Basketbolda MHK’den kupa finalindeki faul konumuna ait açıklama

0
345
Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Merkez Hakem Şurası (MHK), Fenerbahçe Beko’nun, Solgar Vitamin Erkekler Türkiye Kupası’nı finalde Darüşşafaka Tekfen’i 74-71 yenerek kazandığı dünkü maçın son dakikasında oluşan faul durumuyla ilgili açıklamada bulundu.

TBF’nin internet sitesinde konum alan açıklamada, Ankara Spor Salonu’nda Fenerbahçe Beko’dan Jan Vesely ile Darüşşafaka Tekfen’den Kartal Özmızrak ve Jonathan Hamilton’un dahil olduğu, bitime 52 saniye kala yaşanan konumla ilgili açıklama mecburiliği doğduğu belirtildi.

“Fenerbahçe Beko grubundan Jan Vesely, Darüşşafaka Tekfen’den Kartal Özmırak’a faul yapmış, hakemler bu faulü sıradan faul olarak kıymetlendirmiş fakat Anlık Tekrar Sistemi’nden denetim yapılacağı ile ilgili hakem işaretini göstermişlerdir.” sözleriyle başlayan açıklama şöyle sürdü:

“Oyunun durduğu ve saatin çalışmadığı bu anda Darüşşafaka Tekfen grubundan 12 forma numaralı Jonathan Hamilton, Fenerbahçe Beko grubundan 24 forma numaralı Jan Vesely’yi omuzundan çekmiştir. Hakemler yaptıkları Tekrar İzleme Sistemi denetiminden sonra Fenerbahçe Beko grubundan 24 forma numaralı Jan Vesely’nin yaptığı faulün sportmenlik dışı faul olarak kıymetlendirilmesine, Darüşşafaka Tekfen ekibinden 12 forma numaralı Jonathan Hamilton’ın duran saat periyodunda yapmış olduğu temasın da kurallar gereği sportmenlik dışı faul olarak kıymetlendirilmesine karar vermişlerdir.”

Bu konumla ilgili oyun kurallarının ilgili hususlarının hatırlatıldığı açıklama şöyle tamamlandı:

“Hakem Jan Vesely için faul düdüğü çaldığında, oyun durur ve top ölür (Madde 10.3), Top öldüğü anda ekip denetimi sona ermiştir. (Madde 14.1.3). İki gruba verilen cezalar birebir eşit yükte olup iptal edileceğinden, uygulanacak rastgele öbür bir ceza kalmadığından ve hiçbir kadronun topu denetim etme hakkı bulunmadığından hava atışı durumu oluşur. (Madde 42.2.8 ve Unsur 12.3) Hava atışı durumu oluşmasından ötürü, topu oyuna sokma sırası Fenerbahçe Beko grubunda olması nedeniyle oyuna Fenerbahçe Beko grubu kenardan başlamıştır.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here