featured

Serdar Taşçı’dan Mesut Özil, Dünya Kupası ayrılığı ve ulusal ekip seçimleri kelamları

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR – HABER

Kariyerinde Stuttgart, Spartak Moskova, Bayern Münih ve Başakşehir üzere gruplar olan Serdar Taşçı, Türkiye’den gelen transfer tekliflerine, Fenerbahçe’nin Mesut Özil transferi, ulusal grup tercihinden ülkemiz futboluna kadar tüm hususlarla ilgili Spor Arena’ya özel bir röportaj verdi.

“Profesyonel takımdaki birinci senemdi”

 • SORU: Fernando Meira, Sami Khedira, Mario Gomez, Timo Hildebrand’ın bulunduğu efsane Stuttgart takımında vazife alıp 2006-2007 döneminde Bundesliga şampiyonluğu yaşadın. Şimdi genç yaşta edindiğin bu kıymetli deneyimle ilgili neler söylemek istersin?

“O vakitler çok büyük bir başarıydı. Profesyonel takımdaki birinci yılımdı ve 19 yaşındaydım. O periyot ben dahil Sami Khedira, Andreas Beck, Mario Gomez üzere isimler vardı ve genç bir takıma sahiptik. Dönem başında herkes bizim ekibi kümeye düşer üzere görüyordu. Şampiyon olunca herkes için büyük sürpriz oldu. Çok başarılı bir dönemdi. Genç oyuncuların yanında Meira, Meksikalı Pavel Pardo üzere deneyimli oyuncular da vardı ve hoş bir ekip oluşturmuştuk. Birinci yılımdı, Bundesliga üzere güçlü bir ligde şampiyon olmak herkesin hayalidir. Mesleğim tabi ki muazzam bir formda başladı.”

“Avrupa’nın diğer ülkelerinde yok”

 • SORU: Bundesliga’daki ikinci şampiyonluğunu yaşadığın Bayern Münih’te oynarken, Hertha Berlin maçından sonra seninle ilgili Pep Guardiola, “Bu maçta bana, ona karşı ne kadar adil davranmadığımı gösterdi. Harikulade oynadı. Güç devirde ekibe büyük katkı sundu” demişti. Guardiola’nın yaşadığı pişmanlık ile ilgili ne düşünüyorsun? 3 maç forma giydiğin Münih’teki mesleğin daha farklı olabilir miydi?

“O vakitler Spartak Moskova’da oynuyordum ve Bayern Münih’e dönem ortasında gelmiştim. Rusya Ligi’ni takip edenler bilir. Rusya’da dönem ortasında hava kurallarından ötürü 3 ay üzere bir mühlet futbol oynanmıyor ve uzun bir orta veriliyor. Bu durum Avrupa’nın öteki ülkelerinde yok. Ben o ortada transfer olduğum için hazır bi halde gelmedim. Bayern Münih‘de ekip arkadaşlarım fit durumdaydı ve orta vermeden idman yapıyorlardı. Hatta ikinci yarı maçları başlamıştı. Kondisyon eksikliğini kapatabilmem için biraz vakte gereksinimim vardı. Hocanın oynattığı bir takım ve stoperler vardı.

“Bayern Münih’e gelmek kolay değil”

Kadroyu çok bozmak istemiyordu. Hertha Berlin maçında talih gelip oynayınca maçtan sonra Guardiola güzel oynadığımı söylemişti ve bu beni sevindirdi alışılmış ki. Guardiola, idmanlarda oyuncularıyla çok konuşan birisiydi. Geldiğimde kendisiyle uzun bir konuşmamız olmuştu. Rusya’da uzun bir tatilin içindeyken Bayern Münih üzere bir kulübe gelmek kolay değil. Çok kısa müddette oluşan bir transferdi.”

“Beklentim, Dünya Kupası’nda birinci 11’de oynamaktı”

 • SORU: Teknik Yönetici Joachim Löw tarafından 2010 Dünya Kupası takımına davet edilmiş, defansın Per Mertesacker ile sana emanet edileceği konuşulmuştu. O periyot yalnızca Uruguay’la oynanan 3.lük maçında 3 dakika forma bahtı bulmuştun. Löw’den Dünya Kupası’ndaki beklentilerin nelerdi?

Dünya Kupasına giden yolda eleme maçlarının yüzde 80-90’ını birinci 11’de oynamıştım. Benim de beklentim o vakitler Dünya Kupası’nda birinci 11’de oynamaktı. Dünya Kupasından biraz evvel hazırlık maçında Münih’te Arjantin’e karşı 90 dakika oynamıştım. Bu maçdan sonra dünya kupasında birinci 11’de olacağımı kesin bekliyordum. Orta alandan kaptan Michael Ballack’ın sakatlanması takımın değişmesine neden oldu.

“Çok mühlet alamadım”

Ballack sakatlanınca kupaya gelemedi. Onun üzere bir deneyimli oyuncu orta alandan çıkınca oraya Sami Khedira monte edildi. Stoperden de beni çıkarıp oraya yaşca daha deneyimli bir oyuncu koydu. Bu nedenle dünya kupasında çok müddet alamadım.”

“Son anda Bayern Münih’in teklifi geldi”

 • SORU: Löw’ün seninle yaptığı görüşmede, ”Seni Euro 2016’da Almanya takımına almak isterim. Podolski ve Mario Gomez, Türkiye’ye giderek performanslarını yükselttiler. Sen de bu yolu deneyebilirsin” dediği tez edilmişti. Mario Gomez ve Andreas Beck üzere isimleri takımına katan Beşiktaş’a o periyot gitseydin her şey daha farklı olabilir miydi?

“O süreçte uzun bir mühlet ulusal kadroda yoktum. 2016 yılında Bayern Münih’e gittim. Mario Gomez, Beşiktaş’a gelip, çok başarılı oynayıp, yolu açıldı ve ulusal kadroya geri döndü. Türkiye’ye gelseydim benim için nasıl olurdu? Bunu öngörmek sıkıntı alışılmış ki. Ben o vakit EURO 2016 takımına katılmak için Spartak Moskova’dan Avrupa’nın güçlü liglerinden birisine dönmek istemiştim. Italya’nın güçlü bir ekibinden ve Bundesliga’dan bir teklif vardı. Son anda Bayern Münih’in teklifi geldi ve oraya gittim. Burada uygun bir performans sergileyerek Avrupa Şampiyonasına da katılma niyetim vardı olağan ki.”

“Türkiye’ye transfer olmam zordu”

 • SORU: Spartak Moskova’da forma giydiğin periyot Beşiktaş ve Trabzonspor’la imza etabına geldiğine dair haberler çıkmış, daha sonra verdiğin röportajda Slaven Bilic’le görüştüğünü doğrulamıştın. O dönemki gelen transfer teklifleriyle ilgili neler söylemek istersin?

“Türkiye‘den aslında nerdeyse her periyot transfer tekliflere geliyordu. Stuttgart’ta oynarken Türkiye’ye transfer olmam zordu. İstenilen bonservis fiyatı çok yüksekti. Spartak Moskova’da oynarken Türkiye’ye gelme ihtimalim vardı ancak kulübüm bırakmak istemeyince transfer gerçekleşmedi. Spartak Moskova‘yla kontratım bitince Başakşehir’e transfer oldum.”

“Bu futbolcuları kaçırmamak ve kaybetmemek lazım”

 • SORU: Ülkemizde verdiğin bir röportajda ulusal ekip tercihinle ilgili soruya, “Türkiye Ulusal Takımı’nda olağan ki oynamak isterdim. Diyaloğa geçilmişti benimle ancak daha öncesinde Almanya Ulusal Takımı’yla irtibat kurulmuştu” diye yanıt vermiştin. Gurbetçi oyuncularımızın ve genç yeteneklerin ülkemize kazandırılması konusundaki gecikme nereden kaynaklanıyor?

“Gönül ister ki Avrupa’da yaşayan bütün Türk futbolcular Türkiye Ulusal Kadrosu için oynasın. Avrupa’da oynayan Türk oyuncularda büyük bir potansiyel var. Orada çok âlâ bir eğitim alıp A Ulusal Takım’da oynayabilecek oyuncular var. Bu futbolcuları kaçırmamak ve kaybetmemek lazım. Ben o vakitler birkaç Türk grup arkadaşımla bir arada Almanya’nın en güçlü altyapısına sahip olan Stuttgart’ta oynuyordum.

“Teklif ya da davet gelmemişti”

U19 ve U17’de Almanya şampiyonu olmuştuk. Bunları başarırken de kadronun kaptanı bir Türk olarak bendim. Altyapıda, genç ulusal ekiplerinde hiçbir vakit ulusal gruptan teklif ya da davet gelmemişti bana. O zamanki genç ulusal ekip takımlarındaki isimleri görünce şaşırıyorduk zira kalite olarak daha düşük kadroların oyuncuları davet ediliyordu.

Gurbetçi oyuncuların durumu

O yüzden altyapıda, en üst düzeyde oynayan bu oyuncuları altyapıdan itibaren takip edip aileleriyle konuşup ulusal gruba çağırmak lazım. Unutulmaması lazım olan yurt dışında doğmuş ve orda yaşayan bu çocuklar oranın futbol eğitimini alıyor ve doğal olarak yeterli bi gelişim gösterirseler yaşadıkları ülkede bu çocukları kendi ulusal gruplarına kazandırmak istiyor.”

“Trabzonspor‘un şampiyonluk bahtı hala yüksek”

 • SORU: Trabzonspor, Abdullah Avcı idaresinde geçtiğimiz dönem Harika Lig’de şampiyonluğa ulaştı. Başakşehir’de 6 ay birlikte çalıştığın Avcı’nın idaresiyle ilgili kanıların nelerdir?

“Abdullah Avcı ve takımını kutlamak lazım. Çok yeterli bir dönem geçirdiler. Trabzonspor, hak ederek başarılı bir oyunla şampiyon oldular. Abdullah hocayla yarım dönem birlikte çalıştık. Kendisi güzel, ayrıntılara değer veren ve çağdaş idman teknikleri uygulayan bir hoca. Bu şekil idman metotlarıyla oyuncularının gelişimini sağlayan bir hoca. Bence Üstün Lig’de bu dönem da Trabzonspor‘un şampiyonluk bahtı hala yüksek.

“Trabzonspor kelam sahibi olacakdır”

Geçen sene uygun takımları vardı. Takımlarını âlâ desteklerle daha da güçlendirdiler. Onun için ben Abdullah hocanın Trabzonspor ile geçen yılki muvaffakiyetinin o denli 1 dönemlik muvaffakiyet olduğunu zannetmiyorum. Şampiyonluk yarışında hem bu dönem, hem önümüzdeki yıllar Trabzonspor kelam sahibi olacakdır.”

Mesut Özil sözleri

 • SORU: Almanya Ulusal Takımı’nda birlikte vazife yaptığın Mesut Özil, 2021 yılının devre ortasında büyük umutlarla Fenerbahçe’ye transfer oldu. Beklentilerin altında kalan yıldız isim, Başakşehir’in yolunu tuttu. Sizce Mesut Özil neden bekleneni veremedi?

“Mesut Özil, Fenerbahçe’ye geldiğinde uzun bir müddet Arsenal’de oynamamıştı. Ve bu maç eksiğini kapatması doğal olarak vakit aldı. Fenerbahçe için düzgün maçlar çıkardığı da oldu ve kıymetli goller de attı. Mesut, âlâ bir kamp periyodu geçirip, fit olduğu vakit her gruba yardımcı olabilecek ve düzey atlatabilecek bir oyuncu. Onun için Mesut, Fenerbahçe’den ayrılınca şaşırmıştım. Şu an Başakşehir’de ve orada bir sakatlık geçirdi. Biraz mühlet vermek lazım. Dünya Kupası esnasında büyük bir orta var. Fit duruma gelip dönemin ikinci yarısında yeterli oyunlar sergileyeceğini düşünüyorum.”

“Nuri Şahin’in çok başarılı olacağına inanıyorum”

 • SORU: Borussia Dortmund’da gösterdiği performansla isminden kelam ettiren, şu an Antalyaspor’da teknik yönetici olarak yoluna devam eden ve başarılı sonuçlarla dikkat çeken Nuri Şahin için “gelecek vadeden yeni kuşak teknik adam” biçiminde yorumlar yapılıyor. Sizin de yakından tanıdığınız Nuri Şahin’in potansiyeli ile ilgili fikirleriniz nelerdir?

“Nuri Şahin’in, futbolcu olarak bi anda antrenörlüğe geçmesi beni şaşırtmıştı. Kulübün bu teklifini çabucak kabul etmesi onun ileriye dönük teknik yönetici olma fikirlerini gösteriyor aslında. Antalyaspor’da geçen sene fevkalade bir seri yakalamışlardı. Bu dönem uygun başlayamadılar amatoparladılar. İnşallah Nuri Şahin Antalyaspora uzun yıllar teknik yönetici olarak hizmet eder. Çok başarılı olacağına inanıyorum. Futbol mesleğinde çok uygun teknik yöneticilerle çalışmış, büyük kulüblerde oynamış birisi, kazandığı deneyimleri teknik yöneticilik yolunda kendisine çok yardımcı olacağına düşünüyorum. Bir vakit sonra da Bundesliga’da teknik yönetici olarak görebileceğimizi düşünüyorum.”

Ozan Kabak açıklaması

 • SORU: Galatasaray’dan Stuttgart’a transfer olan Ozan Kabak, sırasıyla Schalke 04, Liverpool, Norwich üzere kadrolarında forma giydikten sonra şimdilerde Hoffenheim formasıyla isminden kelam ettiriyor. Kabak, ekibinde kasım ayının oyuncusu seçildi. Genç mevkidaşınızın performansı hakkında neler söylemek istersiniz?

“Ozan‘ın ve Hoffenheim‘ın son maçlarını takip ettim. Ozan’ın şöyle bir şanssızlığı oldu. Transfer olduğu gruplar dönem boyunca zahmetli durumlar geçiren ve ligden düşmeme savaşı veren kadrolarda. Genç yaşta bu kadar çok kulüpte oynaması gelişimi için düzgün değil. Bu genç yaşta bir oyuncunun Galatasaray’dan ayrıldıktan sonra dört farklı kulüpte değil de bir kulüpte oynaması lazımdı ki kendini geliştirsin. Artık Hoffenheimda oynuyor. Hoffenheim’da seyirci baskısı çok yoktur. Genç bir ekibe sahipler ve hocası da ona dayanak veriyor.

“Ozan’ı tekrar Liverpool düzeyinde bi grupta görebiliriz”

Ozan Kabak’ın bu sezonki performansına bakarsanız bence Bundesliga’nın en yeterli beş stoperinden birisi. Çok âlâ oynuyor ve büyük bir potansiyele sahip. Bu genç yaşına karşın Liverpool üzere bir kulüpte oynayıp, Bundesliga ve Premier Lig’de maçlara çıktı. Onun için şuan Hoffenheim en yanlışsız kulüp. Burada kendini bi kaç dönem geliştirdikten sonra eminim ki Ozan’ı yeniden Liverpool düzeyinde bi ekipte görebiliriz.”

Stefan Kuntz’un durumu

 • SORU: Ulusal kadromuzda “yerli-yabancı teknik adam” polemiği yıllardır devam ediyor. Geçen sene Şenol Güneş’in yerine Alman teknik adam Stefan Kuntz getirildi. Bilhassa Faroe Adaları mağlubiyeti sonrası deneyimli teknik adamın geleceği merak konusu oldu. Sizce Kuntz idaresinde ulusal kadromuzu nasıl bir gelecek bekliyor?

“Türkiye’de hem kulüp hem de Ulusal Grup bazında birkaç mağlubiyet sonrası taraftar ve medya çabucak değişim görmek istiyor. Başarılı kulüplere ve ulusal kadrolara bakarsak hocalarını en azından birkaç sene değiştirmiyorlar.Çünkü bir hocanın niyeti ve oyun ideolojisi olur. Onu oturtmak için vakte gereksinim oluyor. Birkaç maç istenilmeyen sonuçlarla birlikte hoca çabucak gönderilip yeni hoca getiriliyorsa, gelen hocanın farklı oyun anlayışı olur ve oyuncular yeni hocanın yeni oyun niyetlerine adapte olmaya çalışır ve bu yeniden vakit alır.

“Kuntz’a vakit verilmesi lazım”

Milli kadro olağan ki Faroe Adaları‘na kaybedemez. Bu düzeydeki ekiplere karşı ne olursa olsun kazanmak lazım. Bu türlü bir mağlubiyet sonrası Stefan Kuntz’un baskı altında kalması olağan. Bence bu yola devam edilmesi ve Kuntz’a vakit verilmesi lazım. Vakit verildikten sonra daha yeterli bir oyun anlayışı olacağına ve muvaffakiyetin geleceğine düşünüyorum.”

“Erken yaşta yurtdışına gidenleri daima takdir etmişimdir”

 • SORU: Ülkemizde en beğendiğin defans oyuncuları kimler? Merih Demiral, Çağlar Söyüncü, Ozan Kabak, Cenk Özkaçar üzere gençlerimizin Avrupa’nın değerli kulüplerinin defans sınırında vazife yapmalarını nasıl değerlendiriyorsun?

“Bu isimler başarılı oyuncular ve yurtdışında oynamaları beni sevindiriyor. Türkiye’de altyapıda yetişip Muhteşem Lig’de oynamak da bir muvaffakiyettir lakin ben erken yaşta yurtdışına gidenleri daima takdir etmişimdir. Gelişimleri için çok büyük bir baht bence. Lakin yurtdışına gidince de uygun bir lige gitmeleri gerekiyor. Mesela Çağlar Söyüncü evvel Freiburg’a gitti, orada başarılı olunca İngiltere’ye geldi. Stoper mevkinde bu oyunculara bakarsak, şu an Türkiye’nin önümüzdeki 5-10 sene içinde en az sorun yaşayacağı konum üzere gözüküyor. O yüzden bu oyuncular umarım yurtdışında kalıp, düzey atlarlar. A Ulusal Gruba da bu performanslarını yansıtıp başarılı olacaklardır.”

“Almanya’nın üç maçını da izledim”

 • SORU: 2014 Dünya Kupası’nda şampiyon olan Almanya, son 2 kupada küme etabında elenerek turnuvaya veda eden kadro oldu. Hansi Flick idaresindeki Almanya’nın istenilen başarıyı gösterememesindeki faktör sizce nereden kaynaklanıyor?

“Almanya’nın üç maçını da izledim. Buradaki büyük sorun Japonya maçında oldu. Japonya maçında Almanya’nı 70 dakika boyunca 1-0 önde olması mucize üzere bir şey. O bahtları değerlendirip çok rahat bir biçimde daha farklı önde olabilirdi Almanya. Çok kısa müddette 2 gol yiyince, Japonya kapandı ve 2-1 yendi. O mağlubiyet Almanlar için büyük bir sorun haline geldi. İspanya ve Kosta Rika’ya karşı âlâ oynadılar. Japonya İspanya’yı yenip, büyük bir sürpriz yaparak kümeden çıktı.

“Büyük bir muvaffakiyet gelme ihtimali var”

Kadro olarak Almanya Ulusal Kadrosu, yarı final görecek bir kadro üzereydi. Ancak maçlarda talihlerini değerlendirmeyince bu türlü bir sonuç çıktı. Elenmesi herkes için büyük bir sürpriz. Bence bir halde toparlanacaklardır. Zira genç oyuncuları çok. Jamal Musiala üzere dünya starı olacak potansiyelde genç oyuncuları var. 2024 Avrupa Şampiyonası Almanya’da. O turnuvaya kadar toparlanıp, büyük bir muvaffakiyet gelme ihtimali var.”

“Hedefim; Stuttgart’ta teknik yönetici olmak”

 • SORU: Futbolu bıraktıktan sonra neler yapıyorsunuz? Meslek olarak sizi tekrardan futbolun içinde görecek miyiz?

“2023’ün birinci çeyreğinde Almanya’da teknik yöneticilik lisansına başlıyorum. Lisanslarımı alarak yakın bir vakitte inşallah teknik yönetici olarak futbol dünyasına geri dönmek istiyorum. Stuttgart’ta 14 sene futbol oynadım. Hayallerimin içinde Stuttgart’ta teknik yönetici olmak var.”

Serdar Taşçı’dan Mesut Özil, Dünya Kupası ayrılığı ve ulusal ekip seçimleri kelamları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!