featured

UEFA Juventus Hakkında Fair Play Soruşturması Başlattı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

UEFA, dev kulüp Juventus’ta mali usulsüzlük yapıldığı argümanlarını takibe aldı. Mümkün finansal fair-play ve kulüp lisans kurallarının ihlali münasebetleriyle İtalya Serie temsilcisi Juventus hakkında soruşturma başlatıldığı kaydedildi. UEFA, hususla ilgili bir açıklama yaptı.

Resmi soruşturma başlatıldığı açıklandı

UEFA’dan yapılan açıklamada, kulüpte mali usulsüzlük yapıldığına ait basında çıkan tezlerin yanı sıra İtalya Piyasa Denetleme Heyeti (CONSOB) ve başsavcılığın açtığı soruşturmaların göz önüne alındığı ve Juventus hakkında resmi soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Yapılandırma mutabakatıyla bugünkü finansal durum ortasında büyük fark var

Açıklamada, UEFA Kulüp Finansal Denetim Şurası (CFCB) ile Juventus ortasında 23 Ağustos 2022’de kulübün 2018, 2019, 2020, 2021 ve 2022 finans yıllarını kapsayan yapılandırma muahedesi imzaladığı hatırlatıldı. Birinci incelemenin akabinde mutabakatta belirlenen sayılarla kulübün bugünkü finansal durumu ortasında büyük bir farklılık tespit edildiği kaydedildi.

CFCB’nin fesih ve ceza hakkı var

Soruşturmanın akabinde elde edilecek yeni bulgulara nazaran, CFCB’nin muahedeyi tek taraflı feshedebileceği, yasal hakları için müracaatta bulunabileceği ve disiplin cezaları verebileceği vurgulandı.

Agnelli istifa etti, Ferrero geldi

Torino Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Juventus’un mali hesaplarındaki usulsüzlüğe yönelik Mayıs 2021’den beri yürüttüğü “Prisma” isimli soruşturma çerçevesinde, Juventus Lideri Andrea Agnelli ve idare şurası üyeleri, hafta içinde istifa etmiş ve başkanlığa, Gianluca Ferrero getirilmişti.

Juventus’u La Liga şikayet etti

La Liga, oyuncularının gerçek maaş bordrolarını ve çalışanlarının harcamalarını saklamak, transfer bedellerini gerçeğin üzerinde göstermek tezleriyle İtalya temsilcisini suçlamış ve UEFA tarafından Juventus’a “acil sportif yaptırım” uygulanmasını talep etmişti.

İtalya Futbol Federasyonu da soruşturma evrakı açtı

Juventus’un mali hesaplarını inceleyen başsavcılık ise haksız sermaye karı, oyuncu maaşlarının gizlenmesi, transfer bedellerinin olduğunun çok üstünde gösterilmesi üzere usulsüzlükler nedeniyle iddianame hazırlarken, eski lider Agnelli ile soruşturmanın tamamlandığına dair bildirim alan yöneticilere dava açılacağı belirtilmişti. İtalya Futbol Federasyonu da Juventus’a sportif açıdan soruşturma evrakı açmıştı.

UEFA Juventus Hakkında Fair Play Soruşturması Başlattı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!