featured

Hırvatistan Ulusal Kadrosu, Faşist Müzik Kümesi Thompson İle Motive Oldu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR HABER

Katar’da sonu yaklaşmakta olan 2022 Dünya Kupası’nda yarı finalde Arjantin ile karşılaşacak Hırvatistan Ulusal Ekibi, neo-faşist olarak bilinen Thompson kümesinin müziklerini söyleyerek maça motive oluyor. Futbolcuların kelam konusu sanatkarın müziğini söylerken çekilen görüntü toplumsal medyada paylaşıldı.

Savaş hatalılarını öven kümenin şarkısı

Thompson kümesinin müzikleri, Yugoslavya’nın dağılma sürecinde Hırvatlar’ın 1992’de kurduğu lakin 1996’da dağılan Herceg Bosnia’nın insanlığa karşı işlenmiş kabahatlerden dolayı karar giymiş üst seviye yöneticilerine atıflar içeriyor. Hırvat futbolcuların neo-faşist müzikçinin müziklerini koro halinde söylemesine dair imajlar toplumsal medyada anti-faşist tavra sahip şahıslarca reaksiyonla karşılandı.

Toplama kampları, tecavüz, işkence

Videoyu birinci paylaşan toplumsal medya hesaplarından BiHFootball, “Thompson’un müziğinde atıfta bulunulan Herceg Bosnia, Boşnak halkı için şunları simgeler: Toplama kampları, tecavüzler, azap, köle çalıştırma, zulüm ve cinayetler…” BiHFootball, Hırvatistan Futbol Federasyonu’na da davette bulunarak, “Bu çok üzücü” dedi.

Bu çürüme, bu yürek kırıcı, çirkin

“Açlık ve Öfke: Balkanlarda Demokrasi” krizi isimli kitabın muharriri siyaset bilimci Jasmin Mujanovic, Hırvat futbolcuların görüntüsünü paylaşıp, bu durumun çağdışı bir çürüme olduğunu söyledi. Hırvat Ulusal Ekibi’nin Katar’daki muvaffakiyetinin Bosna Hersek’te her kesim tarafından takviye gördüğünü hatırlatan Mujanovic, “Bu ise, çağdaş Hırvat toplumunda etno-sekter çürümenin ne kadar derin olduğunu gösteren cüret kırıcı bir hatırlatma. Yakışıksız, nahoş sahneler” dedi.

Thompson’u Neo-Nazi Marko Perkovic kurdu

Thompson kümesini Hırvat faşist müzikçi Marko Perkovic kurdu. Thompson ismi da birebir ismi taşıyan silahtan geliyor. Perkovic, birçok klibinde askeri kıyafetler giyip silahla imaj verdi. Müziklerinde Boşnak ve Sırplar’a karşı ırkçı telaffuzları eksik olmayan 57 yaşındaki Perkovic, Neo-Nazi olarak tanımlanıyor. Perkovic, Ustaşa olarak bilinen Hırvat faşist müfrezelerinin üyesi olmakla da itham ediliyor.

Yugoslavya parçalandı trajediler doğdu

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra sosyalist bloğun kendisini bağlantısızlar olarak tanımlayan en değerli ülkelerinden olan Yugoslavya da iç savaşa sürüklendi. Tito önderliğinde kurulan ve farklı toplumların kendi kimliklerini koruyarak, sanattan spora kadar bir ortada yaşamanın ve çaba etmenin en hoş projesi olarak gösterilen Yugoslavya’nın dağılış süreci büyük trajedilere sahne oldu.

Bosna’daki büyük utanç: Srebrenisa katliamı

Dağılmayla sonuçlanan savaşta en büyük acıları uğradıkları soykırımla Boşnaklar yaşadı. Bosna Hersek’in bilhassa Müslaman nüfusu hem Sırplar’ın hem Hırvatlar’ın kıyımına uğradı. 1992’den 1995’e kadar süren savaşta 100 binden fazla insan öldürüldü. Savaş nedeniyle 2 milyonu aşkın insan da ana yurdundan göç etmek zorunda kaldı. Savaşın en kanlı sayfasıysa kuşkusuz Srebrenitsa katliamı oldu. 11-12 Temmuz 1995’te Sırp askerlerinin gerçekleştirdiği katliamda 8 bin 373 sivil öldürüldü.

Luka Modric de bir savaş mağduru

Hırvat Ulusal Grubu, Katar’da faşist bir kümenin Boşnaklar’ın acısını deşen müziklerini söylemesi diğer bir yanıyla da trajik. Zira Hırvatlar’ın halihazırdaki kaptanı Luka Modric de bir savaş mağduru. Ballon d’Or sahibi 37 yaşındaki yıldız futbolcu savaş nedeniyle küçük yaşta mülteci oldu. Sırplar dedesini öldürdüğü için hayatını Zadar’daki mülteci kampında geçirdi ve futbola da burada başladı. Modric’in kaptanlığını yaptığı grubun faşist müzikler söylemesi en hafif tabirle çok büyük talihsizlik.

Hırvatistan Ulusal Kadrosu, Faşist Müzik Kümesi Thompson İle Motive Oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!