featured

Ekrem İmamoğlu 2036 Olimpiyat Adaylığı İçin Düş Grup Kurdu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR HABER

İstanbul, yaklaşık çeyrek asırdı Yaz Olimpiyat Oyunları’na konut sahipliği yapmak için uğraş ediyor. Bilhassa, 2020 Olimpiyat Oyunları’nın mesken sahipliği finalde tabir caizse burun farkıyla elimizden kaçtı ve Tokyo’nun oldu. Lakin pandemiye denk gelen ve 1 yıl ertelenerek 2021’de gerçekleştirilen bu seyircisiz olimpiyatın pek bir keyif vermediği de aşikâr. 2020 hüsranından sonra Türkiye, olimpiyat adaylığından uzaklaştı. Adeta küstü. Lakin Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri olunca, oyunları tekrar maksat haline getirdi.

İlber Ortaylı ve Tamer Levent de toplantıya katıldı

İmamoğlu, geçen yıl İstanbul’un 2036 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda aday olduğunu açıkladı. Bugün de adaylık için oluşturulan çalışma kümesini medyaya tanıttı. İBB’nin Florya’daki İstanbul Planlama Ajansı (İPA) yerleşkesinde düzenlenen toplantıya ünlü tarihçi müellif Profesör Hekim İlber Ortaylı, tiyatro ve sinema oyuncusu Tamer Levent, CHP İstanbul milletvekilleri Gökan Zeybek ve Turan Aydoğan ile çok sayıda atlet katıldı. İmamoğlu, olimpiyat adaylığı için oluşturulan İstanbul 2036 Olimpiyat Çalışma Kümesi’nin istekli üyelerini tanıttı.

2036 Olimpiyat Çalışma Kümesi üyeleri açıklandı

İmamoğlu’nun ‘Rüya Takım’ olarak nitelendirdiği çalışma kümesinde şu isimler yer aldı: TÜSİAD Üyesi Oya Ünlü Kızıl, bağlantıcı Dr. Seda Domaniç Sökmen, akademisyen Prof. Dr. Itır Erhart, Adel Faber-Castell Genel Müdürü Oğuz Uçanlar, eski ulusal basketbolcu Sinan Güler, ulusal yelkenci Alican Kaynar, eski olimpik atlet Alper Kasapoğlu ve ulusal voleybolcu Naz Aydemir Akyol. Üyeler yaptıkları konuşmalarda İstanbul’un adaylığı için çalışmaktan büyük memnunluk duyacaklarını ve ellerinden gelen katkıyı sonuna kadar vermeye çalışacaklarını lisana getirdi.

İmamoğlu: Olimpiyat adaylığı bir araç

İBB Lideri İmamoğlu, olimpiyat oyunlarının bir emel değil, araç olduğuna dikkat çekti. İmamoğlu, olimpiyat vesilesiyle İstanbul’u olimpizm ruhuna kavuşturmayı hedeflediklerinin altını çizdi. İmamoğlu, bunun için herkesin el ele vermesi gerektiğine vurgu yaptı: “Siyasetin günlük çekişmelerinden bağımsız bir biçimde, bu maksada, kent ve ülke olarak birlikte etmeliyiz. Biz, bir çalışma kümesi kurarak ve bu kümenin amacını yalnızca olimpiyatlar olarak belirleyerek, bir vazife kuvveti kurarak ilgili her bileşene katkı sağlamayı hedefledik. Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi başta olmak üzere amaca yönelik hayata geçirilen tüm kurumlarla, tüm yetkili isimlerle birlikte çalışmak üzere bu yapıyı oluşturuyoruz.”

Olimpiyat adaylığının 4 kriterini açıkladı

Olimpiyatları düzenleyen ve hangi kentlere verileceğini belirleyen Uluslararı Olimpiyat Komitesi IOC’nin artık tesisleri ve yüksek bütçeleri değil, farklı kriterleri önemsediğine dikkat çeken İmamoğlu, “Eski sistemde birçok aday kent çalışma yapıyor ve rekabete dayalı bir yaklaşım öne çıkıyordu. IOC Lideri Thomas Bach’ın da vizyonuyla, bu zorlayıcı ve yıpratıcı formüller değişti. Artık adaylıklarda öne çıkan en değerli olgu; diyalog” dedi. Dayanak ve kolaylaştırıcılık ile irtibatın yanı sıra bir öteki kıymetli ayağın da projelendirme olduğun anlatan İmamoğlu, bu başlık altında da ayrıyeten sürdürebilirlik, sporun eğitime sağladığı katıklar, cinsiyet eşitliği, finansal modeller, paralimpik, eşitlik ve fair play bulunduğunu söyledi.

İmamoğlu: Hayal Ekibi bir ortaya getirdik

Kurdukları çalışma kümesinin herkesin katıkılarına açık olduğunu belirten Ekrem İmamoğlu, “Ülkemizde olimpiyatlar ve spor konusunda öncü isimlerden Sinan Erdem’in sık sık alıntı yaptığım kelamında olduğu üzere; ofisimiz, yalnızca taş ve tuğladan ibaret kalmayacak. Olimpiyatların, sporun, harekete odaklı bir hayatın, beşere ve spora ilişkin en hoş bilgilerin, fikirlerin, hislerin paylaşıldığı bir merkez yaratmak gayesindeyiz. Belediyemizin spor kurumlarıyla ve öbür departmanlarıyla kıymetli çalışmalar gerçekleştirecek. Bayan üyelerimizin ve genç profesyonellerimizin tartıda olduğu kümemiz, olimpiyatlara odaklı bir formda yaptığımız tüm çalışmalara katkılar sağlayacak. Sportif tabirle bir ‘Rüya Takımı’ bir ortaya getirdiğimizi düşünüyorum” dedi.

Ajansspor’dan Ekrem İmamoğlu’na iki soru

İmamoğlu, toplantıya katılan Ajansspor Genel Yayın Direktörü Kenan Başaran’ın sorusunu da yanıtladı.
Başaran, Türkiye’nin bayana şiddet ve toplumsal cinsiyet eşitliğini önceleyen İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmasının olimpiyat adaylığı yolunda İstanbul için bir handikap oluşturmadığını ve evvelki adaylıklarda lokal idarelere bilhassa mali manada büyük garantiler veren merkezi yönetimin adaylık sürecinde kendilerini yalnız bırakıp bırakmadığını sordu.

Yol kazası oldu, vakit her şeyi iyileştirir

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun bu sorulara verdiği cepas şöyle oldu: “İstanbul Sözleşmesi’nden İstanbul kenti çıkmadı. Hasebiyle bu türlü bir dert duymuyoruz. Vakit her şeyi düzgünleştirir. Bazen hastalanırsınız, güzelleşirsiniz. Bunlar olabiliyor, yol kazaları olabiliyor. İkincisi; merkezi idareden hiçbir olumsuz geri dönüş almadık şu ana kadar. En azından bir iki cümleyle bu süreci olumlu karşılayan yaklaşımlarını da duyduk. Yani çok net tabirlerle değil. Teşebbüslerimiz var, tıpkı masaya oturalım konuşalım diye. Şahsen benim dört sefer teşebbüsüm oldu, devam edeceğiz buna. Lakin yolumuz uzun, heyecanımız yüksek; vakit her şeyi düzgünleştirir yeniden.”

İmamoğlu’dan dava yorumu: Biz ne pürüzleri aştık

İmamoğlu, hakkında açılan ve yarın da duruşması yapılacak davanın olimpiyat adaylığı için bir mahzur oluşturup oluşmaryacağına yönelik soruyu da yanıtladı. İmamoğlu, “Yok canım, biz ne mahzurları aştık. Allah’ın müsaadesiyle bu manileri de aşarız. Bir sorun olmaz. Bu bizi daha donanımlı bir olimpizm ruhuna kavuşturuyor. Bu tıp pürüzler olacak. Burası geçmişte yüzme havuzuydu artık bilgi havuzuna dönüştü. Bu türlü dönüşümler topluma çok yeterli gelebiliyor. Atatürk’ün dediği üzere vücudu egzersiz fikri egzersizle muvazi gidecek bir sürecin neferleri olacağız. İnşallah 2036 Olimpiyat Oyunları’nda o yarıştan o yarışa daima birlikte koşarız” dedi.

Ekrem İmamoğlu 2036 Olimpiyat Adaylığı İçin Düş Grup Kurdu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!