featured

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi Hakem Seminerinde Açıklamalarda Bulundu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR HABER

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, Antalya’da düzenlenen hakem seminerinde basın toplantısı düzenledi. Gelen sorulara yanıt veren Büyükekşi, ayrıyeten uzun müddettir gündemde olan VAR ve yabancı hakem konusuna da değindi. İşte Büyükekşi’nin açıklamaları ve ayrıntılar…

”Bu semineri önemsiyoruz”

Antalya’da düzenlenen hakem seminerinde konuşan Büyükekşi, “Süper Lig’de 14 haftayı geride bıraktık. 1.Lig, 2. Lig ve 3. Lig devam ediyor. Önümüzdeki hafta sonu ayın 25’i prestijiyle Harika Lig başlayacak. Bu hakem seminerini çok önemsiyoruz zira bilhassa hakemlerimiz burada gerek hakem danışmanımız Hugh Dallas, gerekse VAR danışmanımız çok değerli eğitimler alıyor.” dedi.

”Hakemler koşuları muvaffakiyetle tamamladı”

Hakemlerin seminerde başarılı olduğunu lisana getiren Büyükekşi, ”Dün Muhteşem Lig hakemleri koşularını yaptılar. Hem orta hakemler hem yan hakemler. Hepsi de muvaffakiyetle bu koşularını tamamladı ve önümüzdeki günlerde bunları da TFF’nin sitesine de yükleyeceğiz. Şeffaf olarak bütün hakemleriminiz koştukları kayda alındı. İsteyen oradan da hakemlerimizin koşuları nasıl geçtiklerini oradan izleyebilirler.” dedi.

”Bazı maçlarda yanılgılar yaşandı”

Bazı maçlarda hakemlerin kusur yaptığını açıklayan TFF Lideri, “Hakemlikle ilgili 2 tane bahsimiz vardı. Bunlardan bir tanesi bilhassa alanda vazife yapan hakemlerimiz. Genelde başarılı performans gösterdiler. Ancak kimi maçlarda da yanlışlar yaşandı. O yüzden daima şunun altını çiziyoruz: diyoruz ki burada eğitim son derece değerli, onun yanında da deneyim son derece öenmli. Hakem atamasını bugüne kadar Harika Lig ve 1. Lig’de bir algoritma sistemiyle yaptık. Ayın 21’inde tüm Harika Lig kulüp liderlerimiz gelecek onlarla birlikte maçların hakem atamasını birlikte yapacağız onların gözü önünde.” sözlerini kullandı.

”Hakem akademisi kuruyoruz”

Akademi konusuna tekrar değinen Mehmet Büyükekşi, hakem yetiştirmek için bir akademi kurduklarını açıkladı. Büyükekşi, “Akademi konusunu bilhassa altını çizmek istiyorum. Bir hakem akademisi kuruyoruz şu anda bu akademi ile ilgili Cerrahpaşa Üniversitesi ile bir protokol imzalayacağız. Bu akademiyi TFF çatısı altında gerçekleştireceğiz. Bilhassa hakemlerimizin bir taraftan eğitimi, UEFA kriterlerindeki koş eğitimi bütün 1. Lig, Üstün Lig, 2. Lig ve 3. Lig hakemlerinin tamamına yapmayı planlıyoruz.” dedi.

”Hakemlerimizi eğiterek eksiksiz hale getireceğiz”

Hakem tenkitlerinden sonra eğitimlerin sıklaştığı ve hakemlerin takip altında olduğunu lisana getiren TFF Lideri, ”Diğer taraftan da hakemlerimize maç hazırlığı, oyuncu idaresi, oyuncunun denetimi taktiksel farkındalık ve fizikî çalışma hususlarında da eğitimler vermeyi planlıyoruz. Burada nasıl yurt dışından gelen hakem hocalarımız varsa birebir formda yurt içinden de hakemlerimiz burada ders verecekler. Hakemlerimizin gelişmesine katkıda bulunacaklar. Başka mevzu ise, hakemlerimizin bu eğitimlerden sonra da denetim edilmesi de, yaptıkları idmanların, yaptıkları performansların denetim edilmesi, Üstün Lig ve 1. Lig’de hakemlerimize bir uygulamayla birlikte kollarına taktıkları bir saatle onların her gün idmanları, fizikî eğitimleri denetim edilecek. 360 derece her mevzuda bir yandan eğitim başka yandan da ölçme ve kıymetlendirme olacak. Böylece de inşallah yalnızca hakemden şikayet etme yerine orta ve uzun vadede de hakemlerimizi eğiterek daha eksiksiz hale getirmeyi hedefliyoruz.” tabirlerini kullandı.

”Yabancı hakem konusunda olumlu sonuç alamadık”

VAR’a gelecek olan yabancı hakem konusunda araştırma yaptıklarını ve olumsuz görüşler olduğunu açıklayan Mehmet Büyükekşi, ”VAR hakemliği konusunda yabancı bir VAR hakemi getirebiliriz diyorduk lakin birçok ülkeyle görüştük lakin bu mevzuda kâfi ve olumlu derecede bir somut şey alamadık, yanıt alamadık. Bu hususta diğer aksiyonlar planlıyoruz. Bu aksiyonlardan bir tanesi şu: İnşallah ortamıza yeni birkaç tane VAR hakemi katılacak. Bunun dışında UEFA’da misyon yapan hakemlerimiz var. Burada Mete Kalkavan ve Abdülkadir Bitigen yurt dışında daha çok VAR hakemliği vazifesi alıyorlar. Onları da VAR hakemliği takımına almayı planlıyoruz. Bunun dışında VAR hakemliğine de devamlı eğitim planlıyoruz. Bir yandan maç yönetmeye devam ederken hafta içi de eğitimler daima devam edecek” dedi.

”VAR hakem sayısı artacak”

Ligin ikinci devresinde VAR hakem sayısının artacağını söyleyen TFF Lideri, hakemlerin ruhsal olarak rahat olacaklarını lisana getirdi. Büyükekşi, “Bir öbür mevzu ise, biliyorsunuz 1. Lig’de de VAR var. 1. Lig’de biz biz ayırmıştık VAR hakemi ile saha hakemini. Bu ikinci devre için maçlar daha fazla ağırlaşacak, hafta ortası da maçlar olacak, o yüzden 2. devre başından itibaren 1. Lig’de yalnızca tekrar Muhteşem Lig VAR hakemi ve saha hakemi farklı olacak ancak 1. Lig’de VAR hakemi ve saha hakemi konusundaki ayrılığı bu 2. periyot için 1. Lig’de bu uygulamayı kaldıracağız. Bir yandan da 1. Lig’deki hakemleri de VAR hakemliğine alıştırmak için bu biçimde uygulama olacak. Böylece de VAR hakem sayısı artmış olacak ve Üstün Lig’de misyon yapmış VAR hakemleri haftada bir maçtan fazla VAR hakemliği yapmış olmayacaklar. Onların da gerilim olarak hem de ruhsal olarak da daha rahat davranmalarını sağlayacağız. İnşallah 2. devre başından itibaren çok daha düzgün sonuç alırız.” sözlerini kullandı.

”Akademi süreksiz olmayacak”

Hakem akademisinin süreksiz olmayacağını ve her vakit devam edeceğini açıklayan Mehmet Büyükekşi, “Bizim burada yapacağımız en kıymetli çalışmalardan bir tanesi bilhassa eğitimi baş amaç olarak aldık. Hakemlik konusunda. Bu akademi süreksiz olmayacak ve her vakit devam edecek. TFF bu bahiste yatırım yapmaya devam edecek. Bu iki hakem (Mete Kalkavan, Abdülkadir Bitigen) çekilmeyecek, alanda da misyon yapacak. Lakin Avrupa’da VAR hakemliği yaptıkları için hem oradaki ikisini birbirini tamamlaması için yalnızca bu hakem için bu türlü bir tahlil önerisi getirdik.” dedi.

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi Hakem Seminerinde Açıklamalarda Bulundu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!