featured

Fas İle Dünya Kupası’nda Tarih Yazan Walid Regragui’ye Faslı Guardiola Deniyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR-HABER

Katar’ın mesken sahipliğini üstlendiği 2022 Dünya Kupası’nın ismini “Dünya Fası” diye değiştirsek yeridir. Çünkü Belçika, İspanya ve Portekiz üzere kupanın favorisi üç Avrupa devini de dize getirmeyi başaran bir Fas ile karşı karşıyayız. Dünya Kupası’nda yarı final gören birinci Afrika ülkesi oldular. Messi, Ronaldo, Neymar, Mbappe kadar bir isim daha manşetleri süsler oldu: Walid Regragui…

Fas’ın gurbetçi çocuklarından biri

Fas Teknik Yöneticisi Walid Regragui de birçok Afrikalı üzere bir göçmen bir ailenin çocuğu. Yani o da ülkesi için bir gurtbetçi denebilir. Fransa doğumlu olan lakin uyruğu Fas olan bir futbol adamı. Dünya Kupası’ndan yalnızca 3 ay evvel ulusal grubun başına geçti. Ve Katar’da tarihi yazmayı başardı 47 yaşındaki Walid Regragui…

Yunanistan 2004’e benzetiliyor ama

Regragui, 1 gol yiyip 5 gol atarak ekibini yarı finale taşdı. Evet, 2004 Avrupa Şampiyonu Yunanistan’ı çağrıştırdı, savunma futboluyla. Regragui’nin grubu çok güzel savunma yaparken, ofansif olarak da Yunanistan’a nazaran daha yaratıcı ve atak bir imaj verdi. Kişisel olarak ön alanda Ziyech üzere yaratıcı ayakları ofansif açıdan da Yunanistan’dan daha varlıklı bir manzara oluşturdu.

Vasat bir sağ bek futbolcuydu

Önce Regragui’nin futbolculuk mesleğine kısa bir göz atalım: 1999-2009 ortasında 10 yıl süren profesyonel futbolcu mesleği bulunan Walid Regragui, Fransa ve İspanya’da top koştururken, Toulouse, Ajaccio, Racing ve Dijon üzere kulüplerde forma giydi. Sağ bek olarak futbol oynayan Regragui, stoper ve ön liberoda da gereksinim halinde misyon yaptı. Kulüplerde toplam 199 maça çıkarken 6 gol atıp 2 de asist yaptı. Walid Regragui, Fas Ulusal Grubu’nun formasını da 44 defa giyip 1 de gol kaydetti.

Deli Vahid gitti Mecnun Walid geldi

Gelelim yine teknik yöneticilik faslına… Walid Regragui, Türkiye’de Trabzonspor’u da çalıştıran ‘Deli Vahid’ lakabıyla bilinen Vahid Halilhodzic’in yerine grubun başına geçti. Yani, gitti ‘Deli Vahid’ geldi ‘Deli Walid’ desek yeridir! Şüphesiz bu meczupluk tanımı övgü manasındadır. Regragui, esasen Fas Ulusal Grubu’na yabancı değil zira yedek kulübesindeki birinci tecrübesini 2012’de Fas’ın kulübesinde yaşadı. Yaklaşık 1 yıl yardımcı hoca olarak vazife yaptı.

Regragui’ye Faslı Guardiola diyorlar

Regragui, daha sonra kendi kanatlarıyla uçmaya başladı. 2014’te Fas’ın Fus Rabat takımının başına geçti ve 8 yıl burada çalıştı. 2020’de Katar’ın Al-Duhali SC grubunun teknik işvereni olan Regragui, 10 ay sonra ülkesinden Wydad AC’nin kulübesine geçti. Bu ekiple CAF Şampiyonlar Ligi kupasını almayı başardı. Afrikanın Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu unvanı ona “Faslı Guardiola” lakabının takılmasını da sağladı.

Blinda’dan sonra ikinci Faslı hoca oldu

Ağustos 2022 tarihindeyse Fas Ulusal Grubu’nun bir numaralı sorumlusu oldu. O, Amerika Birleşik Devletleri’nin düzenlediği 1994 Dünya Kupası’nda ekibi çalıştıran Abdellah Blinda’dan sonra bu misyonu yapan ikinci Faslı teknik adam olarak da kayıtlara geçti. Blinda, kümedeki üç maçı da kaybederek meskene dönmüştü. Walid Regragui ise namağlup yarı finale kadar çıkmış durumda.

Ziyech ve Mazraoui’yi yine parlattı

Regragui, sonlu bir şöhretle grubun başına geçse de bugün tüm dünyanın tanıdığı bir teknik yönetici oldu, Dünya Kupası performansıyla. 6. defa uzunluk gösterdiği Dünya Kupası’nda en başarılı performansı ortaya koyan Fas’ta onun muvaffakiyetinin sırrını çözmeye çalışanlar, Hakim Ziyech ve Noussair Mazraoui’yi yine ulusal gruba çağırıp parlatmasını öne çıkartıyor. Fakat alanda futbolcuları teknik ve taktik yönetmesi kadar mental olarak da tesirli bir üsluba sahip.

“Fas Dünya Kupası’nı kazanır” 

Tüm Afrika ve Arap ülkelerinin gerilerinde olduğunu belirterek, grubu için bir sinerji oluşturan Walid Regragui, “Çocuklarımıza şunu söylüyoruz: Sizin hayalleriniz olmalı. Afrika, Dünya Kupası hiç kazanmadı. Pekala siz neden onlara bu rüyayı yaşatmıyorsunuz? 20 yahut 30 yıl sonra tahminen Fas yahut Senegal Dünya Kupası’nı kazanır ve sonra geriye dönüp ‘Bunu o söyledi’ diyeceksiniz” diyor.

Akıllara ünlü Kazablanka sineması geldi

Futbolcu ve teknik yönetici mesleği göz önüne alındığında Walid Regragui, Katar 2022 Dünya Kupası’nın tahminen de en deneyimsiz isimlerinden biriydi. Haliyle de beklentinin en az olduğu isimlerden biriydi. Lakin Faslı Guardiola, tüm önyargıları paramparça etti. Fas denilince sinema tarihinin en unutulmaz sinemalarından biri olan Kazablanka sineması de gelir. 2. Dünya Savaşı devrinde geçen sinemada Çek direniş örgütü önderi Victor Lazlow, Nazi’lerin Almanya’daki toplama kamplarından kaçıp Kazablanka’ya gelmiştir. Maksadı, Lizbon üzerinden ABD’ye iltica etmektir.

Bir daha çal Faslı Guardiola!

Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın muazzam bir oyunculuk performansını sergilediği sinema, “Bir daha çal Sam” repliğiyle de ayrıyeten hafızalar kazandı. Walid Regragui, Fas ile Katar’da 5 defa birebir şarkıyı çaldı. Kuşkusuz Fas ile birlikte tahminen de onlarca ülkeden milyarlarca insan artık ondan final ve hatta şampiyonluk müziğini istiyor ve adeta “Bir daha çal Faslı Guardiola” diyor…

Fas İle Dünya Kupası’nda Tarih Yazan Walid Regragui’ye Faslı Guardiola Deniyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!