Türkiye Basketbol Federasyonu ile Birleşmiş Milletler (BM) iş birliği yaptı

0
320

Türkiye Basketbol Federasyonu ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) arasında “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Global Amaçlar” temalı iş birliği itilafı imzalandı.

Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirilen iş birliği mutabakatı merasiminde konuşan Türkiye Basketbol Federasyonu Yöneticisi Hidayet Türkoğlu, topluluğa, etrafa ve ortak geleceğe karşı hassas olduklarını söyledi.

Evlatlara daha âlâ bir gelecek bırakmak için bu iş birliğinin bir başlangıç olduğunu söz eden Türkoğlu, “Dünya önderleri önümüzdeki 10 yıl içinde 3 değerli işi başarmak için 17 global hedef üzerinde uzlaştı. Çok yoksulluğu sona erdirmek, eşitsizlik ve adaletsizlikle savaş etmek ve iklim değişikliğini düzeltmek.” diye konuştu.

Federasyon olarak “iklim eylemi” başlığını sahiplendiklerini söz eden Türkoğlu, UNDP ile ortak hareket edecek olmanın memnunluğunu yaşadıklarını lisana getirerek, “Önce kendinden başla, felsefesiyle ulusal gruplarımızın müsabakalarıyla yola çıkıyoruz.” dedi.

Sıfır atık ve geri dönüşüm başta olmak üzere iklim hassaslığına ek sağlayacak her türlü adımı atmak için sporseverleri ve herkesi yanlarında görmekten memnunluk duyacaklarını tabir eden Türkoğlu, şöyle konuştu:

“İş birliğimizin birinci meyvelerini 21 Şubat’ta Ankara Spor Salonu’nda oynanacak olan Türkiye-Hollanda maçıyla alacağız. Federasyonumuzun bünyesindeki tüm erkek ve bayan ulusal maçlarında uygulayacağız. Birinci maçımızda sporcularımız meydanda, antrenmanda ve soyunma odasında organik havlular kullanacaklar. Maç sırasında taraftarımıza satılan içecekler külliyen geri dönüşümlü kağıt bardaklarda sunulacaktır. Salonun her noktasında kağıt, plastik, cam ve metaller için atık ayrıştırma kutuları bulunacaktır. Maça gelecek ve ekranları başında ulusal takımıza destek olacak tüm basketbolseverlerin başlattığımız bu harekete destek olacaklarına inancımız tam.”

Her geçen gün hassaslığın artmasını ve basketbol vesilesiyle gençlere örnek olmasını arzuladıklarını belirten Hidayet Türkoğlu, “Sıfır atık amacıyla yürüteceğimiz çalışmaların öbür spor branşlarına da örnek olmasını temenni ediyorum.” sözünü kullandı.

TOMASÄ°: BASKETBOL SPORUNUN KENDİSİ BİR MODEL

UNDP Türkiye Yöneticisi Claudio Tomasi, iş birliği itilafı merasiminde yaptığı konuşmada, 2015’te gerçekleşen BM’deki şahsi bir içtimada 123 devletin başbakanları ve başkanlarının bir araya geldiğini, 2030 gündemi olarak isimlendirilen ajandada sürdürülebilir kalkınma gayelerinden bahsettiklerini, bunun insanlık tarihinde birinci kere olduğunu anlattı.

Kişilerin eği olmadan sürdürülebilir kalkınmayı yalnızca hükümetlerin gerçekleştirebilmesinin mümkün olmadığını tabir eden Tomasi, “Özellikle basketbol ve vesair spor kollarını düşünebiliriz. Basketbolda biz kişilerin gençlerin, enerjik bireylerin nasıl sürece dahil edilebileceklerini düşündük. Basketbol sporunun kendisi bir model olarak düşünülebilir. Farkındalık oluşturacağız, davranışsal değişim yaratmış olacağız.” diye konuştu.

İklim değişikliğiyle ilgili sürdürülebilir kalkınmanın değerli olduğunu belirten Tomasi, “Basketbol bir grup ruhu oluşturuyor, iş birliği gerektiriyor, adil yarışma, adil oyun aslında. Hasebiyle bizim bunlara bu amaçlara maksatlara ulaşmaya muhtaçlığımız var. Spor esasen sıhhatle direkt ilintilidir. Sürdürülebilir kalkınma maksatlarına ulaşılması basketbol ve sporda çok kıymetli ortak noktaları barındırıyor.” tefsirinde bulundu.

Gazetecilerin, girişimin öteki spor kollarında uygulanabilmesi cephesindeki sorusu üzerine Tomasi, “Tüm sporlarla bu yapılabilir. Biz bütün farklı sporları tahlil ettik. Fakat basketbolla başladık. Sayın Hidayet Türkoğlu birinci baştan itibaren buna inandı.” karşılığını verdi.

Hidayet Türkoğlu ise UNDP ile iş birliğine ait soru üzerine, muahedenin gayri federasyonlara nazaran kendilerini farklı kıldığını, ekip olarak şu ana kadar her manada Türk basketbolunu daha yeterli taraflara getirmek için çok âlâ işler yaptıklarını düşündüklerini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here