featured

Ümraniyesporlu Umut Nayir’dan Sarsıntı İçin Sıradışı Çıkış

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR-HABER

Türkiye’de onbinlerce can kaybı, yüzbinlere varan yaralı ve yüzbinleri aşan sayıda evsize neden olan 7.7 büyüklüğündeki Kahramanmaraş zelzelesinin yankıları sürüyor. Spor dünyasını da derinden sarsan sarsıntının yaralarını sarmak için gerek kulüpler gerek sportmenler yardıma koştu. Hangikredi Ümraniyespor forması giyen Umut Nayir ise, her sarsıntıda birebir ihmallerin yaşanmasından dolayı adeta isyan ederek, “Yoruldum” dedi.

Volkan Demirel ve Gökhan Zan ses oldu

Depremin en ağır darbesini yiyen Hatay’ın yaşadığı trajediye birinci dikkati çeken Atakaş Hatayspor Teknik Yöneticisi Volkan Demirel ile yardımcısı Gökhan Zan oldu. Demirel, kadrosu ve ailesini İstanbul’a götürdükten sonra tekrar sarsıntı bölgesine dönerken, birinci günden beri kenti terketmeyen Zan adeta bir gazeteci üzere her gün durumu anlatıp yardım davetleri yaptı.

Koruyucu aile için başvurdular

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) futbol liglerini durdururken, sarsıntı bölgesi dışında kalan birçok futbolcu da gerek ferdi gerek kulüplerle birlikte bağış ve yardım kampanyalarına büyük dayanak verdi. Futbolcular Gökhan Töre ve Josef de Souza, kollayıcı aile olmak için müracaatta bulundu. Mehmet Topal, enkazdaki çalışmalara katıldı.

Umut Nayir’den sarsıntı manifestosu

Hangikredi Ümraniyespor’un golcüsü Umut Nayir ise toplumsal medya hesabından sıradışı bir paylaşımla dikkat çekti. 30 Ekim 2020’de İzmir’de meydana gelen zelzele sonrası yaptığı paylaşımı hatırlatan Nayir, “3 yıl geçmiş bu twitlerin üstünden. Ne noktada olduğumuz ortada. Öfkemi bastıramıyorum. Kendimi saf hissedemiyorum. ‘Belki daha fazla sorgulasaydık, ses çıkarsaydık bir şeylerin önüne geçebilir miydik’ derken buluyorum kendimi” dedi.

“Yetkililer hiç mahcup olmadı”

Deprem sonrası resmi yetkililerin hiç muhcup olmamasına da dikkat çeken Nayir, “İşin daha üzücüsü ben bunu düşünürken sorumluluğu resmi olarak taşıyanların en ufak mahcubiyet duymadan bunu öngörülemez bir durum üzere yansıtmaları. Bilimden, sanattan, liyakatten, profesyonellikten, iş ahlakından uzak bir idare anlayışıyla her dalda türlü felaketlere karşı türlü masallar, türlü düşmanlar oluşturulması… Ben yoruldum artık bu acımasızlıktan, benden değilse düşmandırcılıktan” dedi.

“Rant çarkında karanlığa sürüklediniz”

Önyargılı, birbirini dinlemekten bile aciz, sorgulamayan, ses çıkaramayan, haksızlığa hukuksuzluğa karşı “Aman benim de başım yanmasın” diyen sistemden de yorulduğunu kaydeden Umut Nayir, “Gücü eline alan; iktidarından muhalefetine kendi rant çarkınızda bir ülkenin geleceğini karanlığa sürüklediniz. Hiçbir alanda niteliğin önemsenmediği ülkemde herkes bir kahraman arıyor, ‘Gelsin bizi kurtarsın’ diye. Kahraman istemiyorum. Kanaat lideri istemiyorum. Partisinden, inancından, ırkından bağımsız, konusunda, alanında uzmanlaşmış yetkin bireylerin, sorumluluk sahibi, dürüst şahısların gerekli vazifelerin başında olmasını istiyorum. Bunun farkına varmış bir ülke istiyorum. Farkına varmanın yetmediğini anlayabilmiş, gerçekleşmesi için bunun peşinden koşan bir toplum istiyorum” dedi.

“Yoruldum, adil bir toplum istiyorum”

Adil bir toplum istediğini vurgulayan Umut Nayir, “Kişilere bağlı değil işin gerekliliklerine bağlı, yapılması gerekenin gerisinden dolaşmayı pratik zekâ olarak değil, hukuksuzluk olarak gören adil, vicdanlı bir toplum istiyorum. İstiyorum, istiyoruz… Bu bir itiraf mı, kendi kendime vicdanımı rahatlatma mı, inanın bilmiyorum lakin sahiden yoruldum. Bizim dışımızda gelişen birçok sıkıntıyı kaygı olarak yüklenip rastgele bir tahlil bulamamaktan, yardımcı olamamaktan, çaresizlikten ve o çaresizlik altında ezilmekten yoruldum. Tahminen bir dermanı vardır ve umuyorum ki bu dermanın farkına varmak için geç değildir. Bu dayanışma ruhu umuyorum ki sağlıklı yarınların oluşması için bir milat olur” diyerek kelamlarını bitirdi.

Beşiktaş ile 30 maçta 6 gol attı

Hukuk eğitimi alan Umut Nayir, güzel bir kitap okuru olarak da sık sık medyada haber oldu. Dünya klasiklerinden sık sık toplumsal medyasından alıntılar paylaşan 29 yaşındaki Nayir, 2018 yılınd Osmanlıspor’dan Beşiktaş’a transfer oldu. 3 yıl boycuna lakin 30 maçta baht bulan Nayir, 6 gol ve 1 asistlik katkı sağladı. Nayir, siyah beyazlı kulüp tarafından evvel Bursaspor’a sonra da Hajduk Split’e kiralandı.

Ümraniyespor ile 18 maçta 9 gol

Hangikredi Ümraniyespor ile Spor Toto Harika Lig’de yeterli bir dönem geçiren Umut Nayir, 18 maçta 9 gol atarken, 2 de asiste imza koydu. Fenerbahçe ve Galatasaray’a birer gol atan Umut Nayir, eski ekibi Beşiktaş karşısındaysa 1 asist yaptı. Nayir, Üstün Lig’deki tüm mesleği boyunca 103 maça çıktı. 25 gol atan deneyimli futbolcu 3 de asiste imza attı.

Ümraniyesporlu Umut Nayir’dan Sarsıntı İçin Sıradışı Çıkış

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!