Hacıoğlu: “Güçlü rakiplerle oynayarak gelişeceğiz”

0
296

UEFA U16 Gelişim Turnuvası’nda mücadele edecek olan U16 Milli Takımımız, hazırlıklarına Antalya’da yer alan Titanic Deluxe Golf Belek Otel’de devam ediyor. U16 Milli Takım Teknik Direktörü Mehmet Hacıoğlu, turnuva öncesinde açıklamalarda bulundu.

İtalya, Fransa ve Paraguay ile çok kaliteli bir turnuva oynayacaklarını ifade eden Hacıoğlu, “UEFA’nın bu organizasyonu bizim ülkemizde düzenlemesi çok önemli. Katılan takımların futbol seviyeleri çok üst düzeyde. Bizi ilgilendiren kısmı bu. Yani güçlü takımlara karşı oynayarak gelişebileceğimizi düşünüyoruz. Bu ilk günden beri bizim prensibimiz. Mümkün olduğu kadar üst düzey takımlarla, ileriye gitmiş ülkelerle oynayalım ki oyuncularımızın gerçek kapasitelerini görelim. Bunun için kesinlikle doğru bir hamledir bu turnuvada yer almak” ifadelerini kullandı.

Çekirdek kadrolarından 4 oyuncunun eksik olduğunu belirten Mehmet Hacıoğlu, “Bu oyuncuların bazıları sakat, bazıları kendi kulüplerinde aktif olarak oynadığı için gelemedi. Karşımızdaki rakibimizin Dünya Şampiyonu olup olmamasından ziyade oynanan oyun bizi ilgilendiriyor. Biz çocuklarımızı özellikle bu ortamdan kurtarmaya çalışıyoruz aslında. Rakibin küçüğü, büyüğü yoktur. Bizim ne yaptığımız önemli. Rakibin kim olduğu, ne yaptığı analizlerden sonra ortaya çıkar. Fiziksel anlamda güçlü rakiplere karşı ne yapabiliriz, stratejik anlamda neler yapabiliriz, taktiklerimizi uygulayabilir miyiz, futbolun prensiplerini uygulayabiliyor muyuz; bizi ilgilendiren kısmı budur. Onun için motivasyonu oyuncu, rakibe göre yapıyorsa o zaman geçmiş olsun… Biz o zaman hedefimize varamıyoruz. Bizim buradaki temel amacımız; çocuklarımıza şunu öğretmek: Rakibin küçüğü, büyüğü olmaz. Gelişmek istiyorsanız kişisel hedeflerinizi uygulayabiliyor musunuz; uygulayamıyor musunuz biz bunun peşindeyiz” diye konuştu.

Ocak ayı içerisinde 21. Mercedes Benz Uluslararası Ege Kupası’nda mücadele ettiklerini hatırlatan U16 Milli Takım Teknik Direktörü, “Ege Kupası’nın hemen arkasından böyle bir turnuvanın olması, oyuncularımız için çok iyi bir fırsat oldu. Dolayısıyla buraya 4 gün önceden de geldik. Türkiye Futbol Federasyonu da bize bu imkanı sundu. Çünkü uzun süreli bir arada olma şansını bulamıyoruz. Bu yaş gruplarının yani 14, 15, 16 hatta 17 yaşlarının mümkün olduğunca uzun süreli bir arada olması gerekir gelişimlerinin devam etmesi için… Bizim için bir fırsat ve iyi de sonuçlanacağını düşünüyorum. Tekrar ediyorum maçlarda alınan sonuçlar bizim için önemli değil. Önemli olan istediklerimizi uygulayabiliyor muyuz; uygulayamıyor muyuz; ona bakacağız. Mesela Ege Kupası’ndan örnek verecek olursak; orada şampiyon olmamız bizi ikinci derecede ilgilendiriyordu. Ama oynadığımız bir iki tane maçta istediğimiz oyunu oynayamamamız; teknik heyet olarak bizleri mutlu etmedi. Bizim hedefimiz istediğimiz oyunu oynatabilmek. Oyuncuların da gelişiminin artı yönde olması; bizi ilgilendiren kısım olarak ön plana çıkıyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here