featured

Ünlü Yorumcular Ve Eski Hakemler Adana Demirspor- F.Bahçe Maçını Kıymetlendirdi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR HABER

Süper Lig 22. haftasında oynanan ve 1-1 beraberlikle sona eren Adana Demirspor- Fenerbahçe maçında hakem Ali Palabıyık’ın verdiği kararlar gündeme gelirken ünlü yorumcular ve eski hakemler maçı kıymetlendirdi. İşte değerlendirmeler…

Rıdvan Dilmen’den sert tepki

Eski futbolcu ve yorumcu Rıdvan Dilmen, maçı yorumlarken hakeme ve faullere sert reaksiyon verdi. Dilmen, “Vallahi ayıp ya! Milletin gözünün önünde tekme tokat. Bu türlü dayak olmaz, pes! Fenerbahçe’nin göğsünde Türk bayrağı var. Öteki gruplara da yapılmaz da. Bu kadar olmaz. Daha 1. dakika 10 saniye bitti, ceza alanı önünde rövaşata vurmak isterken Samet’e vurdu. Batshuayi’ye bir vurdular geriden, daha 1. dakikada. Bu türlü bir şey olmaz. Fenerbahçeli futbolcular dayak yedi resmen. Sarı kartsız bitirdiler birinci yarıyı. Hakemin gözü önünde Batshuayi yerde kalmış, bir de laf söylüyor gözünün önünde. N’Diaye yerdeki oyuncuya küfür ediyor, ardındaki oyuncuya küfür ediyor, havada dirsek herşey var. Bu türlü futbol nasıl oynanır, buna nasıl müsade ederler. Bir hakem bir VAR nasıl yönetebilir bu türlü maçı. 2011’den beri yediler yediler doymadılar koskoca Fenerbahçe’yi. Günah ya! Her şeyde Aziz Yıldırım yanılgılı, Ali Koç kusurlu diyoruz lakin aklı selim futbol adamları seyretsin şu maçı bir bakalım” dedi.

”Kararlar doğruydu”

Ömer Üründül, penaltı kararların yanlışsız olduğunu lisana getirdi. Üründül, ”Ali Palabıyık’ın biri VAR olmak üzere verdiği penaltılar gerçek ancak bana nazaran Belhanda’nın ceza alanı içinde Samet’e yaptığı hareket penaltıydı. Son saniyelerde de çok net bir frikiği vermeyince tansiyon yükseldi ve Jesus kırmızı gördü.” dedi.

” Hakemlere eğitim şart”

Eski hakem ve yorumcu Erman Toroğlu ise hakemlere sert reaksiyon verdi. Toroğlu, ”Bizler maç hızlı oynansın itiyoruz, taraftar olarak seyrettiğimiz için daima kendi lehimize karar verilsin istiyoruz. Karar vereceğiz; maçlar ya tempolu oynanacak ufak-tefek fauller olacak, ya da hakem maçı rosto üzere doğrayacak. Biz de bol bol hakeme sallayacağız. Biz ikinciyi istiyoruz. O vakit da şikayet etmeyeceğiz. Maçın genel manzarası beraberlikti. Hangisi alsa, başkasına haksızlık olurdu. Mert Hakan eliyle-koluyla mı aldı, yoksa net gol müydü? Buna VAR karar verdi. Hakem gitmedi. Pekala durum yoruma açık mıydı, net miydi? Ben olsaydım, hakemi çağırırdım zira yoruma açık bir konumdu. O vakit hakeme ne gerek var, tribünden VAR’lar maçları yönetim etsinler. Hala ısrar ediyorum, bu benim görüşüm.. Lakin Jesus’un fikri ise tam aksisi.. Nedir bu; Arda F.Bahçe’de birinci 11’de başlar, sonra oyundan çıkar. Hele de bu türlü bir maçta! Siz eğitimlerinizi farklı farklı yerlerden mi alıyorsunuz. Birilerinize herhalde Kulüpler Birliği’nin babaları veriyor, birilerinize ise Federasyon’un getirdiği babalar!” dedi.

”Algın mı kapalı kardeşim senin?”

Bünyamin Gezer, TRT Spor ekranlarında Adana Demirspor – Fenerbahçe maçının merak edilen konumlarını kıymetlendirdi. Gezer, “Mert Hakan’ın durumuna bakıyorum, bakıyorum, bakıyorum. Allah aşkına biri Mert Hakan’ın eline değdiği anı göstersin. İzliyorum; açık, net, bariz ele temas var olduğu anı göremiyorum. Elle oynamayı da geçtim. Nerede ağabey? Ya Koray Gençerler, bak kardeşim; bundan birkaç dönem evvel Konyaspor – Fenerbahçe maçında Pelkas’ın attığı golde birebirini yaptın. Bir el mel bir şeyler dedin Valencia için. Algın mı kapalı kardeşim senin? Bu türlü VAR hakemliği yapacaksan… Türkiye’yi çalkalıyorsun şu an. Ne görüyorsun? Mesela, ben hakemim beni çağırdın Koray Gençerler. Mert Hakan’ın eline çarptı dedin. O açıdan bakıyorum, bu açıdan bakıyorum yok. Koray beni niçin çağırdın? Bu golü niçin iptal ettiriyorsun, niçin? Kaygının ne kardeşim senin?” dedi.

”Rezil bir gece yaşandı”

Eski hakem ve yorumcu Ahmet Çakar, ALi Palabıyık’ın performasını kıymetlendirdi. Palabıyık, ”Türk hakemliği ismine Adana’da kriminal ve rezil bir gece yaşandı. Ali Palabıyık; her şeyin yanlış… Hakemlik yapman, düdük çalman, her şey… G.Saray tarafından yönettiği rezil Alanya maçı sonrası hakemliği bitirilme etabına gelmiş Ali Palabıyık, kendini G.Saray’a affettirmek ve günah çıkartmak için Fenerbahçe’yi yedi. O denli bir yedi ki gören de anladı futboldan hiç anlamayan da anladı! Ali Palabıyık’ın hem berbat bir hakem hem de makûs bir insan olduğunun ispatı yalnızca vermediği penaltılar değil, maçın son saniyesinde ceza alanının bir metre dışında Zajc’a o kadar açık bir faul yapılıyor ki Palabıyık ‘Oyna’ diyor, çalamıyor.”

”Hakemler artık bir güvenlik sorunudur”

Maça en sert reaksiyon verenlerden biri olan Serdar Ali Çelikler, maçtan çabucak sonra açıklama yaptı. Çelikler, ”Hep “iyi niyetli” denilen ancak bilhassa “ofsaytımsı”dan bu yana en az 7-8 tane net golün iptal edilmesine karşı kayıtsız kalan, belirli ki pek de idare işinin altından kalkamayan TFF Lideri Mehmet Büyükekşi de durumu tam çözemiyor. ‘Acaba tekrar bir seçim yılı futbol üzerinden kaos çıkarılmaya mı çalışılıyor?’ sorusu makul bir sorudur. Ve gerçekten hakemler artık bu manasıyla bir güvenlik sıkıntısıdır. Yabancı hakem getirilmeyecekse, hakemlik sisteminin büsbütün yıkılıp yine yapılması ismine kesinlikle yesyeni bir grup teşebbüsler yapılmalıdır. Yeni bir hakem kuşağı yetiştirmemiz kuraldır. Bu jenerasyonu yetiştirme mühleti 1 yıl ise o müddet zarfında ya yabancı hakem getirteceğiz ya da gerekirse 1 yıl futbol oynamayacağız.” dedi.

”Hakemler, Fenerbahçe’nin karşısına dikildi”

Gürcan Bilgiç, Mert Hakan Yandaş’ın golü ile ilgili yorumlarda bulundu. Bilgiç, ”15’te Mert Hakan’ın dayanılmaz golü geldi. Herkes golü kutlarken, yayıncı kuruluş topun kapılma anını gösterdi tekraren. Birileri bir şey arıyordu. Top yerden bekliyor, yükseliyor, sonrasında Mert Hakan denetim ediyordu. “Ele değdi” deseniz, görülmüyor. İspatı olmayan kuşkudan hareketle golü iptal etti VAR hakemi Koray Gençerler. Kayıtlar incelense bu kere “elimsi” sözünü de duyacağız muhtemelen. değişmeyen gerçek, son iki dönemde olduğu üzere tekrar Fenerbahçe’nin karşısına dikildi; hakemler… Rakibi bir türlü yeniyorsunuz lakin hakemleri geçmeye çalışmak, öbür ekiplerden farklı olarak oyuncuların bilebildiği bir şey değil. Jesus, maç bittikten sonraki haklı isyanında kırmızı kartı gördü. Galatasaray Yöneticisi Erden Timur “bu lig bitmez” diyordu, şikayet ettiği hakemler önlerindeki taşları tek tek ayıklayıp, dün akşam ligin “nasıl” biteceğinin kararını verdiler.” dedi.

”VAR ve hakem gözünü kapattı”

VAR’ın gözlerini kapattığını söyleyen Şansal Büyüka, maçı şu halde yorumladı:

”Fenerbahçe‘nin VAR kararı ile iptal edilen golü hiç kuşkusuz maçtan daha fazla konuşulacaktır… Mert Hakan topu denetim ederken o top eliyle buluştu mu? 50 kez izledim, “Değdi mi, değmedi mi“ anlamadım… Kıymetli hakemlere sordum, kimse net bir şey söyleyemedi. Değdi mi, değmedi mi kesin muhakkak değil… Vicdana nazaran, imgeye nazaran çok da kabul görecek bir iptal kararı değil bu. Ayrıyeten her Fenerbahçe kornerinde Batshuayi, “karakucak güreşlerinde“ olduğu üzere geriden dolanıp yere indirildi. Hele bunlardan biri VAR’ı hatta VAR’sız penaltıyı işaret ediyordu… Palabıyık ile VAR bu duruma gözlerini kapattı… Artı bir de Samet’e yapılan mutlak penaltı var. Fakat kendine de bakacaksın… Yalnızca rakiplerini değil, saha dışı şartları da yenmek zorundasın… O denli bir takım kuracaksın ki, gerekirse hakemi de yeneceksin…Başka talihin yok…”

Ünlü Yorumcular Ve Eski Hakemler Adana Demirspor- F.Bahçe Maçını Kıymetlendirdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!