featured

Gonçalo Golü Attı Bernardo Silva Sevinmek İçin Ona Boşuna Koşmadı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hüseyin ÖZKÖK-AJANSSPOR

Gol sevincinde bütün oyuncular saha dışında yahut kendi alanının bir köşesinde toplanırsa, rakip bunu fırsat bilip oyunu çabucak başlatarak boş kaleye gol atabilir. Bu nedenle gol sevinçlerinde en şuurlu futbolcu rakip yarı alanında bulunur… Bu yanlışsız mu? Emsal bir durum Katar’da yaşandı.

Gonçalo golü attı 9 kişi ona koştu

FIFA 2022 Dünya Kupası’nda son 16 cinsinde oynanan Portekiz-İsviçre müsabakasında Gonçalo Ramos, ekibini 1-0 öne geçirdiği golden sonra köşe bayrağının saha dışında kalan kısmında sevinirken ekip arkadaşları da onun bulunduğu yere koştular. Bir futbolcuysa bu sevince katılmadı. Yani, Gonçalo’ya 9 kişi koşmuştu.

Bernardo Silva gol sevincine katılmadı

O isim Bernardo Silva’ydı. Portekizli yıldız oyuncu, sevinen arkadaşlarına katılmayıp, İsviçre alanı içinde eli belinde onların sevincini izlemeyi tercih etti. Bunun nedeni ise, futbolda aslında hiçbir vakit gerçek olmayan kent efsanelerinden biriydi. Yani “Tüm oyuncular, saha dışında olursa rakip çabucak santra yapıp hamle edip boş kaleye gol atabilir” efsanesi…

Oyun kural kitabının 8. unsuru açıklıyor

Futbol oyun kuralları kitabındaki ilgili kısma bakalım. Kitabın “Oyunun Başlaması ve Tekrar Başlaması”nı düzenleyen 8. hususunun 1. fıkrasında; “Bütün başlama vuruşlarında başlama vuruşunu yapan haricindeki bütün oyuncular kendi yarı alanlarında bulunmalıdırlar” unsuru yer alıyor.

11 oyuncu da saha dışına çıkabilir

Söz konusu kurala nazaran, gol atan kadronun 11 oyuncusunun tamamı da saha dışına çıkıp sevinse bile bir meşakkat olmuyor. Zira golü atan grup kendi alanındaki yerini almadan hakemin maçı tekrar başlatması kurallara nazaran asla mümkün değil.

Portekizliler bunu Rusya’da da yaptı

Özetle Portekizli oyuncuların gol sevinci sırasında aldıkları bu önlem esasen gereksizdi. Üstelik bu bir birinci de değil. Zira Portekiz Ulusal Kadrosu, kelam konusu tutumu FIFA 2018 Dünya Kupası sırasında da yaptı. Rusya’daki tertipte Jose Fonte, arkadaşları attıkları gole sevinirken, saha dışında beklemişti.

Fonte bu kuralı gerçek bilmeyenlerden

Maç sonunda medya mensupları Fonte’ye bu hareketi neden yaptığını sordu. O da şu karşılığı verdi: “Biz alanda olmadan oyunun başlamasına mahzur olmak için yaptım bunu.” Bunun üzerine futbol oyun kurallarını düzenleyen tek yetkili kurum olan IFAB, açıklama yayınlayarak, adeta bir hurafe olan bu davranışın uydurulmuşu kent efsanesi olduğunu ilan etti.

Ne futbolcu ne gazeteci kuralları biliyor

Hakemler futbolun en çok tartışılan bireyleri. Lakin tartışmalara neden olan kararlara bakıldığında büyük bir cehalet olduğu gözlemleniyor. Yöneticiler de teknik yöneticiler de futbolcular da oyun kurallarına tam olarak hakim değil. Birebir halde medya mensupları da kural kitaplarını gerçek düzgün okumadan genelde “Bence”, “Bana göre” vs üzere kavramlarla hakem kararlarını yargılıyor.

Gonçalo Golü Attı Bernardo Silva Sevinmek İçin Ona Boşuna Koşmadı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!