featured

Gökhan Zan: “İsmini AFAD’a Yazdıramayanlar Maalesef Çadırını Alamıyor”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR-HABER

Eski ulusal futbolcu ve Hatayspor Yardımcı Antrenörü Gökhan Zan, Hatay Antakya’da yaşanan yıkıcı sarsıntı ile ilgili FOX TV’ye açıklamalarda bulundu. Zan, ismini AFAD’a yazdıramayanların maalesef çadır alamadığını söyledi.

“İsmini AFAD’a yazdıramayanlar maalesef çadırını alamıyor”

Gökhan Zan, “Şu anda Antakya’dayım. Çadır dağıtımı başladı. Sağ olsun burada askerlerimiz halkımıza çok yardımcı oluyor. Ama burada eksik bir şey var: İsmini AFAD’a yazdıramayanlar maalesef çadırını alamıyor. Burada ulaşım çok sıkıntı, insanların arabası yok, alan çok büyük, AFAD’ın olduğu bölgeye kadar gidebilmek imkansız. Ama isim yazdırabilenler yalnızca alabiliyor. Gerisi çok mağdur durumda.

“Herkes isim veriyor, bir isim üzerinden 3-4 kez alabiliyor”

AFAD yetkililerinden ricamız, devlet yetkililerinden ricamız, İçişleri başkanlığımızdan, Cumhurbaşkanımızdan, siyasi parti genel liderlerimizden ve sivil toplum örgütlerinden ricamız ne olur, milletin ne kimliği var, hiçbir şeyi yok. Bunun önüne geçemeyiz. Herkes isim veriyor, bir isim üzerinden 3-4 kez alabiliyor. Alamayan bir sürü insan var mağdur durumda oluyor.

“Şu anda ailemden, yakınlarımdan 8 kişiyi gömmek için mezarlığa geldim”

Şu anda halk buraya gelmiş durumda. Çadır alamıyor, soğuktan ölecek olan bebekler var, problemli olan durumlar var, zihinsel engelli aileler var, ben şu anda ailemden, yakınlarımdan 8 kişiyi gömmek için mezarlığa geldim. Buna karşın halkımın yanıan gelip onların sesini duyurmaya geldim. Sahiden halk mağdur durumda. İsim yazdıramayanlar çadır alamıyor. Pekala isim yazdıramadık, bu beşerler ne olacak? Sokakta mı kalacaklar, sokakta mı bekleyecekler…

“Mezarda yaşayan bir aile var mezarda açık alan diye”

Bir tane aile var, 2 bacağı kesildi, 2 zihinsel engelli çocuğu var, onlar ne olacak. Mezarda yaşayan bir aile var mezarda açık alan diye. Onlarda çadır alamıyor zira isimlerini yazdıramamışlar. Onlar üzere bir sürü insan var. Bu beşerler isim yazdırmadan nasıl çadır alabilecek. Suistimal edenler de oluyor, bunun önüne geçemiyoruz. Askerlerimiz canla başla gayret ediyor burada, her şeyi yapmaya çalışıyorlar lakin tek başlarına kalıyorlar. Daha âlâ koordine olmak lazım, koordineyi yalnızca muhtarlar üzerinden hareket ettirebilirsek olmaz, profesyonel yetkililerle bunu koordine edilirse çok süratli ilerleme sağlarız.

“Kepçeler ve vinçler beklemekte. Boş toprakta neden bekleniyor”

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Darise Bakanlığı ile irtibat halindeyim, onlarda elinden geleni yapıyorlar dün geceden beri. Halkımız için her şeyi yapıyorlar lakin yollar kapalı, alternatif yol yok, bir tek yol üzerinden gidilmeye çalışılıyor, kepçeler, vinçler çok yavaş ilerliyor. Evet dün yaptığım açıklamadan sonra oraya intikal ettiler, yanlışsız lakin onlarcası daha yüzlercesi daha var göçük altında. Gidilmeyen noktalar var. Ben az evvel yoldan yeniden geçtim tıpkı biçimde kepçeler ve vinçler beklemekte. Boş yerde neden bekleniyor.

“Bir canı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmaktır”

Bütün operatörler farklı kentlerden intikal etti. Daha süratli ve daha düzgün koordine olmamız gerekiyor. AFAD yetkililerinden, büyüklerimizden ricamız ne olur daha süratli koordine olalım, bir canı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmaktır. Bizim kaygımız cesetleri toplamak değil, bir can bile olsa onu hayata getirmek ve onun içinde ne olur biraz daha süratli olalım, yalvarıyorum. Halkımızın sesi olun. Evet çalışmalar çok var lakin binlerce daha yer var, yetiştirilemiyor. Daha fazla insan, araç, yetkili ve köpekler lazım” tabirlerini kullandı.

Gökhan Zan: “İsmini AFAD’a Yazdıramayanlar Maalesef Çadırını Alamıyor”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!