featured

Olaylı Hollanda-Arjantin maçı FIFA Disiplin Heyeti’ne sevk edildi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hüseyin ÖZKÖK – AJANSSPOR

Dünya Kupası Katar 2022 çeyrek finalinde Hollanda’yı olağan mühleti ve uzatma kısmı 2-2 tamamlanan uğraşta penaltı atışları sonucunda 4-3 mağlup eden Arjantin, yarı finale yükseldi.

Karşılaşmada çıkan olaylar damga vururuken FIFA da her iki ülkeye disiplin soruşturması açtı.

Hollanda – Arjantin maçında gerginlik arttı

Dünya Kupası Katar 2022 çeyrek finalinde Hollanda ile Arjantin maçı gündemden düşmüyor. Heyecan dolu geçen maçta olağan müddetin sonlarına yaklaşırken gerginlik artması, pek çok olayın büyümesine sebep oldu.

FIFA harekete geçti

Yaşanan olaylara FIFA sessiz kalmadı. FIFA Disiplin Komitesi, dün oynanan Hollanda – Arjantin FIFA Dünya Kupası müsabakasında FIFA Disiplin Talimatı’nın 12. (Oyuncuların ve görevlilerin Berbat Davranışları) ve 16. (Maçlarda tertip ve güvenlik) hususlarının muhtemel ihlalleri nedeniyle Arjantin Futbol Federasyonu aleyhine disiplin soruşturması başlattı.

Hollanda-Arjantin’e disiplin soruşturması

Ayrıca FIFA Disiplin Heyeti, birebir maçla ilgili olarak FIFA Disiplin Talimatı’nın 12. unsurunun muhtemel ihlalleri nedeniyle Hollanda Futbol Federasyonu aleyhine disiplin soruştuması açtı.

Peki hususlarda neler var?

FIFA’nın Hollanda ve Arjantin’i sevk ettiği 12. disiplin unsurlarında şu yaptırımlar yer alıyor;

  • Madde 12

Gerçek bireylere uygulanan yaptırımlar Aşağıdaki yaptırımlar yalnızca gerçek bireyler için geçerlidir:

  • a) dikkat;
  • b) ihraç;
  • c) maçın askıya alınması;
  • d) soyunma odalarına ve/veya yedek kulübesine giriş yasağı;
  • e) stadyuma giriş yasağı;
  • f) futbolla ilgili rastgele bir faaliyette yer alma yasağı.

Ne olmuştu?

Dünya Kupası Katar 2022 çeyrek finalinde Hollanda’yı olağan mühleti ve uzatma kısmı 2-2 tamamlanan gayrette penaltı atışları sonucunda 4-3 mağlup eden Arjantin, yarı finale yükseldi. Penaltılar sonrası Arjantinli oyuncuların Hollandalı futbolculara yaptığı hareket reaksiyon çekerken çaba sonu gergin anlar yaşanmıştı.

Arjantinli futbolcular reaksiyon çekti

Maç sonrası Arjantinli oyuncuların sevinirken, ıstıraplarını yaşayan Hollandalı futbolculara hareket yaparak sevinmeleri ise reaksiyon çekti.

FIFA, Hırvatistan, Sırbistan ve Suudi Arabistan’a ceza vermişti

Öte yandan geçtiğimiz günlerde FIFA Disiplin Konseyi, Dünya Kupası’nda Hırvatistan, Sırbistan ve Suudi Arabistan’ın ülke federasyonlarına kelam konusu husus ihlalleri nedeniyle para cezası vermişti

Olaylı Hollanda-Arjantin maçı FIFA Disiplin Heyeti’ne sevk edildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!