featured

Ahmet Ağaoğlu’ndan Ali Koç ve Transfer Açıklaması | Trabzonspor Haberleri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trabzonspor Kulübü Lideri Ahmet Ağaoğlu, Fenerbahçe Kulübü Lideri Ali Koç’un, “Trabzonspor’dan çekinmiyoruz lakin geçen dönem yaşadıklarımızdan çekiniyoruz” açıklamalarına karşılık verdi. İşte ayrıntılar…

Trabzonspor Kulübü Lideri Ahmet Ağaoğlu, “Ağzımızdan çıkan sözlerin taraftarı tahrik edici değil sakinleştirici, futbolun hoşluklarını görmeye ve yaşamaya yönlendirici olması lazım.” dedi.

Ahmet Ağaoğlu’ndan Ali Koç’un kelamlarına yanıt

Başkan Ahmet Ağaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fenerbahçe Kulübü Lideri Ali Koç’un “Trabzonspor’dan çekinmiyoruz lakin geçen sene yaşadıklarımızdan çekiniyoruz.” formundaki açıklamalarına yanıt verdi.

“Hiçbir kulübümüzle alakalı açıklama yapmadık”

Ağaoğlu, şampiyon olarak tamamladıkları geçen dönemle ilgili daima olarak kendileriyle alakalı bir algı yaratılmaya çalışıldığını belirterek, “Hiçbir formda bu telaffuzlara Türk futbolunun selameti açısından yanıt vermedik. Yalnızca Fenerbahçe ile değil 2 yıllık süreç içerisinde hiçbir kulübümüzle alakalı açıklama yapmadık. Tam bilakis daima olarak rakiplerimize hürmet duyduğumuzu, futbolun fakat rekabet ortamı içinde gelişeceğini söz ettik.” diye konuştu.

“Neden bayrak kaldırmadın?”

“Eğer geriye dönük olarak konuşacak olursak, 1996, 2004, 2005 ve 2011 dönemleri hafızalardan silinmiş değil.” sözünü kullanan Ağaoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“İki metre ofsayttan gol kararı verip yalnızca maçın değil ligin şampiyonunu belirleyen, 1,5 metre ofsayt gole ‘Neden bayrak kaldırmadın?’ diye sorulduğu vakit, ‘O anda gözüme kar tanesi kaçmıştı, göremedim.’ diyen hakemlerin kime hizmet ettiklerini futbol ailesi şimdi unutmadı. Gelmiş olduğumuz noktada ileriye dönük olarak kulüpleri yöneten bizlere çok büyük sorumluluklar düşüyor. Futbol topluluğu olarak bilhassa taraftar noktasında heyecanı yüksek bir yapımız var. Ağzımızdan çıkan tabirlerin taraftarı tahrik edici değil sakinleştirici ve futbolun hoşluklarını görmeye, yaşamaya yönlendirici olması lazım.”

Trabzonspor taraftarının şampiyonluk kutlamaları örnek oldu

Ağaoğlu, Trabzonspor taraftarının geçen dönem içerisinde ve sonrasında şampiyonluk kutlamalarıyla örnek olduğunu kaydederek, “Trabzonspor taraftarı bilhassa şampiyonluk kutlamalarında coşkulu, bir o kadar da sağduyulu davrandı. Hiçbir halde bir provokasyona neden olacak davranışların içerisinde bulunmadı. Tüm dünyanın da takdir ettiği örnek bir davranış sergileyerek yıllardır Trabzonspor taraftarı üzerinde yaratılmaya çalışılan arka niyetli algıların da ortadan kalkmasında kıymetli bir rol oynadı. Birebir tavır ve davranışları devam ettireceklerinden de en ufak bir kuşkum dahi yok.” tabirlerini kullandı.

En büyük hisse taraftarın

“Biz geçen sene şampiyonluğu bir bütün halinde, birlikte, yan yana gayret vererek kazandık.” diyen lider Ağaoğlu, “Tabii ki burada en kıymetli hisse, saha dışında tribünde dayanağını kadrodan hiçbir vakit eksik etmeyen taraftarlarımızındır. Fenerbahçe maçı ve dönemin devamında da taraftarlarımızın grubumuzun itici gücü olmaya devam etmesi, en değerli avantajımız olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Naklen yayın gelirleri azaldı”

Ağaoğlu, Türk futbolunun finansal manada çok önemli irtifalar kaybettiğine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Yönetime geldiğimiz 2018 yılında kulüplerin naklen yayından elde etmiş olduğu gelir 465 milyon dolarken, 2021-2022 döneminde 218 milyon dolar, 2022-2023 döneminde 115 milyon dolar düzeyine gerilediğini görüyoruz. Bunun da manası şu, 2019 yılında 3 puan karşılığı 800 bin dolar gelir elde ederken bugün bu sayı 130 bin dolara düşmüş durumda. Bir deplasman beraberliği durumunda elde edeceğiniz gelir fakat o deplasmanın masraflarını karşılıyor. Özetle ekonomik manada, gelirlerin yüzde 80 azaldığı süreçte pek çok kulübümüzün ocak ve şubat ayını finansal manada çıkarması mümkün gözükmüyor. Trabzonspor olarak yalnızca 2021-2022 yılında 330 milyon lira, eski periyot kredi borçları faizi, eski periyottan yapılandırılmış vergi ödemesi gerçekleştirdik. Pandemi süreci ve devamında önemli halde azalan gelirler, mecburî olarak kulübümüzü ve kulüplerimizi farklı bir ekonomik strateji uygulanması zorunda bırakmıştır.”

“Sayın Cumhurbaşkanı’mızın da en büyük hassasiyetlerinden birisi”

Bu zahmetlerin olumsuz tesirlerinden kurtulmanın değerli yollarından birisinin de oyuncu yetiştirip geliştirmekten geçtiğini vurgulayan Ağaoğlu, “Altyapı konusu yalnızca Trabzonspor için değil, ülke genelinde de önemli olarak üzerinde durulması gereken bir mevzu. Bu tıpkı vakitte, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın da en büyük hassasiyetlerinden birisi. Kulüpler olarak kendisiyle her görüşmemizde bize bunu çok net olarak söz ediyor. Lakin kulüpler olarak uygulamalarımız da orada kendisine vermiş olduğumuz sözlerle pek örtüşmüyor. Son 10-15 yıl içerisinde ülkede 36 çağdaş stadyum inşa edilerek bakanlık tarafından kulüplerin kullanımına tahsis edildi. Bu ortada sayısını hatırlamayacağım kadar çim saha, spor salonları ve spor tesisleri hizmete sunuldu. Artık bütün bu altyapıya sahip olduğumuz noktada Üstün Lig kulüplerimizin birinci 11’inde altyapıdan yetiştirdiği oyuncuların oranı yüzde 5.” değerlendirmesinde bulundu.

Ahmet Ağaoğlu’ndan transfer açıklaması

Bordo-mavili kulübün lideri, orta transferde kadroya katkı yapılıp yapılmayacağı konusundaki bir soruya, “Transferle alakalı pek çok şey yazılıp çiziliyor lakin orta transfer periyodu için rastgele bir teşebbüsümüz yok. Bunu net olarak söz edebilirim. Lakin takımdan ayrılan oyuncular olursa, gereksinim duyulduğu takdirde, ayrılan oyuncuların yerine destek yapılabilir lakin şu an için bu türlü bir durum kelam konusu değil.” biçiminde konuştu.

Ligde oynadıkları 13 haftanın değerlendirmesiyle ilgili olarak Ağaoğlu, döneme uygun başlayamadıklarını, bunun farklı nedenlerinin olduğunu anlattı.

“Transferler daha erken yapılamaz mıydı?”

Ağaoğlu, Avrupa Milletler Kupası münasebetiyle Slovenya’da birinci kamp periyodunu 11 ulusal futbolcularından mahrum gerçekleştirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Transferlerimizin de değerli bir kısmı 2. kamp periyodunun ortasına ya da lakin sonuna yetiştiği için burada bir ahenk sorunu yaşandığı gerçeğini de göz arkası edemeyiz. Transferler daha erken yapılamaz mıydı? Elbet ki yapılabilirdi lakin bu kalibredeki oyuncuları transferin açıldığı haftalarda hem kendilerinin hem kulüplerinin talep etmiş oldukları maliyetlerle takımımıza katmamız mümkün değildi. Dorukhan, Visca, Peres, Serkan Asan üzere oyuncularımızın uzun müddetli sakatlıkları oldu. Buna vakit zaman öteki sakatlıklar da eklendi. Harika Kupa maçıyla başlayan ve Avrupa kupalarıyla birlikte çok alışık olmadığımız, ağır bir süreç geçirdik.”

“Yarışın içindeyiz”

Dünya Kupası maçları nedeniyle birinci kere liglere kasım ayında büyük bir orta verildiğini lisana getiren Ağaoğlu, “Dünya futbolu birinci kere bu türlü bir uygulama ile karşılaşıyor. Daha liglerin 14. haftası oynanırken Dünya Kupası nedeniyle verilen 45 günlük ortanın gruplar ve oyuncular üzerinde nasıl bir tesir yaratacağını, ligler başladıktan sonra göreceğiz. Lakin şu anda verimli bir kamp periyodu geçirdiğimize inanıyorum. Ligler tekrar başladığı vakit, yarışın tekrar başlayacağını düşünüyorum.” sözlerini kullundı.

“Şampiyonlukta en az başka rakiplerimiz kadar kelam sahibiyiz”

Ağaoğlu, oynadıkları 13 haftada yaşadıkları tüm aksiliklere karşın yarış içinde yer aldıklarını belirterek, “Zirve ile ortamızda fazla bir puan farkının olmaması, Trabzonspor’u yarışın içerisinde gösteriyor. Şampiyonlukta en az öteki rakiplerimiz kadar kelam sahibiyiz.” diyerek kelamlarını tamamladı.

Trabzonspor’un rakibi Crystal Palace

Öte yandan, Hull City ile hazırlık maçında 1-1 berabere kalan Trabzonspor bir öteki İngiliz kulübü Crystal Palace ile, Antalya kampının akabinde ise 10 Aralık’ta Kocaeli’de Kasımpaşa’yla karşılaşacak.

Ahmet Ağaoğlu’ndan Ali Koç ve Transfer Açıklaması | Trabzonspor Haberleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!