featured

Mahsa Amini’ye Takviye Olan Futbolcu Amir Nasr-Azadani idam Cezası Aldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR HABER

İran’da Mahsa Amini’nin öldürülmesi sonrası rejime karşı yapılan protestolarda tutuklanan futbolcu idam cezası aldı. İranlı futbolcu Amir Nasr-Azadani, İsfahan’da güvenlik güçlerinden üç kişinin öldürüldüğü “silahlı ayaklanmaya” katıldığı teziyle Eylül ayında tutuklandı. Mahkemeye çıkan Azadani, idam cezası aldı. Ayrıntılar…

Mahkeme kararı verdi!

2017 yılından sonra futbola orta veren 26 yaşındaki futbolcu “isyan etmek, yasadışı çetelere üye olmak, güvenliği baltalamak için zımnî muahede yapmak ve muharebeye yardım etmek” ile suçlandığı mahkemede karar verildi. İran’da “Allah’a karşı savaş açmak” manasına gelen muharebe suçlaması mevt cezasıyla yargılanan futbolcu idam cezası aldı.

Toplam 11 kişi idam cezası aldı

Uluslararası Af Örgütü, protestolar nedeniyle 11 kişinin vefat cezasına çarptırıldığını duyururken ortalarında 26 yaşındaki futbolcu Nasr-Azadani’nin de bulunduğu en az dokuz kişinin de mevt cezasıyla karşı karşıya olduğunu duyurdu.

Karara itiraz geldi

Türkiye’nin de üyesi olduğu Memleketler arası Futtbolcular Birliği FifPro, Nasr-Azadani’nin “ülkesinde bayan hakları ve temel özgürlükler için kampanya yürüttükten sonra” infazla karşı karşıya kalabileceği haberlerinin “şoke edici ve mide bulandırıcı” olduğunu açıkladı.

”İdam cezası derhal kaldırılmalı”

Fifpro, idam cezası alan 26 yaşındaki Nasr-Azadani’nin yanında olduklarını açıklayarak İran mahkemesinin idam cezasının “derhal kaldırılması” davetinde bulundu. Fifpro’nun yanı sıra İran’daki mevcut ve eski profesyonel futbolcular da Nasr-Azadani için af davetinde bulundu.

Milli gruptan dayanak geldi

İran Ulusal Takımı’nın kalecisi Alireza Beiranvand ve eski grup kaptanı Masoud Shojaei, idam kararının gündeme düşmesinden çabucak sonra toplumsal medya hesaplarından paylaşımda bulunarak 26 yaşındaki oyuncunun idam cezasının kaldırılmasını istedi.

Nasr-Azadani kimdir?

Nasr-Azadani, 2015-16’da Rah Ahan’da kısa bir müddet futbol oynadıktan sonra 2016-2018 yılları ortasında Basra Körfezi Pro Ligi’ndeki Tractor’da forma giydi. Kasım 2017’den bu yana profesyonel olarak futbol oynamayan 26 yaşındaki oyuncu, kulüpsüz kaldı.

Mahsa Amini olayı nedir?

Tahran’da ahlak polisleri tarafından başörtüsü kuralına uymadığı gerekçesiyle 13 Eylül’de gözaltına alınan 22 yaşındaki Mahsa Amini, karakolda ansızın kötüleşerek hastaneye kaldırılmıştı. Hastaneye götürülen 22 yaşındaki Amini, 3 gün sonra 16 Eylül’de hayatını kaybetmişti. Amini’nin vefatıyla başlayan aksiyonlar idare aksisi şovlara dönüşmüştü.

Mahsa Amini’ye Takviye Olan Futbolcu Amir Nasr-Azadani idam Cezası Aldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!