‘FUT’ yüzünden EA Sports’a ‘kumar’ davası!

0
392

Parisli iki avukat Karim Morand-Lahouazi ve Victor Zagury, popüler video oyunu ‘FIFA’daki ‘FIFA Ultimate Team’ modunun kumar olduğu gerekçesiyle Fransa’da EA Sports’a dava açtı.

2009’dan beri FIFA’da bulunan bu moda, Fransa’da yüzbinlerce doların harcandığını belirten avukat Zagury, “Bu oyunda, herkes rüya kadrosunu kurmaya çalışıyor. Müvekkilim, 5 ayda 600 euro harcamış ancak hiçbir iyi oyuncuyu kadrosuna katamamıştır. Oyun, daha fazla ödedikçe daha büyük oyuncuları kadrona katmana yönelik, aldatıcı ve bağımlılık yaratıcı bir etkisi vardır. Video oyun, bu yönüyle bir kumar sistemidir.” savunmasını yaptı.

“Kumarhaneler, evimize girdi.” diyerek sözlerini sürdüren avukat Zagury, “Bugün, 11-12 yaşındaki çocuklar, herhangi bir kısıtlama olmadan FUT Team oynamakta ve para harcamaktadırlar. Herhangi bir aile kontrol modu yoktur. Belçika ve Hollanda, halihazırda bu sistem üzerine belli kısıtlamalar yürürlüğe koydu.” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

“HER SEFERİNDE ‘BU SON’ DİYORUM”

EA Sports’a dava açan 32 yaşındaki Mamadou, “Bu oyuna kolaylıkla bağımlı oluyorsunuz. Ne zaman bir paket açsam, ‘Bu son diyorum’ ama her seferinde yeni bir paket alıyorum. Tekrar tekrar alıyorum ama içlerinden iyi oyuncu çıkmıyor. Oyun eylül ayında çıktı ve o tarihten bu yana 600 euro harcadım ama en iyi oyuncum Kostas Manolas. Onu tanımıyorum bile. 600 euro verip Manolas aldım. Bazı arkadaşlarım 2 bin, 3 bin euro harcıyor. Ben bu kadar para yatırsam iflas ederim.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here