featured

Hey Messi, Ronaldo! Dünya Kupası Kazanamayan Efsane Futbolcular Da Var

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kenan BAŞARAN- AJANSSPOR

Alfredo Di Stefano
Eusebio
Ferenc Puskas
George Best
Roberto Baggio
Eric Cantona
Raul Gonzales
Zlatan Ibrahimovic
Karl Heinz Rummenige
Michael Platini
Van Basten
Johan Cruyff
Zico
Socrates
Didier Drogba
Geroge Weah
Samuel Eto’o

Futbolcu kupasız da efsane olur

Bu saydığım isimlere bir o kadar; hatta daha fazlası da eklenebilir. Bu neyin listesi? Evet, dünya futbol tarihine geçmiş yıldız futbolcuların listesi. Hepsinin de ortak noktası şu: Hiçbiri Dünya Kupası kazanamadı. Lakin bu onların efsane futbolcu olmaları gerçeğini değiştirmiyor. Crsitiano Ronaldo da, 4 yıl sonraki kupada oynayıp kazanamazsa, bu listeye girecek. Tahminen de en baş köşede olacak. Ve tekrar şayet Katar’da kazanamazsa Lionel Messi de için de birebir durum geçerli.

Ronaldo da Messi de ferdi olarak ‘efsane’ futbolcu olmak için çok lakin çok âlâ bir CV’ye sahip. Hatta şu listede ismi geçen futbolculara fark atacak kadar. Daha da ileri gidiyorum, bu iki isim Dünya Kupası kazanmış kimi efsaneleri de geçmiş durumda. Şayet kelam konusu olan golse, kupaysa Messi’nin Maradona’dan daha berbat olduğunu kim söyleyebilir?

Dostoyevski, Messi’yi değil Maradona’yı yazardı

Maradona’yı tüm vakitlerin en büyük fenomeni yapan temel kriter kupaları değil. Onu vazgeçilmez yapan bir futbolcudan daha fazla olmasıydı.

Maradona;

hem mükemmellikti
hem kusurdu
hem doğruydu
hem yanlıştı …

Maradona, tam da Dostoyevski’nin çizdiği insan karakterlerinin bir bütünüydü. Onda yeterlilik de vardı kötülük de… Politik kılıfı bir kenara atarsanız, onun ‘Tanrı’nın Eli’ni emek hırsızlığı olarak da görebilirsiniz. Mafya ayağını görmezden gelirseniz, yoksul Napoli’deki destanını öbür türlü de okuyabilirsiniz. Özel hayatındaki çalkantıları da hesaba katarsanız, nizam için asla, “Maradona yeterli bir aile babasıydı” diyemezsiniz. Yani demem o ki Dostoyevski, Messi’yi değil Maradona’yı yazardı. Daha güzel bir roman olurdu çünkü…

Maradona kusurlarıyla büyüktü

Maradona, saha içi ve dışıyla; futbol ve hayatla birlikte sıradışı biriydi. O, uslanmaz bir uyumsuzdu. Mazbut Ronaldo ve Messi’ye en büyük farkı da burada atıyordu. Maradona’nın futbolda da hayatta bir çok taban noktası var. Şu ana kadar görebildiğimiz kadarıyla Ronaldo ve Messi’nin taban noktaları sadece futbolla ilgili. Bir finali kaybetmek yahut bir kupayı alamamak… Pele ile Maradona ortasındaki tercihte de bu saha dışı konum belirleyiciydi. Pele, acılarını dışarıya yansıtmadı, FIFA’nin vitrinlerinde oturmayı seçti… Halbuki örtünün altında onu da ‘insani’leştiren çok dramatik yaşanmışlıkları vardı. Genel algıya göreyse Pele, Messi ve Ronaldo’nun grubunda yer alır… Maradona, kusurlarıyla büyüktü.

Tatmin olamayan anonim kimlikler

Messi ve Ronaldo’nun Dünya Kupası kazanması gerektiği ve lakin bu olursa tam efsane olacakları savı, içinde bulunduğumuz dijital çağın tatminsizliğinden öteki bir şey değil. Gerçek kimliğimizin önüne geçmiş sanal kimliklerimiz, ilkel devirlerin Rableri üzere her gün sunaklara kurban istiyor. Yüceltmede de küçültmede de tıpkı radikal tavır sergileyen kimlikler… Anonimliğin gerisine sığınmış milyarlarca kimliğin kendi yetersizliğinden kaçmasıdır Ronaldo ve Messi’yi hâlâ daha tamama ermemiş saymak.

Maradona, Pele, Messi, Ronaldo

Bu kimlikler, her dakika ‘en büyük’ seçme acımasızlığıyla yaşıyor. Sayılar da onun en büyük silahı: En çok kim gol attı

En çok kim asist yaptı
En çok kim kilit pas attı
En çok kim kupa kazandı

Tüm bu sorulara Messi ve Ronaldo, “Ben” dese de, sanal kimlikler, “Sen Dünya Kupası kazandın mı?” diye çıkışacak. Ancak ne Messi ne Pele’ye Dünya Kupası dışındaki karları sorulacak, Zira o vakit ‘en büyük’ yara alacak! Yetinmeyi bilmeyen, teskin olamayan, sindiremeyen, kazanma dışındaki hisleri reddeden anonim beşerler çağındayız. Evet, insan kahramanlarıyla özdeşleşir fakat onları öldürmez.

Messi ne yapsa Maradona büyüsünü bozamaz

Dijital çağın anonim kimlikleri kadar ‘otorite’ sayılan ‘gerçek kimlikler’ de bu vasatlığın en büyük besleyicileri. Onlar da her fırsatta kahramanları yarıştırıp ‘en büyük’ seçme gafletinde. Halbuki, kelam konusu sayılarsa şayet, Messi, Dünya Kupası’nı kazansa bile Maradona’nın büyüsünü bozamayacak. Zati bu ‘tatminsizlik’ toplumunun sorunu da bu: Aynılaştırmak… Kahramanlık yahut en büyüğü benzeştirip burun farkıyla galip ilan etmek…

Messi ve Ronaldo başarısızlıkla baş edemiyor

Bu manasızlığı Messi ve Ronaldo’nun tavırları da besledi. Onlar da ‘Dünya Kupası’ koşulunu büyüklüklerinin tescili olarak saydı. Bir karşı duruşa cüret edemediler. Zati en büyük sıkıntıları da bu steril. Başarısızlıkla baş etme hünerleri çok düşük. İşte Ronaldo’nun Manchester United’ta ‘başarısız’ sayılmasına verdiği reaksiyonlar ortada… Yıllarca büyük kazanımlarla elde ettiklerinin formunun aktüel durumuna bağlayıp, kaybettiğini sanması… Messi de Ronaldo da itiraz etmeliydi, birer çağdaş köle olarak arenada Dünya Kupası kaidesiyle yarıştırılmalarına.

Dünya Kupası değil, Para Kumbarası

Ve şu Dünya Kupası denen mefhum… Sahi bu kupanın 2000’ler öncesindeki kadar masalsı olduğunu düşünüyor musunuz? Bakın yarın öbür gün FIFA bu kupayı iki yılda bir düzenlemeye başlarsa, şaşırmam. Zira bu artık bir ‘Para Kumbarası’… Evvelce milletlerin silahsız bir savaşıyken, artık FIFA’nın hazinesi. Evvelce çok net kimlikler ayrılmış ülkelerin futbol üzerinden birbirine meydan okumasıydı. Bugünse birbirine girmiş kimliklerden oluşan milletlerin… İşte Fas mucizesinin mimarları… Hocası da bir çok oyuncusu da Fas’ın dışında bir Avrupa ülkesinde dünyaya gelmiş. Bir oyuncunun Fas ismine yahut Fransa ismine müsabakasında en büyük belirleyici nokta ‘milli hisler’ değil, ‘kariyerist tercihler’ …

Mbappe ve Haaland gardını alsın

Futbol alanlarında inanılmaz işler başaran Messi ve Ronaldo, buna karşın bugün Dünya Kupası nedeniyle bir mendil üzere kullanılıp kenara atılma tehdidiyle karşı karşıya. Onlara bakınca bugün şimdi yolun başında sayılan Kylian Mbappe ve Erling Haaland’ı daha da trajik bir son beklediğini hayal etmek güç değil. Messi ve Ronaldo’ya bakarak, şimdiden gardlarını alıp kendilerini yem ettirmeseler, uygun olur.

Messi ve Ronaldo’nun raf ömrü

Greatest of all time (GOAT)… Yani gelmiş geçmiş tüm vakitlerin en uygunu. Tatminsiz dijital çağın anonim insanları için GOAT tarifinin artık bir raf ömrü var. Gün gelecek, Uzay Kupası’nı kazanan GOAT sayılacak… Lakin bugün prestijiyle Ronaldo ve Messi’nin kahramanlıklarına bile bir margarin üzere raf ömrü biçmenin ıstırabıyla yaşayacağız!

Hey Messi, Ronaldo! Dünya Kupası Kazanamayan Efsane Futbolcular Da Var

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!