featured

Dünya Kupası CEO’sundan emekçi vefatları hakkında şoke eden açıklama!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR HABER

2022 Dünya Kupası üst seviye yöneticisi Nasser Al Khater, yeni açıklamaları ile sporseverleri şaşırttı. Khater, Dünya Kupası hazırlıklarında hayatını kaybeden personeller hakkında sorulan soruya “Ölüm hayatın bir parçası” diyerek karşılık verdi.

Katar iş güvenliği soruşturması başlattı

Katar, Dünya Kupası hazırlıkları sırasında göçmen çalışanların vefatları ve iş güvenliği sıkıntıları ile sık sık gündeme gelmişti. Dünya Kupası sırasında ise eğitim alanında bir personelin öldüğüne dair hazırlanan raporların akabinde Katar, emekçi vefatı ile ilgili iş güvenliği soruşturması başlattı.

İşçinin mevtini doğruladı

Doha’daki 2022 Dünya Kupası Lideri Nasser Al Khater, Reuters’a yaptığı açıklamada fazla ayrıntı vermeden bir çalışanın öldüğünü doğruladı. Emekçinin ailesine taziyede bulunan Khater, gazetecilerin mevzu hakkındaki sorularına karşı hayal kırıklığı duyduğunu tabir etti.

“Ölüm hayatın doğal bir parçasıdır”

Khater, gazetecilere şu sözlerle sitem etti: “İster işte, ister uykunuzda olsun vefat hayatın doğal bir kesimidir. Bir Dünya Kupası’nın ortasındayız ve başarılı bir Dünya Kupası geçirdik. Ve bu şu anda konuşmak istediğin şey mi?”

“Khater’in açıklaması duyarsız”

Nasser Al Khater’in yaptığı açıklamanın akabinde İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) temsilcisi Rothna Begum, Katar 2022 Dünya Kupası Liderini kınadı. Begum, “Katarlı yetkilinin yorumu hayatını kaybeden göçmen emekçiye yönelik duyarsız bir umursamazlık sergiliyor. Ölümlerin olduğu ve olmasının da doğal olduğu tarafındaki açıklaması birçok göçmen personel vefatının önlenebilir olduğunu göz arkası ediyor.” dedi.

“İş kazaları daima olarak azaldı”

Nasser Al Khater’e gelen yansıların akabinde Katar hükümeti yetkilileri açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Katar’da katı sıhhat ve güvenlik standartları getirildiğinden ve yaptırımların şiddeti arttırıldığından beri işle ilgili kazaların oranının daima olarak azaldığı belirtildi.

“Güvenlik protokollerine uyulmaysa ağır cezalar verilecek”

Ayrıca açıklamada ölen personel hakkında başlatılan iş güvenliği soruşturması hakkında, “Soruşturma güvenlik protokollerine uyulmadığı sonucuna varırsa şirket için yasal süreç başlatılacak ve ağır mali cezalara tabi tutulacak.” sözlerine yer verildi.

Filipinli bir personel hayatını kaybetti

The Athletic, Çarşamba günü, Suudi Arabistan Ulusal Ekibi’nin idman alanı olan Sealine Resort’taki bir otoparkta Filipinli bir personelin öldüğünü sav etti. Aktarılan bilgilere nazaran otoparkın ışıklarını tamir etmek için kontratlı olarak çalışan Filipinli bir adam, bir aracın yanında yürürken rampadan kaydı ve düştü. Yere baş üstü düşen Filipinli emekçi betona sertçe çarptıktan sonra hayatını kaybetti.

Tesis argümanlara karşı sessiz kaldı

The Athletic’in sav raporunda birden fazla isimsiz kaynağa atıfta bulunuldu ve kazanın Dünya Kupası sırasında olduğu belirtildi. Ama buna rağmen net bir tarih verilmedi. Savların odağındaki tesis ise Reuters’ın sorularına çabucak karşılık vermekten kaçındı.

“Ölen kişi soruşturmaya dahil değil”

Katar’ın Dünya Kupası organizatörlerinden Teslimat ve Miras Yüksek Komitesi (SC), hayatını kaybeden kişinin SC bünyesinde değil bir müteahhit olarak çalıştığını açıkladı. Ayrıyeten ölen Filipinli adamın Katar hakkındaki iş güvenliği soruşturmasına dahil olmadığının altı çizildi.

En az 6 bin 500 personel öldü

The Guardian, geçen yıl resmi kayıtlardan yaptığı hesaplamalara nazaran Katar’da en az 6 bin 500 çalışanın hayatını kaybettiğini sav etti. Bu emekçilerin birden fazla muhtemelen Dünya Kupası hazırlıklarında çalışıyordu. Ayrıyeten ölen 6 bin 500 personelin Katar’ın aktifliği düzenleme hakkı kazanmasından bu yana olduğu da belirtilmişti.

Bu tezlerin akabinde Katar, mevt sayısının göçmen işgücü boyutuyla orantılı olduğunu ve bu sayının vücut personeli olmayan emekçileri de içerdiğini söyledi. Katar tarafından yapılan açıklamada kaybedilen her canın bir trajedi olduğu da vurgulandı.

“Ölen emekçi sayısı 400 ila 500 arasında”

SC daha evvel yaptığı bir açıklamada Dünya Kupası ile ilgili projelerde işle ilgili 3 ve işle ilgili olmayan 37 mevtin meydana geldiğini söylemişti. Yakın vakitte gerçekleşen bir televizyon röportajında ise SC Genel Sekreteri Hassan Al-Thawadi, Dünya Kupası ile ilgili projelerde ölen personel sayısının iddiası olarak 400 ila 500 ortasında olduğunu söyledi.

Dünya Kupası CEO’sundan emekçi vefatları hakkında şoke eden açıklama!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!