featured

TFF’nin hükmen hezimet kararına Altay’dan sonra Göztepe de isyan etti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR – HABER

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Spor Toto 1. Lig’in 15. haftasında oynanan ve çıkan olaylar sebebiyle 22. dakikada tatil edilen Göztepe-Altay maçına ait kararını açıkladı. TFF, iki kadronun da (3-0) hükmen mağlup sayılmalarına karar verdi.

Kararın akabinde Göztepe Kulübü bir açıklama yaptı.

“TFF, yeniden işin kolayına kaçmıştır”

Yapılan açıklamada, TFF’nin aldığı bu kararı futbola takılan bir çelme olarak gördüğü tabir eden İzmir grubu Göztepe, “Tarihi bir fırsatı kaçıran Türkiye Futbol Federasyonu İdare Konseyi, bu çeşit cezalarla bir yere varılamadığını görememiş ve yeniden işin kolayına kaçmıştır. Ülke futbolunun marka pahasını yükseltmek için çalışmalar yapan bir kurum, bu kararıyla ‘Futbol’u cezalandırmıştır” sözlerine yer verildi.

“Karar, kabul edilemez”

Göztepe Kulübü’nden yapılan açıklamada, “TFF 1. Ligi’nin 15’inci haftasında çıkan olaylar nedeniyle yarıda kalan Göztepe-Altay maçı için Türkiye Futbol Federasyonu’nun almış olduğu ‘İki ekip da hükmen mağlup’ kararı kabul edilemez.” denildi.

“Bu kararın emsâli yoktur”

TFF’nin vermiş olduğu kararın futbola takılan bir çelme olduğunu söz eden İzmir grubu, “Sadece kamuoyunun rahatlatılması ismine alınan bu kararın emsâli yoktur. Türk futbolunda daha evvel çok daha fazla kişinin alana girdiği olaylarda bu şekil bir karar verilmemiştir. Vazifesi futbol oynatmak olan kurumun bu türlü bir ceza açıklaması da futbola takılan bir çelmedir. ” denildi.

“TFF, tarihi bir fırsatı kaçırdı”

TFF’nin işin kolayına kaçtığını belirten Göztepe, “Olayların akabinde iki kulübün de sağ duyulu açıklamaları ve maçı oynama isteği göz arkası edilmiştir. Tarihi bir fırsatı kaçıran Türkiye Futbol Federasyonu İdare Şurası, bu çeşit cezalarla bir yere varılamadığını görememiş ve tekrar işin kolayına kaçmıştır. Ülke futbolunun marka kıymetini yükseltmek için çalışmalar yapan bir kurum, bu kararıyla ‘Futbol’u cezalandırmıştır. 6222 Spor Şiddet Yasası da bu yüzden çıkarılmıştır. Kulüplere ceza verilerek, ülke gerçeklerinin değiştiremeyeceği kabul edilmelidir.” denildi.

“Hakkaniyete uygun tahliller görmeliydi”

Kararın münasebeti, üniversal hukuk kurallarına alışılmamış olduğunu belirten Göztepe, “Türkiye Futbol Federasyonu yöneticileri, 6222’yi göz önüne alarak hukuka ve hakkaniyete uygun olarak tahliller üretebileceklerini görmeliydi. Açıklanan cezadaki; ‘müsabakanın olağan akışı içinde oynanmasına ve güvenliğin sağlanmasına ait kuralların her iki kadro taraftarları tarafından ihlal edildiği anlaşıldığından’ münasebeti üniversal hukuk kurallarına terstir.” denildi.

“Hiçbir formda desteklemedik”

Cezanın yeniden kendilerine kesildiğini tabir eden Göztepe, “Müsabakada taraftarlarımız değil, kulübümüzle hiçbir bağlantısı olmayan ‘bir kişi’ alana girmiş, akabinde yakalanmış ve tutuklanmıştır. Olayların başından itibaren Göztepe olarak yapılanları hiçbir formda desteklemediğimizi, onaylamadığımızı belirtmemize karşın ceza yeniden kulübümüze kesilmiştir.” dedi.

“Taraftarlara yapılan haksızlıktır”

Son olarak açıklamada, “Bu cezayla yalnızca kulüpler değil, alanda en ufak taşkınlık çıkarmadan çaba etmeye çalışan oyuncuların da ‘Futbol oynama hakkı’ ellerinden alınmıştır. Ayrıyeten stadyumdaki kameralar sayesinde olayları çıkaranların yakalanıp, cezalandırıldığı bir durumda verilen seyircisiz oynama cezası da emeli futbol izlemek olan taraftarlara yapılan haksızlıktır. Olayların başından sonuna kadar hiçbir taşkınlık çıkarmadan tribünde sağ duyuyla duran 19 bin Göztepe taraftarına verilen ceza da yıllarca ‘Futbol taraftarla güzel’ diyenlerin ayıbıdır. Başta da belirttiğimiz üzere Göztepe Spor Kulübü olarak bu kararı kabul etmiyoruz. Bundan sonraki süreçte de kulüp olarak hukuk tabanında haklarımızı sonuna kadar savunacağımızı belirtmek isteriz.” tabirlerine yer verildi.

Ne olmuştu?

Gürsel Aksel Stadı’nda Göztepe taraftarı Mehmet Çakır’ın Altay taraftarlarının yer aldığı tribünden ateşlenen işaret fişeğiyle yüzünden ağır yaralanıp 5 gün ağır bakımda tedavi gördüğü, iki ekip taraftarı ortasında Çakır ambulansa taşınırken, yaşanan gerginlik esnasında Göztepeli bir taraftarın alana girip söktüğü korner direği bayrağını Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç’in başına tekraren vurarak kırıp hastanelik ettiği maç, bunun üzerine futbolcularla birlikte soyunma odasına giden Hakem Emre Kargın tarafından tatil edilmişti.

Altay da verilen cezalara tepkili

Altay Sportif Yöneticisi Tuna Üzümcü, Göztepe maçında yaşanan olaylar nedeniyle verilen cezaların adil olmadığını savundu.

“Haksızlıktır”

Altay’a hem 6 maç seyircisiz oynama hem de hükmen hezimet cezalarının çok ağır olduğunu vurgulayan Üzüncü, “Gürsel Aksel Stadı’nda güvenlik sorumluluğu Göztepe’nindir. Özey şirketten kiralanan ambulanslar da Göztepe Spor Kulübü’nün sorumluluğundadır. Maç Göztepe Gürsel Aksel Stadı’nda oynandı ve bu statta olan güvenlik zaafiyetleri münasebetiyle biz 6 maç iç alanda seyircisiz oynama cezası aldık. Göztepe ise 4 maç ceza aldı, bu da bizim ismimize haksızlıktır” diye konuştu.

TFF’nin hükmen hezimet kararına Altay’dan sonra Göztepe de isyan etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!