featured

Real Madrid, Juventus, Barcelona’dan Yeni Avrupa Harika Ligi Projesi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hüseyin Özkök – AJANSSPOR

Türkiye’de Kahramanmaraş merkezil meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki zelzele hayatın bir çok alanını olduğu üzere futbolu de geri plana itti. Böylesi acılarda kimse futbol konuşmak istemiyor haklı olarak. Futbol başta tüm spor kulüpleri dikkatlerini öncelikle depremzedeye yöneltti. Futbola dair kararlar kapalı kapılar gerisinde alınarak, kamuoyuna sessizce duyuruldu.

Şampiyonlar Ligi’nde hürmet duruşu

Uluslararası sportif etkinliklerde de Türkiye ile dayanışma içine giriliyor. Bugün başlayacak olan UEFA Şampiyonlar Ligi maçlarında depremzedeler için hürmet duruşunda bulunulacak. Gruplar ortak bir taziye pankartıyla alana çıkacak. Perşembe günü Avrupa Ligi ve Trabzonspor’un da alana çıkacağı Konferans Ligi play-off karşılaşmalarında UEFA hürmet duruşu yapılması ve tüm ekiplerin alana dayanışma pankartları ile çıkması kararını verdi.

Real, Barça ve Juve pes etmiyor

Diğer yandan bu müsabakalar öncesinde geçen hafta Avrupa futbolunda önemli bir gelişme yaşandı. Daha evvel gündeme geldiğinde çok büyük tartışmalar yaratan Avrupa Üstün Lig projesinin ısrarlı savuncuları Real Madrid, Barcelona ve Juventus’un yeni kurduğu ve Avrupa Üstün Lig’i pazarlamakla görevlendirdiği A22 danışmanlık firması, yeni Harika Lig projesini duyurdu.

Yeni Üstün Lig projesi hazırlattılar

2021 yılı Nisan ayında ortaya çıkan fakat iki günde üç kulübün dışında darmadağın olan Avrupa Harika Lig projesinin peşini bırakmayan üç kulüp var: Real Madrid, Barcelona ve Juventus… Bu üç kulüp bir yandan yeni danışmanlık firmalarıyla yeni bir projeyi tekrar kamuoyuna mal etmeye çalışırken, öbür yandan da mahkeme yoluyla UEFA’ya karşı savaş açmış durumdalar.

Gözler Avrupa Adalet Divanı’nda

İspanya’nın başşehri Madrid’de başvurdukları birinci mahkeme olayı Avrupa Adalet Divanı’na havale etti. Mahkeme savcısı duruşma öncesi Adalet Divanı’na UEFA’dan yana bir görüş bildirdi. Karar ise Mart ayında verilecek. Öbür yandan Muhteşem Lig kulüpleri Madrid’de bir öbür mahkemeye başvurarak, UEFA’nın ve FIFA’nın bu üç kulübe hiçbir ceza vermeyeceği ve çalışmalarına mahzur olamayacağı kararı çıkartırdılar. Lakin bu mahkemenin kararı yalnızca İspanya’yı bağlıyor. Temel karar Avrupa Adalet Divanı tarafından verilecek.

Yeni Avrupa Üstün Ligi bu türlü olacak

UEFA Şampiyonlar Ligi’ni tehdit eden A22 şirketi yeni projesinden neler var? İşte temel teklifler:
-Avrupa Muhteşem Ligi’nde kalıcı kadrolar olmayacak.
-Organizasyon küme düşmeli ve küme çıkmalı birkaç ligin olacağı 60-80 ortasında kadrolu olacak.
-Her kulüp garanti 14 maç oynayacak.
-Takımlar eski projenin tersine kendi liglerinde uğraş edecek.
-Finansal denetim UEFA’ya nazaran çok daha sıkı olacak.

Yeni projeye de sert reaksiyon geldi

Buna rağmen ekiplerin Avrupa Üstün Ligi tertibine nasıl katılacağı ve tertibin ne formda yapılacağı A22 tarafından şimdilik açıklanmadı. A22’nin bu açıklamasının akabinde Avrupa Kulüpler Ligi ECA ile Avrupa Ligler Birliği sert açıklamalar yaparak yeni projeyi eleştirdiler. Kelam konusu kurumlar daha evvel de bu lige karşı çıkmıştı.

Önce Nisan 2021’de 12 kadro açıkladı

19 Nisan 2021’de 12 ekip Avrupa Muhteşem Ligi’ni kurduklarını ilan etti. Kelam konusu gruplar şunlardı:

Arsenal
Liverpool
Manchester United
Chelsea
Manchester City
Tottenham
Milan
Inter
Juventus
Atletico Madrid
Real Madrid
Barcelona

FIFA ve UEFA reaksiyonu kısa sürde dağıttı fakat..

Fakat FIFA ve UEFA. Avrupa Üstün Lig projesine sert reaksiyon gösterdi. İki kurum bu ligi tanımayacağını ve katılan kulüplere sert yaptırım uygulanacağını bildirdi. Siyasi açıdan da Avrupa Birliği ligi desteklemedi. Alman kulüpleri de lokal rekabetten kendilerini yoksun bırakacak bu lige katılmayacağını açıkladı. Lig bu yüzden başlamadan dağıltı. Lakin bugün tekrar inşası için harekete geçildi.

Süper Lig’ci Agnelli Juve’yi rezil ediyor

Avrupa Harika Ligi Başkanlığı’nı en büyük savunucusu Real Madrid Lideri Florentino Perez yapıyor. Bir öbür ihtiraslı savunucu ise Juventus’un sahibi ile ilgili görsel sonucu Andrea Agnelli. Kasım 2022’ye kadar kulübün lideri da olan Angelli’nin yaptığı mali yolsuzluklar nedeniyle Juventusun bu dönem Serie A’da 15 puanı silindi. Kulüp 2006’da da şike yaptığı gerekçesiyle küme düşürülmüştü.

Real Madrid, Juventus, Barcelona’dan Yeni Avrupa Harika Ligi Projesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!