulüplerin 2023-2024 futbol döneminde; 2022-2023 döneminde bulundukları liglerde sportif faaliyetlerinin devamına, Tüm profesyonel liglerdeki çekilen ekiplere dönemin kalan kısmına ilişkin TFF nezdinde doğan garanti alacaklarının ödenmesine karar verilmiştir.

2. TFF ve Harika Lig Kulüpler Birliği Vakfı ile ortaklaşa zelzele bölgesine yönelik olarak, 1.000 Konteyner Projesi’nin aşağıda belirlenen şartlarda gerçekleştirilmesine karar verilmiştir;

Proje için gerekli harcamaların TFF hesaplarından yapılmasına; Proje finansmanı için 59 milyon TL’sinin 2022-2023 Dönemi Naklen Yayın Dağıtım Havuzu’ndan alınmasına; Yayın havuzu eşit dağıtım, şampiyonluk, puan performans, dönem sonu derece mükafatı hisselerinin değişmeyip tıpkı kalmasına, döneme devam eden kulüplerin bir galibiyet puan performans fiyatının ligden çekilen kulüplere eşit olarak dağıtılacak formda yayın havuzu hak ediş meblağlarının tekrar belirlenmesine, Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’dan 5’er milyon TL, öbür Muhteşem Lig kulüplerinden 3’er milyon TL olmak üzere yayın havuzu gelirlerinin çekilen kulüpler hariç olmak üzere azaltılmasına; hak ediş meblağlarının revize edilmesine, Proje için bakiye meblağın, TFF’ye gelen zelzeleye yönelik bağışlardan ve/veya TFF’nin kaynaklarından karşılanmasına karar verilmiştir.

3. Spor Toto Harika Lig ve Spor Toto 1. Lig statülerine aşağıdaki biçimde husus eklenmesine karar verilmiştir.

SPOR TOTO ÜSTÜN LİG STATÜSÜ

GEÇİCİ UNSUR: Ülkemizde 06.02.2023 tarihinde yaşanan sarsıntı felaketi sebebiyle ligden çekilme talebinde bulunan kulüplerde tescilli yabancı asıllı futbolcuların; 2022-2023 İkinci Transfer ve Tescil Devri sonuna kadar Spor Toto Üstün Lig kulüplerine transfer yahut süreksiz transfer olmaları halinde; kulüpler bu dönem sonuna kadar bu statüde belirlenen yabancı futbolcu sayılarına ek olarak, A kadro listesine bu kurallara uygun en fazla iki futbolcu yazabilir. Spor Toto Muhteşem Lig’de bu futbolcular karşılaşma isim listesine yazılabilir ve bu futbolculardan biri alandaki 8 yabancıya ilaveten birebir anda karşılaşmaya devam eden takımda 9. yabancı futbolcu olarak alanda yer alabilecektir.

SPOR TOTO 1. LİG STATÜSÜ

GEÇİCİ HUSUS: Ülkemizde 06.02.2023 tarihinde yaşanan zelzele felaketi sebebiyle ligden çekilme talebinde bulunan kulüplerde tescilli yabancı asıllı futbolcuların; 2022-2023 İkinci Transfer ve Tescil Devri sonuna kadar Spor Toto 1. Lig kulüplerine transfer yahut süreksiz transfer olmaları halinde; kulüpler bu dönem sonuna kadar bu statüde belirlenen yabancı futbolcu sayılarına ek olarak, A ekip listesine bu kurallara uygun en fazla iki futbolcu yazabilir. Spor Toto 1. Lig’de bu futbolcular karşılaşma isim listesine yazılabilir ve bu futbolculardan biri alandaki 5 yabancıya ilaveten tıpkı anda karşılaşmaya devam eden takımda 6. yabancı futbolcu olarak alanda yer alabilir.”

TFF, Ligden Çekilen Kadroların Yabancı Oyuncularının Transferi İçin Kararını Verdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!