featured

Katar, 2036 Yaz Olimpiyat Oyunları’na Da Aday Olmaya Hazırlanıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR-HABER

Katar’ın 2022 Dünya Kupası’nı alması çok tartışıldı. Bu tertibin futbol kültürü olmayan, çöl iklimine sahip bir ülkeye neden ve nasıl verildiği yıllardan beridir tartışılıyor. Hatta halihazırda kupa devam ederken de bunun münakaşası sürüyor. Katar’ın Dünya Kupası’nı alırken oy veren ülkelere rüşvetler verdiği dahi sav edildi. Tüm bu spekülasyonlar devam ederken Katar’ın Olimpiyat Oyunları’na da aday olduğu sav edildi.

Katar 2036 Olimpiyatları’nı da istiyor

Uluslararası Reuters haber ajansı, Katar’ın 2036 Yaz Olimpiyat Oyunları’na aday olmaya hazırlandığını yazdı. 2036, birebir vakitte Nazi Almanya’sının konut sahipliği yaptığı 1936 Olimpiyat Oyunları’nın da 100. yıldönümüne tekabül ediyor. Reuters, 2022 FIFA Dünya Kupası’nı düzenlemenin verdiği yürekle Katar’ın olimpiyatlara da talip olduğunu lisana getirdi.

Olimpiyatı alan birinci Müslüman ülke olacak

Katar, evsahipliğini alırsa Olimpiyatlar tarihinde birinci kere bir Müslüman ülkeye gtimiş olacak. Katar, oyunlar için daha evvel de iki kere adaylık denemesinde bulundu. Lakin ülke çok sıcaklıklar nedeniyle 2016 ve 2022 Olimpiyat Oyunları kısa listesine girmeyi başaramadı. Katar, Dünya Kupası’ndaki sıcaklık pürüzünü şampiyonayı Kasım-Aralık periyoduna aldırarak aştı. Dünya Kupası tarihinde birinci kere dönem sonunda Haziran-Temmuz devrinde değil de dönem ortasında düzenlendi. Bütün dünya ligleri de durdurulmak zorunda kaldı.

Atletizm Şampiyonası’nı da yaptı ama

Yeni yapılan çağdaş ve değerli statları dev klimalarla da donatan Katar, konaklama ve altyapı yatırmları dahil 229 milyar dolar para harcayarak, bu alanda kırılması güç bir rekora da imza attı. Ülke 2019 yılında Dünya Atletizm Şampiyonası’nı da Eylül-Ekim aylarında düzenlemişti. Fakat Alman Der Spigel gazetesinin hatırlatmasına nazaran çok sıcaklıklar yüzünden bayanlar maratonu gece geç saatlerinde yapıldı. Buna karşın 68 atletten yalnızca 40’ı maratonu bitirebildi. 30 atletse hastanede muayeneden geçmek zorunda kaldı.

Dünya Kupası, Katar’a cüret verdi

Retuters’ın dayandığı ismini vermek istemeyen bir kaynak, olumsuz beklentilerin bilakis 2022 Dünya Kupası tertibinin başarılı geçtiğini belirterek, “Bu da Olimpiyat adaylığı için de Katar’ı güçlü bir pozisyona getiriyor. Onlar bunu da yapabileceklerini gösterdiler. Statlardan metroya ve havalimanlarına kadar ülkenin tüm altyapısı da tamam bir durumda” dedi. Katar Olimpiyat Komitesi ise bu hususta ajansa bir açıklama yapmaktan kaçındı.

İstanbul da 2036 Olimpiyatları’na aday

Katar üzere 2036’ya aday olan ve olimpiyatları birinci sefer Müslüman bir ülkeye taşımak isteyen bir diğer ülke de Türkiye! İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, daha evvel 2036 Yaz Olimpyat Oyunları’na aday olacaklarını açıklamıştı. Katar ve Türkiye dışında Hindistan, Endonezya ve Güney Kore de aday olmayı planlayan ülkeler. Yeniden güçlü bir muhalefete karşın Almanya da 1936 Berlin Olimpiyatları’nın 100. yıldönümünde denk gelen 2036’ya adaylığı masaya koymuş durumda.

Önümüzdeki 3 Olimpiyat’ın yeri belli

En son pandemi nedeniyle 2021’de düzenlenen ve Japonya’nın başşehri Tokyo’nun düzenlediği Yaz Olimpiyat Oyunları’nın önümüzdeki üç devrinin mesken sahipleri aşikâr. 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları Fransa’nın Başşehri Paris’te yapılacak. 2028 Yaz Olimpiyat Oyunları ise ABD’nin Los Angeles kentine gidecek. 2030 Yaz Olimpiyat Oyunları da Avustralya’nın Brisbane kentinde gerçekleştirilecek.

Olimpiyat konut sahipliği seçimi ve kriterleri

Olimpiyat Oyunları’nın hangi ülke ve kente gideceğine International Olympic Committee (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) karar veriyor. Kısa ismi IOC olan kuruluş, en az 7 yıl kala evsahibi kenti belirliyor. Öncelikle adaylık teklifleri alınıyor. Teklif evresini geçen kentler, artık ‘aday şehir’ statüsüne geçiyor. Üçüncü evredeyse adaylar için oylama yapılıyor ve kazanan ülkenin kenti belirleniyor…

Bir kentin olimpiyatları gerçekleştirebilmesi için için kâfi ulaşım, konaklama, tesis, güvenlik ve mali bütçeye dair garantilere sahip olması gerekiyor.

Katar, 2036 Yaz Olimpiyat Oyunları’na Da Aday Olmaya Hazırlanıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!