featured

Katar bugün oynanacak maçın akabinde prefabrik Stadyum 974’ü Tunus’a armağan edecek

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR-HABER

Dünya Kupası’nda bugün saat 22.00 itibariyle Stadium 974’te başlayacak olan Brezilya-Güney Kore, Son 16 tipi maçının akabinde Katar hükümeti stadyum’u Tunus’a ikram edecek. Prefabrik kesimlerden oluşan stadyum 30 Kasım 2021’de açılmıştı.

Dünya Kupası’ndan sonra kaldırılacaktı

Katar’ın başşehri Doha’da geri dönüştürülmüş nakliye konteynırlarından süreksiz olarak yapılan 40 bin kişilik stadyum, Dünya Kupası’nın akabinde kaldırılacaktı. Stadyum bugün oynanacak son müsabakanın akabinde Tunus’a taşınacak.

7 yeni stadyum yapıldı

2010-2022 yılları ortası Dünya Kupası için hazırlık yapan Orta Doğu ülkesi bu süreçte 7 yeni stadyum inşa etmişti. Bu doğrultuda ülke Al Bayt, Ahmad Bin Ladin, Al Janoup, Khalifa Memleketler arası, Education, Lusail, 974 ve Al Thumma stadyumlarını yapmıştı.

Ölen göçmen çalışanlar gündem olmuştu

Dünya Kupası hazırlıkları çerçevesinde yapılan stadyum inşaatlarında hayatını kaybeden göçmen emekçi sayıları, insan hakları savunucularının büyük yansısını çekmişti. Turnuva sorumusu Hassan Al-Thawadi, bu sayının net olmasa da 500 civarı olduğunu söylemişti.

Korkunç bir argüman gelmişti

Uluslararası AF örgütü, turnuva hazırlıkları esnasında 12 yılda 15.000’e yakın göçmen çalışanın hayatını kaybettiğini tez etmişti. Resmi sayılar şimdi hiçbir kurum tarafından açıklanmadı.

Katar bugün oynanacak maçın akabinde prefabrik Stadyum 974’ü Tunus’a armağan edecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!