featured

Erden Timur’dan Transfer Açıklaması: Oyuncularımıza Gelen Teklifler Var”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Galatasaray’ın Sportif AŞ Lider Vekili Erden Timur, sohbet toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Timur, Mauro Icardi’nin geri dönüş tarihi, Dembele, Seferovic ve Van Aanholt’un geleceği üzere birçok bahis hakkında da açıklamalarda bulundu. Timur ayrıyeten birçok oyuncularına transfer teklifleri geldiğini söyledi. İşte ayrıntılar.

“Dembele ile görüşme yapmadık”

Sabah’ta yer alan habere nazaran transfer ve Dembele argümanları hakkında konuşan Timur, “Bosman kuralı içinde olan birçok oyuncu var. Onlarla süreç içinde görüşülür lakin bir imza parası olayı oluyor. Biz bunu 1 yılı kalan oyuncular diye 2’ye ayırdık. Odağımız yalnızca Bosman’a uygun oyuncular değil zira hem imza parası, hem maaş rekabeti de oluyor. Toplam bütçelere bakmak lazım. Emel bonservise verilmeyen paranın ne kadarını biz alırız oluyor. O yüzden Dembele ya da x y z çok şey yazılır, kimseyle o derece bir görüşme yapmadık. Dönem ortasında tekrar çıkarlar çatışıyor. Kulüpte dönem ortasında bonservis almak istiyor. Hepsi için uzun süreçler kelam konusu” dedi.

“Takviye gerekiyorsa yapılacak natürel ki”

Okan Buruk’a nazaran takımın kâfi olduğunu söyleyen Timur, “Hocamızın da görüşü takımın kâfi olduğu istikametinde. Onun görüşüne nazaran bakıyoruz. Takımın çok uygun ilerleme durumu oldu son maçlarda. Gençlerle de görmek lazım. Türkiye’de bugüne kadar büyük kadrolar içinde olmuş mu bilgi lazım lakin teorik olarak hiç olmamış görünüyor, 15 akademi oyuncumuz var. Kazımcan, Yusuf, Ross, Boey’de genç. 19-20 oyuncudan bahsediyoruz. Bunlarda takım derinliği manasında kıymetli. Cumhuriyetin 100. yılı şampiyonluk her grup olduğu üzere bizim için de çok değerli. Bu sene şampiyon olacağız, tahminen de 1 golle olacağız. Bu ihtimalleri düşünerek yüzde 1 dahi çok değerli. Her ayrıntıyı kıymetlendirmek gerekiyor. O yüzden kadroyu güçlendirme noktasında katkı veren bir şey olursa onun yapılması gerekiyor. Sakatlıklar, cezalılar bunlar yaşanacak. Değerli deplasmana gideceksiniz, oyuncu sakat. Risk alınacak bir vakit değil. Son yılların en rekabetli yılı. Destek gerekiyorsa yapılacak natürel ki” formunda konuştu.

“Birçok oyuncumuza teklif var”

Birçok oyuncularına teklif geldiğini lisana getiren Timur, “Oyuncularımıza gelen teklifler var, birçok teklif var. Oyuncular atmosferden çok keyifli. Dünyada çok büyük oyuncular var lakin mesleğinde kupa yok. Bizim takımımızdan da bahsetmiyorum yalnızca. Dünyada da çok büyük oyuncular var, hayatında kupa kazanmamış. O denli olduğu için herkesin sahiplenmesi çok üst seviye. Scout gönderip izletiyorlar, bildiklerimiz ve bilmediklerimiz var. Galatasaray forması dışarıda çok daha pahalı. Ülkemizde de kıymetli fakat biz bile koyu Galatasaray taraftarı olsakta o kadar farkında değiliz. Galatasaray formasını genç yaşta giyen oyuncunun diğer bir marketi oluyor. Bunlara mühlet aldırmalıyız lakin sonlu alabilirler zira yarışmacı bir ekibiz” sözlerini kullandı.

“İlk 13 haftanın bizim açımızdan düzgün geçti”

Sözlerine devam eden Timur şu tabirleri kullandı: “Bizim sonuçta yepisyeni bir ekibimiz var. 26 oyuncu gitti ve 13 oyuncu geldi. Bu oyuncuların 11’e baktığınızda 2-3 oyuncu dışında hepsi 11’de. Ahenk vaktini beşerler başta anlamadı. Hoca, idare, herkes yeni. 13. sıradan bir kadro bu düzeye geliyor. Ahenk geçtikten sonra ortada âlâ bir futbol var. Orta girdi tekrar başlangıç zahmetlidir olağan. Bu birazda hava sorunu, havayı yakaladıktan sonra değişik oluyor. Birinci 13 haftanın bizim açımızdan düzgün geçtiğini, son haftaların ise beklentinin üstünde olduğunu düşünüyorum.”

“Icardi cumartesi günü gelecek”

Sakatlığı nedeniyle kampta yer alamayan ve hazırlık maçında vazife alamayıp tedavisi için Arjantin’e giden Mauro Icardi’nın durumu hakkında da değerlendirmelerde bulunan Timur, “Icardi cumartesi günü gelecek. Icardi ile ilgili ne olsa polemik oluyor. Bunun bu türlü olmasını da bekliyorduk fakat tıpkı anda Sergio da sakatlandı ve ülkesine gitti. Sakatlanan adam boş vaktinde ekip Antalya’dayken İstanbul’da tek başına dur denmez. Icardi gidince gitti oluyor başkaları gidince haber bile olmuyor. Olağan bir şey bu. Tedavisine burada devam edilecek. Performans olarak güzel noktaya çıkmıştı. Kampa katılabilseydi daha da düzgün olacaktı. Aldığımız oyuncuların yüzde 90’ı Galatasaray ile kamp görmedi. Dünya Kupasına en çok oyuncuyu biz verdik, şu an da yarım kamp gördüler diyebiliriz onlar için. Sakatlığının tekrarı olmazsa performansına devam edeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

“Muslera’nın cezasına ait mevzuyla ilgili araştırma yaptık”

2022 Dünya Kupası H Kümesi son maçında Gana’yı 2-0 yenmesine karşın kümesi 3. sırada tamamlayan ve turnuvaya veda eden Uruguay ekibinde futbolcular maç sonrası hakem Daniel Siebert’e sert reaksiyon göstermiş, FIFA Disiplin Komitesi de olaylar ile ilgili Uruguay Futbol Federasyonu hakkında soruşturma başlatmıştı.

Yaşanan olaylar sonrası Uruguay Ulusal Kadrosu’nda Jose Maria Gimenez, Edison Cavani, Fernando Muslera ve Diego Godin disipline sevk edilmişti. Muslera’nın ceza alıp almama durumu ile ilgili açıklamalarına da karşılık veren Timur, “Muslera’nın cezasına ait hususla ilgili araştırma yaptık. Alanda olan bir şey. Orada diğer oyuncular da var. Muslera’nın da kendisi söyledi omuzuna dokunma üzere bir şey var. Onun buraya sirayet edecek bir durumu yok. Bildiğim kadarıyla tek Suarez olayı var. Futbolcuların memleketler arası bir turnuvada yaptıkları şeyden dolayı lokal liglerde ceza alması için şiddet içeren büyük ve değerli bir olay olması lazım” formunda konuştu.

“Seferovic ve Van Aanholt için gönderilme durumunda bir hareket olmadı”

Sarı-kırmızılı kadroda performansları kâfi bulunmayan ve devre ortasında gönderilmesi gündemde yer alan Seferovic ve Van Aanholt ile ilgili açıklamlarına devam eden Timur, “Seferovic ve Van Aanholt için gönderilme durumunda bir hareket olmadı. Kimsenin menajeri çağırılmadı. Seferovic düzgün performans göstererek alındı. Birinci listeden isimlerdendi. Sergio ve Seferovic’ti. Sakatlık riski olabilir, çok büyük bir risk değil demiştik. Kiralık satın alma opsiyonlu yapalım dedik. Stratejimiz buydu. Bunu birçok oyuncuda yaptık. Geçmişteki 15 yılı inceleyince gördüğüm şey; muvaffakiyet oranı var fakat o oranı yakaladığında bile başarısızlık kısmı da var. Başarısızlık kısmının maddi ve takım bedeli de müddet. Az müddetle o yüzden mutabakat yapmaya çalıştık. Oyuncuyu en güç ikna edeceğin şey budur. Kontrat mühleti.

Bizim bir Sergio var uzun vadeli onun da kontratı esasen 4 yıldı. O yüzden burada da Seferovic yeterli bir performans göstererek geldiği için inşallah yükseltecektir.

Kulüplerin durumu ortada, zorlanıyorlar. Toz pembe bir şey söylemeye gerek yok ancak tüm uğraşla ödemelerimiz hakikat halde yapmaya çalışıyoruz. Gecikmeler oluyor lakin Türk futbolunun alışık olduğu gecikmelere nazaran çok daha az gecikmeler oluyor. Bu mevzuda oyuncularla hiçbir sorun yaşamadık” biçiminde konuştu.

“Federasyon liderinin da idare konseyinin da düzgün niyetli olduğunu düşünüyoruz”

Erden Timur, 2-2 berabere kaldıkları Alanyaspor maçının akabinde hakem kararları ile ilgili sert tenkitlerde bulunmuştu. Timur, “Bu iş bu türlü giderse biz devam ettirmeyiz. Bu ligi bitirtmeyiz. Bu türlü gidebilmesi mümkün değil. Basiretsiz bir yapı. Bu türlü lig yönetilmez. Getirin yabancı hakemleri yönetsinler. Bu gemi batmış. Yosunun içerisinde biz çaba ediyoruz. Bunu herkesin kabul etmesi lazım” tabirlerini kullanmıştı.

Bu mevzu ile ilgili görüşlerini tabir eden Timur, kelamlarına şöyle devam etti: “Veri ortaya koyduk biz aslında. Mümkünlük. İspat olmazsa mümkünlük bir bilimdir. Olasılıklarla bir şeyler konuştuk. Bizim x gol beklentisi dediğimiz 2 tip beklenti var. Birincisi devam eden oyun içindeki, ikincisi de duran topla birlikte. Bu kadar beklenti varken penaltı çalınmıyor, bu bir istatistiktir dedik. Rakiplerimiz içinde penaltı olan istatistiği almış. Penaltısızı karşılaştırman lazım. Yanlışsız data verdik. O dataların sonucu olduğunu düşünüyorum. Her türlü şeyi araştırıp gideceğiz demiştik. Şunu da söyledim; federasyon liderinin da idare konseyinin da uygun niyetli olduğunu düşünüyoruz ve bunu yaptığımız basın toplantılarında da daima söyledik. Bunu politik söylemiyorum. Çok şey yapmaya çalışıyorlar lakin dataları bu türlü vermemizin sebebi onlarda datalarla aşağı tarafa gidince az manipülasyon olur. Yönetici tabana kadar inmesi lazım, az manipülasyon için.

Muhatabınıza söylersiniz bir şeyi güzel niyetle yapmak âlâ niyetle yapmaktır. Sizle ilgili kusur varsa ben size söylemeyip işverene söylüyorsam burada samimiyet yoktur. Hakikat davranış budur. Bunu Galatasaraylılık diye açıklamak da istemem. Biz o vakit her yerdeyiz dediğimiz oydu. Hangi yanılgı neden kaynaklı ? Makus niyet ne ? Sebep ne ? Biz bunları aktardık. Kamuoyunu tatmin etmek için yapmakla sahiden yapmak farklı. Kamuoyuna yapıyorsan kendine çalışıyorsun.

“Ben Fenerbahçe’nin konumu penaltı diye söyledim”

Selahattin Baki beyefendiyle biz karşılaştık yabancı çalıştayında birinci kez orada tanıştım. Hoş şeyler söyledi. Yabancı teklifinde farklı bir fikrimiz vardı, onu destekledi ve daima olumlu şeyler söyledi. Bizim toplumsal birliktelikle ilgili ne yapacağımızı herkes görecek. Ben Fenerbahçe’nin konumu sorulduğunda bile toplum yüzde 60’a 40’tı. Ben Fenerbahçe’nin durumu penaltı diye söyledim. Hakikaten adalet için yaptığımızı beşerler anlayacak zira öteki bir gayemiz yok. İnanç erezyonu yaşandığı için kimse neden yaptığımızı anlamıyor lakin biz kendi çıkarımız için, kendimiz için adalet istemedik. Galatasaray haksız formda puan kazandığı vakit biz çıkıp rakibimize haksızlık yapıldı da diyeceğiz. Reaksiyon çekeceğimiz halde yapacağız, bunları herkes görecek. Bugüne kadar çok daha büyük sert şeyler yaşandı. O yüzden bunun 1,5 2 ay sonra hiçbir şey olmamışken gündeme getirilmesi de yanlış. Daima ayda 1 basın toplantısını anma toplantısı yapılacak herhalde.”

Geçtiğimiz aylarda Kulüpler Birliği tarafından Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) yapılan ziyaret sırasında Fenerbahçe Lideri Ali Koç Galatasaray yöneticisi Erden Timur’a takılmış ve şu kelamları kullanmıştı: “Ne para harcadın ya”. Erden Timur ise Koç’a “Harcamadım da o denli görünüyor” diye karşılık vermişti.

“Ali Bey’e söylediğim çok para harcamış üzere görünüyoruz fakat o denli bir şey harcamadık”

Bu mevzu hakkında değerlendirmelerde bulunan Timur, “Ali Bey’e söylediğim çok para harcamış üzere görünüyoruz lakin o denli bir şey harcamadık. Geçmişte de başarılı transfer periyotları yaşanmıştı. Son 13 sene alınan oyuncuların meslekleri ve üst seviye mesleğe sahip transfer edilen oyuncu sayısını göz önüne alarak kıyaslarsak açık orta en az maliyetli transfer dönemi. Geçen seneye kıyasıyla daha az bonservis fiyatı ödedik ve maaşta 200 bin Euro az bütçe oldu. Toplam yükümlülük yani, maaşın mühletle çarpımı, artı bonservis, artı menajerlik fiyatı ve imza parası ile kulübün ne kadar yükümlülük altına sokulduğu değerli. O parayı bonservise, maaşa, menajerlik fiyatına ödüyorsunuz. Hepsine bakılması lazım. Her türlü bakılınca toplam yükümlülükte geçen yılın yarısından az durumdayız. Temel sebebi kısa periyodik mukavele ve düşük bonservis.

Ali Beyefendi ile o anı yaşayan kişi olduğum için bence bir takılma şakalaşma üzereydi. Arka niyetli değildi, tabi ben hissettiğimi söylüyorum.

(Hakemle ilgili konuşana ceza verilecek) Makul düzeyde konuşulması gerekiyor. Şu bahiste haklılar, her hafta konuşulması da yanlışsız değil. O da Türk hakemliğini geliştirmiyor. Kesinlikle bu iş mevcut hakemlerimizde yeterli performans verenler var fakat toplam kaliteyi dönemsel olarak artırmak için VAR’da yabancı hakem olabilir.

Geçen sene birinci kere yıllardır yüzde 50-50 tribün oldu Bursa’da oynanan basketboldaki Türkiye Kupası maçında. Maçtaydım hiç o denli hadiseler olmadı. Alana atılan bir şeylerden ötürü hakem tribünleri boşalttı. Çok beşerler 50 50 kapalı salonda hiçbir şey olmadı. Bunun bence gözden geçirilmesi gerekir fakat kamunun farklı istihbaratları oluyor. Bizim gördüğümüz boyut bu kısmı. Kamu mevzuyu birçok boyuttan değerlendirdiği için bu boyutlarıyla da karar verecektir. Basketbolda bu yılın de geçen yılki üzere olması için çalışıyoruz” dedi.

“Yusuf Demir için statünün değişmeyeceğini söylemişlerdi”

Timur, Galatasaray’ın dönem başında Rapid Wien’den transfer ettiği ve yabancı statüsünde yer aldığı Yusuf Demir hakkında ise, “Yusuf Demir konusu diye bir hususumuz yok. Bu bizim mevzumuz değil. Türk futbolunun konusu. Başvururken de dedik bir insan Türkse Türktür. Bunun dünyada bu türlü uygulandığı hiçbir yer yok. Bunu kulüplerin sahiplenip yapması lazım. Yurt dışında yaşayan Türklerin bunu sahiplenmesi lazım. Galatasaray memleketin bir mevzusuyla ilgili görüş açıklayabilir fakat güya Galatasaray’ın konusu üzere görülüyor. Gelecek sene uygulanacak yabancı konusunda bunlar da konuşuldu. Yusuf Demir için statünün değişmeyeceğini söylemişlerdi.

Gelecek sene için tüm yabancı kuralı değişebilir. İsmi Yusuf değil Josef olsa Barcelona’nın almak istediği kalibrede oyuncuların genç yaşta 15-16 20 milyon bonservislerle alınıyor. Bizim o manada baktığımız transferdi. İlerde bu değişiklik olursa diye baktık, 21 yaş altı için aldık onu. 2 oyuncu alacağız diye. Birini de sonraya bırakacağız dedik. Önümüzdeki yıl yabancı statüsü nasıl olacak onu bakıp değerlendireceğiz.

Dünya Kupası’ndan beklentimiz tabi her oyuncumuzun oynaması vitrine çıkmasıydı. Yarı finallere finallere gitmesiydi lakin ulusal grup hocalarının kararıydı başka beklentimiz de sakatlık olmamasıydı. Genel manada bu açıdan memnunuz” biçiminde konuştu.

Bilindiği üzere, hazırlık maçında Adana Demirspor ile 2-2 berabere kalan Galatasaray’da golleri atan Yusuf Demir, maçın akabinde yabancı statüsünde oynamasıyla ilgili soruya karşılık vermişti. Demir, “Bu mevzu hakkında bir niyetim yok. Bunu benimle değil, yönetenlerle konuşmanız lazım. Galatasaray İdaresi bununla ilgileniyor onlara sorabilirsiniz. Ben TFF’de çalışmıyorum, bilmiyorum. Onlara sorun” diye konuştu.

“Okan hocanın performansı ortada”

Son olarak Galatasaray Teknik Yöneticisi Okan Buruk’un performansını pahalandıran Timur, şampiyonluğun da son hafta Fenerbahçe maçına kalmasını istemediğini söyledi. Timur, “Okan hocanın performansı ortada. Yepisyeni kadrosu bir ortaya getirdi, sistem oturttu ve performans aldı. Bugün çok büyük hocaların bile mesleğine bakınca birinci hatta ikinci yılında bir evvelki hocaların muvaffakiyetinden düşük olmuş lakin sabır gösterilmiş. Okan hocaya o sabır da gösterilmedi. Biraz vakit lazım yeni kurulan bir grubuz. Galatasaray geçen sene 13. Olmuş lakin fark etmez bu sene şampiyonu olacaksın diye bakılıyor, zira burası Galatasaray. Dönem başından son haftalara kadar istatistik olarak baktığımızda en çok ceza alanında topla buluşan konuma giren atak verilerinin hepsinde Galatasaray düzgündü fakat bitiricilik sorunu vardı. Okan hoca oyun sitilini ortaya koydu ve sonuçlarını Başakşehir ve Beşiktaş maçlarında gördük. Süratli bir biçimde ekibi oyun tertibine soktuğunu düşünüyorum.

“Okan ve Berkan elinden geleni yapıyorlar, aslan üzere çocuk bunlar”

Burada şuna inanmak gerekiyor biz şampiyon olacağız tahminen de bir golle olacağız. Geri düşsen de sonuna kadar takviye vermek lazım. Öne geçsen de 3-4 puan rehavete kapılmamak gerekiyor. Son ana kadar gösterilecek performansla olur bu. Topluluğun her noktada birleşmesi lazım. Ayrıştırıcı hususlar yaşadığınızda bile bunu birleştirmeye bakmak lazım. Biz seçim devrinde liderimizle konuşmuştuk, herkesi birleştirmek lazım demiştik. O yüzden herkesin bir ortada omuz omuza olması lazım. Bu gayretle kazanılacak, bir de oyunculara sahip çıkmak gerekiyor. Samimiyete bakmalarını, ehemmiyet vermelerini rica ediyorum. Okuduğumuz ettiğimiz şeylere bakıp manipüle edilebiliyoruz. En kıymetli mesajım oyunculara sahip çıkmak lazım. Şuradan geçerken 100 kişi bizleri ıslıklasa ne hissederiz? 20 yaşında oyuncular bunlar. Ali Sami Yen’de bunlar hiç yoktu. Okan ve Berkan elinden geleni yapıyorlar, aslan üzere çocuk bunlar. Kendi çocuğu orada oynuyormuş üzere düşünmesi lazım ya da gençse kendisi oynuyormuş üzere. Hepsi Galatasaray için ter döküyor. Berkan hastayken serum alıp sabah canavar üzere idman yapıyor. İdmana çıkmak için dahi çabalıyor. Okan yıllardır sabretmiş elinden geleni yapıyor. Ufacık yanılgı yapanı ıslıklarsak tribünde sonsuz formda bağırmadan durmaman lazım. Taraftar olarak son düdüğe kadar kadroya ve tüm futbolcularımıza takviye olmamız gerekiyor. Futbolcular alanda, taraftar tribünde kenetlenerek, bir aile olarak elimizden gelenin en düzgününü yapmamız lazım. Muvaffakiyetin yolu buradan geçiyor. Taraftardan en büyük isteğim bu çocuklara sahip çıkılması.

“Şampiyonluğun son hafta Fenerbahçe maçına kalmasını istemem”

Şampiyonluğun son hafta Fenerbahçe maçına kalmasını istemem. 3-4 hafta evvel biz şampiyon olalım isterim. 1 hafta kala tahminen de 1 golle şampiyon olacağız. Her mevzuda o kadar hassas olmak gerekiyor. Kalmamasını dilerim. Kalırsa da hoş maç olur” diyerek kelamlarını tamamladı.

Erden Timur’dan Transfer Açıklaması: Oyuncularımıza Gelen Teklifler Var”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!