featured

NBA Yıldızı Furkan Korkmaz’dan Depremzedeler İçin Twitter Daveti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR HABER

6 Şubat sabahı, saat 04.17’de meydana gelen sarsıntı büyük bir yıkıma sebep oldu. Kahramanmaraş merkezli 7,7 büyüklüğündeki zelzelenin akabinde birçok vatandaş enkaz altında kaldı. Arama kurtarma çalışmaları devam ederken, depremzedeler ve yakınları yetkililere sesini duyurmak isterken toplumsal medya uygulaması Twitter’dan yararlandı.

Bölgede irtibat kesildi, depremzedeler Twitter’a sarıldı

Depremin akabinde afet bölgesinde irtibat sorunu oluştu. Depremzedeler bulundukları bölgeyi tanım etmek ve yardım istemek için yetkililere ulaşmakta zorluk çekti. GSM operatörleri bölgedeki yoğunluğa yetişemezken beşerler internete yöneldi. Telefonla irtibat sağlayamayanlar, internet üzerinden yakınlarına ulaşmaya çalıştı. Yardım isteyenler toplumsal medya hesaplarından Twitter’da yaptıkları paylaşımlarla seslerini birçok şahsa ulaştırdı.

Türkiye’de Twitter’a erişim engellendi

Depremzedelerin ve bölge için başlatılan yardım kampanyalarının en fazla kullandığı bağlantı yolu olan Twitter, bugün erişime kapatıldı. Erişim yasağının gerçek dışı ihbar ve geçersiz yardım kampanyaları olduğu düşünüldü.

Twitter ile toplantı yapıldı

Türkiye’den yetkililerin, Twitter cephesi ile bir toplantı gerçekleştirdiği tez edildi. Yapılan toplantıda geçersiz ihbar ve yardım kampanyalarına karşı atılabilecek adımlar görüşülürken, Twitter tarafından panik ve kaosa sürükleyecek dezenformasyonlara karşı işbirliği istendi. Twitter ise bu bahiste işbirliği yapılacağını tabir etti.

Twitter’ın kapatılmasına tepki

Bugün Twitter’a gelen erişim manisi, birçok kişi tarafından reaksiyon ile karşılandı. Beşerler, zelzele bölgesinde mahsur kalanların seslerini Twitter üzerinden duyurabildiğini belirtirken, düzenlenen yardım kampanyaları, yapılan bağışlar ve bölgenin gereksinim duyduğu gereçlerin anlık olarak Twitter üzerinden binlerce şahsa duyurulduğu hatırlatıldı.

Furkan Korkmaz: “Twitter’ı yine hizmete sokun”

NBA takımlarından Philadelphia 76ers forması giyen ulusal basketbolcu Furkan Korkmaz da Twitter’ın tekrar açılması için paylaşımda bulundu. Korkmaz, “Birçok insan Twitter aracılığıyla yetkililere sesini duyurmayı başardı. Böylesi kritik vakitlere girerken irtibat sorunu yaşamamak ismine Twitter’a muhtaçlığımız var. Hem kayıplarımızı bulmak hem de bağış akışını sağlamak için lütfen Twitter’ı tekrar hizmete sokun” dedi.

NBA Yıldızı Furkan Korkmaz’dan Depremzedeler İçin Twitter Daveti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!