featured

100 Yaşındaki Gençlerbirliği İsminin Önüne Natura İsmini Alacak!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR-HABER

Cumhuriyet ile yaşıt olan Gençlerbirliği, tarihinin en sıkıntı devirlerinden geçiyor. 40 yılı aşkın bir müddet kulübü borçsuz harçsız yöneten İlhan Cavcav’ın hayata veda etmesinin akabinde kulüp resmen başaşağı gitti. Ve bugün Gençlerbirliği üzere 100 yıllık bir futbol çınarı isminin önüne sponsor alıyor. Topluluğun önde gelen isimleri ve taraftarlar bu duruma toplumsal medya üzerinden reaksiyon gösteriyor.

Adı ‘Natura Gençlerbirliği’ olacak

Sosyal meyada yaynısyan haberlere nazaran kulübün ismi ‘Natura Gençlerbirliği’ olacak. İnşaat ve besin dalında faaliyetleri bulunan Fırat Life Style şirketinin çatısı altında yer alan Natura ile mutabakata varıldı. Türel süreçler tamamlandığında resmi duyurunun yapılacağı öğrenildi. Böylelikle asırlık kulüp, isminin önüne bir sponsor ismi almak zorunda kalacak.

Üyeler muahedeyi utanç verici buluyor

Gençlerbirliği Haber Ajansı isimli toplumsal medya adresi, muahedenin 1.5 yıllık olduğunu duyururken, artık gelinen basamakta Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) onayının beklendiğini kaydetti. Gençlerbirliği üyelerinden avukat Kemal Ulusoy, bu mutabakata reaksiyon gösterdi. Ulusoy, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Her biçimde bu utancın karşısında olacağız” diye yazdı. Tekrar üyelerden avukat Ertuğrul Cem Cihan da “Müptezeller Gençlerbirliği’nin önüne natura ismini almışlar. Burası babanızın çiftliği değil. Gençlerbirliği cumhuriyet ekibidir, kaynağı bilinmeyen bir grup paraların aklanma yeri değildir.Bunun hesabını soracağız. Burnunuzdan her lirasını fitil fitil getirteceğiz” dedi.

19 milyon doları uçtu, 100 milyon borç yaptı

İlhan Cavcav’ın Ocak 2017’deki vefatından sonra kasasında kasasında 70 milyon lira (19 milyon dolar. Bugünkü kurla 340 milyon liraya karşılık geliyor) fazla bulunan Gençlerbirliği, bu varlığını eritti. Bununla kalınmadı kulüp en son açıklanan sayılara nazaran 100 milyon liranın da üzerinde bir borç yüküne sahip bulunuyor.

Transfer yasağı var 3 puanı silinebilir

Transfer yasağı bulanan Gençlerbirliği, TFF’den Ulusal Kulüp Lisansı’nı da şimdi alabilmiş değil. 23 Aralık’ta TFF tarafından açıklanması beklenen müracaatlar ortasında şayet Ankara takımı yer almazsa, 3 puanı silinecek. Bu da kulübün 1. Lig’de tutunması için çabasının mucizelere kalması manasına gelecek.

İlhan Cavcav Dönemi’nde küme düştü

Halihazırda Niyazi Akdaş’ın başkanlığını yaptığı kulüp, İlhan Cavcav’ın vefatından sonra oğlu Murat Cavcav’ın idaresine geçti. Fakat Murat Cavcav idaresindeki kulüp 2018 yılında 1. Lig’e düştü. Ne acıdır ki o dönemin ismi ‘İlhan Cavcav Sezonu’ydu! Evet, Gençlerbirliği, efsane liderinin isminin verildiği dönemde küme düştü. Bir dönem ortadan sonra geri dönülse de tekrar 1 dönem Harika Lig’de oynadıktan sonra tekrar 1. Lig’in yolu tutuldu.

7 puanla ligin son sırasında bulunuyor

Yıllarca kasasında parası bulunan ve borcu bulunmayan tek kulüp olarak örnek gösterilen Gençlerbirliği, Murat Cavcav ile başlayan periyottan itibaren süratle mali gücünü yitirdi. Borç batağına giren kulüp, halihazırda Spor Toto 1. Lig’de de düşmeme uğraşı veriyor. Cumhuriyet’in 100. yılında Harika Lig’de olamadığı üzere bu manalı periyotta 2. Lig’e de düşme durumuyla yüz yüze kalmış durumda. Kulüp, büyük bir mucize olmazsa 2. Lig’e inecek zira 7 puanla şu anda son sırada bulunuyor.

İki kere Türkiye Kupası şampiyonu oldu

14 Mart 1923 yılında Ankara’da kurulan Gençlerbirliği, 80’lerden itibaren Üstün Lig’in gedikli takımları ortasında yer aldı. Bu süreçte Türkiye’nin önde gelen un sanayicilerinden İlhan Cavcav’ın idaresinde hem sportif hem de mali açıdan istikarlı bir manzara ortaya koydu. Kulüp, 1986-1987 döneminde Eskişehirspor’a 2-1 kaybettiği finalin rövanşında 5-0 yenerek Ziraat Türkiye Kupası’nı birinci kere müzesine götürdü. Kulüp, 2000-2001 döneminde da 2-2 sona eren finalin sonunda Fenerbahçe’yi penaltılarda 3-2 mağlup ederek, Ziraat Türkiye Kupası’nı kazandı. Kulüp toplam 5 defa kupada final oynadı.

100 Yaşındaki Gençlerbirliği İsminin Önüne Natura İsmini Alacak!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!