featured

İngiltere, Katar 2022 Dünya Kupası İçin 19 Ülkeye 70 Futbolcu Verdi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aleyna Gürgen – AJANSSPOR

Bu yıl Katar’da düzenlenen 2022 Dünya Kupası’nda forma giyen 137 futbolcu doğduğu ülkenin değil, ailesinin köklerinin uzandığı ülkelerin ulusal gruplarında oynayanlardan oluştu. İngiltere, hem ülke bazında hem de futbolcu sayısı bazında birinci sırayı aldı. “Futbolun beşiği” olarak nam salan İngiltere, ulusal futbolcuların da beşiği olmayı başardı!

Kanada’da doğan Bono, Fas’ı seçti

Futbol iktisadı ve istatistiki bilgileri konusundaki paylaşımlarıyla bilinen İsmail Şahan, 2022 Dünya Kupası’nda doğdukları ülkelerin dışında öbür ulusal ekiplerde oynayan futbolcuları gündeme getirdi. Kelam konusu 137 futbolcuların kimisi doğdu ülke ulusal grubundan teklif almadığı için kimisi de ailesinin kökenlerinin dayandığı ülke ismine oynamayı tercih etti. Örneğin Fas’ın kalecisi Bono, Kanada’dan teklif aldığı halde, seçimini anayurdundan yana kullandı.

19 ülkede İngiltere doğumlu futbolcu var

Dünya Kupası’na katılan futbolcuların tamamı 39 ülkede yetişti. Şahan’ın derlemesine nazaran 73’ü İngiliz, 65’i de Fransız topraklarında dünyaya geldi. İngiltere, Katar’da uğraş eden 32 ülkenin 19’unun ulusal ekibine İngiltere doğumlu futbolcu verdi. Almanya, 14 ülkeyle ikinci, Fransa ve İspanya 13 ülkeyle üçüncü, Portekiz ve kupayı konutundan izleyen İtalya da 7 ülkeyle dördüncü basamakta yer aldı.

Fransa’dan Tunus’a 10 futbolcu

Tunus, Fransa’da doğan tam 10 futbolcuya ulusal formasını verdi. Bu Fransa’da yetişip öteki ülkelerin ulusal kadrolarında oynayan 65 futbolcunun yaklaşık 6’da 1’i demek. Fransa kaynaklı olan ve Tunus Ulusal Grubu’nda yer alan futbolcular şöyle:

 1. Mouez Hassen
 2. Montassar Talbi
 3. Nader Ghandri
 4. Dylan Bronn
 5. Wajdi Kechrida
 6. Hannibal Mejbri
 7. Aissa Laidouni
 8. Ellyes Skhiri
 9. Wahbi Khazri
 10. Naim Sliti

Senegal ve Kamerun, Tunus’un ardında

Senegal ve Kamerun, 2022 Dünya Kupası takımında 10 Fransa çıkışlı oyuncuya yer veren Tunus’un çabucak arkasında. Senegal 9 oyuncuyla ikinci basamakta yer alırken, Kamerun ise toplam 8 oyuncuyla üçüncü durumda.

Fransa’dan Senegal’e 9 isim

Fransa’nın yetiştirdiği Senegalli ulusal futbolcuların listesi şöyle:

 1. Edouard Mendy
 2. Kalidou Koulibaly
 3. Youssouf Sabaly
 4. Abdou Diallo
 5. Fode Ballo-Toure
 6. Nampalys Mendy
 7. Pape Gueye
 8. Boulaye Dia
 9. İliman Ndiaye

Fransa, Kamerun’a 8 kişi verdi

Fransa’nın yetiştirdiği fakat Kamerun Ulusal Kadrosu’nda oynayan futbolcular:

 1. Devis Epassy
 2. J-c Castelletto
 3. Enzo Ebosse
 4. Christopher Wooh
 5. Olivier Ntcham
 6. Karl Toko Ekambi
 7. Bryan Mbeomu
 8. Georges-Kevin Nkoudou

Liderlik İngiliz altyapısında

2022 Dünya Kupası’nda yer alan 19 ülkenin toplam 70 futbolcusu İngiliz altyapısının eseri. İngilizler en çok futbolcuyu Büyük Britanya çatısında birlikte olduğu Galler’e verdi. Sayısı 9! Amerika Birleşik Devletleri de İngiliz topraklarından 3 futbolcuya ulusal formasını verdi.

Galler’de İngiltere rüzgârı

İngiltere çıkışlı Galler Ulusal Grubu’nda yer alan futbolcular;

 1. Ethan Ampadu
 2. Chris Mepham
 3. Jonny Williams
 4. Joe Morrell
 5. Matthew Smith
 6. Sorba Thomas
 7. Daniel James
 8. Kieffer Moore
 9. Brennan Johnson

Kulüplerde liderlik Ajax’ın

Kulüp bazında bakıldığında öteki ülkelere en çok oyuncu veren kulüp Hollanda’nın altyapısıyla meşhur kulübü Ajax… 5 ülkeye toplam 11 futbolcu verdi. Onu, 10 futbolcuyla Kosta Rica’nın Deportivo Saprissa grubu takip ediyor. Yani Deportivo, tüm bu oyuncuları ülkesine verdi. Üçüncü sıradaysa Katar’ın Al Sadd Kulübü 9 futbolcuyla bulunuyor.

İngiltere, Katar 2022 Dünya Kupası İçin 19 Ülkeye 70 Futbolcu Verdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!