featured

Hatayspor ve Gaziantep’in Ligden Çekilince TFF Puan Mı Silecek?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hüseyin ÖZKÖK – AJANSSPOR

Türkiye’yi can konutundan vuran sarsıntı faciasıyla birlikte durdurulan Spor Toto Muhteşem Lig, 3-4 Mart tarihlerinde tekrar başlatılmak üzere ertelendi. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Lideri Mehmet Büyükekşi, bu kararın yanı sıra sarsıntının çok ağır bir biçimde vurduğu Hatay’ın ligden çekildiğini ve Gaziantep’in de isterse çekilebileceğini söyledi. Evet, birinci olarak Ajansspor’un duyurduğu haber resmileşti.

Ligde bundan sonra ne olacak?

Spor Toto Harika Lig’den çekilme kararları sonrası iki kadro teknik olarak çıkmadıkları her maçta 3-0 hükmen yenik sayılacak. Buna rağmen TFF idaresi, bu iki grubu ligden düşürmeyecek. Önümüzdeki dönem yeniden Üstün Lig’de yer alacaklar. Bu noktada lige devam edecek ekiplerin bu iki kadroyla olan maçları için nasıl bir yol izlenecek?

TFF’nin önünde üç farklı seçenek var

Öncelikle çekilme sonrası her türlü tasarruf TFF idare şurasının uhdesinde. TFF, Hatay ve Gaziantep’in çekilmesiyle oluşacak durumda üç farklı seçeneğe sahip. Kelam konusu seçenekler şöyle:

1- Hatayspor ve Gaziantep FK’nın tüm maçlarının yok sayılması
2- Hatayspor ve Gaziantep FK’nın ikinci devre maçlarının yok sayılması
3- Hatayspor ve Gaziantep FK’nın ligde kalan maçlarının yok sayılması

Emin Özkurt: İki grubun tüm maçları yok sayılmalı

Konuya ait olarak görüşlerine başvurduğumuz spor hukukçusu Emin Özkurt, “Takımların çekilmesi halinde nasıl bir karar alınacağı TFF İdare Konseyi’nin elinde. Bu dönem devre ortası yaşanmaması nedeniyle birinci devre ikinci devre ayrımı yapmak güç. Mevcut seçenekler içinde TFF’nin iki kadronun tüm dönem maçlarını yok sayıp ligi 17 ekip üzerinden kurgulaması daha makul görünüyor” dedi.

Trafik kazası sonrası Samsunspor ligden çekilmişti

Bugünkü duruma benzeri bir örnek 1988/89 döneminde yaşandı. 20 Ocak 1989’da Samsunspor, Malatyaspor deplasmanına giderken ağır bir trafik kazası geçirdi. Amasya’nın Havza ilçesinde meydana gelen kazada Samsunspor Teknik Yöneticisi Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu ve Mete Adanır ile otobüs sürücüsü Asım Özkan olay yerinde, futbolcu Zoran Tomiç ise Yugoslavya’da 6 ay komada kaldıktan sonra vefat etti. Kaleci Fatih Uraz çok uzun bir mühlet futboldan uzak kaldı. Yeniden birçok oyuncu ve kafile üyesi de önemli biçimde yaralandı. Kaptan Emin Kar ise bacaklarını kaybetti.

Samsunspor 18 maçta yenik sayıldı

Dönemin TFF idaresi Samsunspor’u onur şampiyonu ilan edip, ligden çekilmesini onayladı. Samsunspor bir sonraki dönem yeniden Üstün Lig’de devam etti. Öbür yandan kelam konusu dönemde Samsunspor’un kalan 18 maçında tüm kadroların hanesine 3-0’lık galibiyetler yazıldı. Ligden çekilen Atakaş Hatayspor ile birebir kararı vermesi beklenen Gaziantep FK’nın maçları konusunda TFF kısa bir müddet içinde açıklama yapacak.

Küme düşecek ekip sayısı da değişecek

İki grubun ligden çekilmesi halinde TFF idaresi küme düşme konusunda da farklı bir karar almak zorunda kalacak. Mevcut durumda bu dönem ligden 4 kadro düşecekti. Böylelikle dönem sonunda alt ligden gelecek üç grupla birlikte gelecek dönem 18 ekiple yola devam edilecekti. Pandemi nedeniyle küme düşme bir dönem kaldırıldığı için ligin 18 kadrolu istikrarı bozulmuştu. Lakin bu sefer de sarsıntı vurdu. İki kadronun çekilmesinden sonra ligden düşecek ekip sayısının üçe indirilmesi bekleniyor. Böylelikle 2023-24 dönemi 21 kadrolu olacak; yani 2020-21 dönemindeki üzere olacak.

Lig 2025-26 döneminde 18’e düşecek

Bu yol seçilirse ligin yine 18 kadroya dönmesi için iki dönem daha geçmesi gerekecek. Buna nazaran Harika Lig lakin 1925-26 döneminde tekrar 18 gruba dönecek. Elbette TFF idaresi bu ortada farklı bir karar alıp Harika Lig’i 20 kadroyla sürdürme kararı da alabilir.

Hatayspor ve Gaziantep’in Ligden Çekilince TFF Puan Mı Silecek?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!