featured

Ali Koç’tan Kulüpler Birliği toplantısı sonrası yabancı kuralı açıklaması

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR – HABER

18:35

Kulüpler Birliği, Dünya Kupası ortasında kritik bir unsur için toplandı. Üstün Lig kulüplerinin gündeminde yabancı oyuncu kuralı var. Toplantı sonrası Kulüpler Birliği ve Fenerbahçe Lideri Ali Koç, toplantı sonrası açıklamalarda bulunuyor.

(Lütfen sayfayı orta ara güncelleyiniz) Sayfayı yenilemek için buraya tıklayınız…

“Son 18 yılda 10 defa değiştirmişiz”

18:39

Dünyada en çok yabancı oyuncu kuralını değiştiren ülke olduklarını söyleyen Koç “Bugün bir toplantımız oldu. 2 tane ayağı var biri konusu, ikincisi iştirakçileri. Teknik grup, lider, yöneticiler düzeyinde iştirak oldu. Herkes görüş bildirdi. Hususumuz yabancı oyuncu sayısı. Nasıl olmalı, ne vakit olmalı? Hoş sonuçlar var. Artık önümüzü görebilir, istikrarlı modelin açıklanıp, en az 5 yıl boyunca devam etmesi. Biz dünyada en çok yabancı oyuncu kuralını değiştiren ülkeymişiz. Son 18 yılda 10 defa değiştirmişiz. Bu değişiklikler muvaffakiyete nasıl tesir ediyor baktığımızda, hiçbir tesir yok.” dedi.

“O 3 ülkeden biri de biziz”

18:40

Yabancı sayısı, ülkemizin 10 yıllık stratejilerinden biri olduğunu lisana getiren Koç “14 yabancıya geçtikten sonra Avrupa’ya katılan Türk iştirakinde çeşitlilik olmuş. Akhisar, Sivas, Konya üzere… Lakin hülasa biz kulüpler olarak Federasyonumuzla birlikte bu işin ismini koyacağız. Kulüpler Birliği olarak kendi tarafımızın ne olduğunu belirleyelim, sonra federasyon ile bir çalıştay yapalım. Yabancı sayısı ülkemizin 10 yıllık stratejilerinden biridir. Federasyonumuz kısa müddette çok gerçek işlere imza atıyor. Ülkemizin 10 yıllık stratejisini çıkardı. 53 ülkenin yalnızca 3’ü futbol stratejisi geliştirmiş. O 3 ülkeden biri de biziz.” formunda konuştu.

“Bu işi son dakikaya bırakıyoruz”

18:42

Son devirde yerlilerin maaliyetinin arttığını tabir eden Ali Koç “Federasyonumuzun hedefi Şubat ayında bu işi bitirmek. Birtakım kulüplerimiz transfer devrine yetişsin istiyor. Ona da bakacağız. Hem çok değiştiriyoruz, hem de bu işi son dakikaya bırakıyoruz. Bu da kulüplerin planlamasını etkiliyor. Maaliyetleri arttırıyor. Son devirde yerlilerin maaliyeti de arttı. Biz takım planlaması yapacaksak, önümüzü 5 dönem görmek istiyoruz. Ahmet Işık Çebi de dün buna benzeri şeyler söyledi. Federasyonun bizimle birlikte çalışma isteğini motive edici buluyorum.” tabirlerini kullandı.

“Hocalarımızın da başını karıştırıyor”

18:43

Koç “Mevcut federasyon kulüplerin çıkarları konusunda elinden geleni yapıyor. Her mevzuda dilek ettiğimiz sonuca ulaşamayabiliriz. Hiç olmazsa bir arada çalışıyoruz. Yabancı sayısı ile ilgili net bir karar verilmedi. Biz bugüne kadar daima sayı konuşmuşuz. Hiç nitelik konuşmamışız. Son devirde kulüplerin ricasına nazaran 3 adet U-21 olmak üzere yabancı futbolcu transferi müsaadesi verildi. Lakin genel olarak bakıldığında biz daima sayılar üzerinden konuşmuşuz. Son periyotta niteliklerin de göze alınması gündeme geldi. Çoğunluk yabancı transferlerde yaş, ulusal ekipte oynama kriterleri üzere kimi kriterlerin getirilmesi konusunda. Lakin herkes artının olmamasını istiyor. Artı konusu hocalarımızın da başını karıştırıyor.” dedi.

“Birkaç tane daha toplantı yapacağız”

18:44

5 yıllık yabancı oyuncu kuralını gelecek dönemden itibaren uygulamak istediklerini söz eden Koç “Milli kadrolara oyuncu vermeden tutun, daha çok oyun oynatanlara teşvik konusunda istişarelerimiz oldu. Birkaç tane daha toplantı yapacağız. Daha sonra Federasyon ile yapacağımız toplantıdan sonra Türkiye’nin 5 yıllık yabancı oyuncu kuralını önümüzdeki dönemden itibaren uygulamaya koyacağız.” dedi.

“Bazı arkadaşlar ’30 yaş üstü yabancı olmasın’ dedi”

18:45

Yabancıların kalitesi arttıkça o ligin kalitesinin yükseldiğini tabir eden Koç “Biz en yaşlı liglerden biriyiz. Biz gençlere en az müddet tanıyan ligiz. Yabancı hududunun olmadığı ülkelere bakıldığında başarılı ülkeler çıkıyor. Biz yeterli oyuncu bulmakta sınıfta kalıyoruz. Gerçek yabancı seçimi üstünde çok konuşuldu. Kimi arkadaşlar ’30 yaş üstü yabancı olmasın’ dedi. Biliyorsunuz yabancılar son kontratında bize geliyor. Yabancıların kalitesi arttıkça o ligin kalitesinin yükseldiği istatiklerle gösterildi. Altyapı lazım lakin bunun yabancı oyuncuları sonlandırmakla olmadığı görüldü.” dedi.

“U-21’i kaldırdık, Rezerv Lig’i kaldırdık, olmadı”

18:48

Alt yapıdakş futbolcuların durumuna dikkat çeken Koç “Bazı kulüpler altyapıda birçok gençlerinin olduğunu bunları nerede oynatacaklarını söyledi. U-21’i kaldırdık, Rezerv Lig’i kaldırdık, olmadı. Önümüzdeki dönem bilhassa isteyen grupların 2. yahut 3. ligde kulüp alabilmesi lazım. Portekiz örneği kullanıldı. Türkî Cumhuriyetleri’nden oyuncuların yabancı sayılmaması üzere bir fikir ortaya atıldı. Onun üzerine öbür bir kulüp ‘O vakit orada da sayılmasın’ dedi.

Ali Koç’tan Kulüpler Birliği toplantısı sonrası yabancı kuralı açıklaması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!