featured

TFF, Rüştü Reçber, Rasim Kara ve Onur Yalçın İle Yolları Ayırdı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR – HABER

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Lideri Mehmet Büyükekşi’nin vazifeye gelirken planladığı operasyon modül kesim devam ediyor. Daha evvel çeşitli ünitelerden 30 şahısla yollarını ayırdan Büyükekşi’nin bu sefer üç değerli isimle daha vedalaştığı kaydedildi.

TFF üç değerli isimle yolları ayırdı

Gazeteci İsmail Er, Ulusal Ekipler Dış Alakalar Sorumlusu Rüştü Reçber, Riva Tesisler Müdürü Gurur Yalçın ve TFF Bölgeler Sorumlusu Rasim Kara ile yolların ayrıldığını yazdı. Ajansspor da daha evvel Büyükekşi’nin Reçber ile yolların ayrılacağını duyurmuştu. Haberlerimizde ayrıyeten 65 yaş üstü isimlerle de yola devam edilmeyeceği haberlerimizde yer almıştı.

Üç yıl Azerbaycan’da hocalık yaptı

1990’lı yıllarda Türk Ulusal Grubu’nda Fatih Terim’in yardımcılığını yapan; 1996-97 döneminde da Beşiktaş’ın teknik yöneticiliğini üstlenen Rasim Kara, son olarak 2005-08 ortasında Azerbaycan’da teknik yöneticilik yapmıştı. Kara, uzun yıllardır TFF Futbol Gelişim Yöneticiliği bünyesinde bölgeler sorumlusu olarak misyon yapıyordu.

Demirören nerede Yalçın da oradaydı

Şeref Yalçın ise ismini Beşiktaş İdare Konseyi üyesi olarak duyurdu. Yıldırım Demirören’in başkanlık devrinde siyah beyazlı kulüpte yöneticilik yaptı. Yalçın, bilhassa 2010 yılında ünlü NBA yıldızı Allen Iverson’ın transferiyle kamuoyunda isminden çok kelam ettirdi. Demirören’in TFF Lideri olmasıyla birlikte Yalçın da Riva’ya gitti. Demirören sonrası vazifeye gelen Nihat Özdemir devrinde de tesislerden sorumlu yönetici olarak konumunu korudu.

Terim geldi Reçber, ulusal kadrodan gitti

120 sefer Türkiye A Ulusal Futbol Kadrosu’nun formasını giyerek rekor kıran Rüştü Reçber, Fenerbahçe ile efsaneleşti. Reçber, Barcelona’ya transfer olsa da kâfi bahtı bulamayıp geri döndü. Beşiktaş forması da giyen ve Fenerbahçe’de olduğu üzere burada da şampiyonluk yaşayan Reçber, futbolu bıraktıktan sonra Ulusal Kadrolar Genel Koordinatörü oldu. Lakin Fatih Terim’in ulusal gruba gelmesiyle ayrıldı.

Rüştü Reçber 6 aydır Londra’da

Bir müddet gazetede müelliflik, televizyonlarda da yorumculuk yapan Rüştü Reçber, Nihat Özdemir periyodunda TFF bünyesine girdi. Reçber, Ulusal Kadroların Dış Bağlar Sorumlusu oldu. Lakin son vakitlerde Reçber’in İngiltere’nin başşehri Londra’da yaşamaya başladığı ve fiilen misyonunu yapmadığı argümanları medyada sık sık yer almaya başlamıştı.

İnsan kaynaklarını dış kontrole aldı

Nihat Özdemir’in istifasından sonra yapılan olağan seçimde 1 yıllığına misyona gelen Mehmet Büyükekşi, bir insan kaynakları firmasına TFF işçisini denetletti. Çıkan rapor doğrultusunda da her üniteden 100’ün üzerinde isimle yolların ayrılmasına karar verildi. Fakat, Büyükekşi, belirlenen isimlerin külliyen yollarını şimdi ayırabilmiş değil. Kulislere nazaran Büyükekşi’nin atmak istediği birtakım adımlar engellendi.

5 yıllık danışman Gökçınar istifa etti

Büyükekşi’nin yollarını ayırdığı en tesirli isimlerin başandıysa Hilmi Gökçınar geliyor. 2017 yılında TFF Lider danışmanı olan Gökçınar, 30 Eylül 2022’de Büyükekşi ile yaptığı görüşmenin akabinde istifa etme kararı aldığını duyurmuştu. Bu istifa futbol kamuoyunda değerli bir gelişme olarak algılanmıştı. Siyasi iktidara yakınlığı ile bilinen Gökçınar, Ankaraspor’un başkanlığını, Kulüpler Birliği Vakfı’nın da lider yardımcılığı misyonlarında bulunmuştu.

Mehmet Büyükekşi kulüplere daima uydu

TFF’de yapısal ıslahat argümanlarıyla vazifeye gelen Mehmet Büyükekşi, geride kalan yaklaşık 6 aylık devirde kaydadeğer bir gelişme sağlayamadı. Büyükekşi, genel olarak kulüplerin talepleri doğrultusunda adımlar attı. Yabancı kuralından rezerv lige kadar bir çok alanda kulüplerin isteklerini yerine getirdi. Son olarak kulüplerin bastırmasıyla yabancı hakemleri de gündemine aldı. Büyükekşi’nin önümüzdeki Haziran’da aday olup olmayacağı şimdi belirli değil.

TFF, Rüştü Reçber, Rasim Kara ve Onur Yalçın İle Yolları Ayırdı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!