featured

TFF, Türkiye Ulusal Paralimpik Komitesi lideri olan Murat Aksu’ya tebrik etti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AJANSSPOR – HABER

Türkiye Ulusal Paralimpik Komitesi’nin (TMPK) Başkanlığına TFF Lider Vekili Murat Aksu seçildi. TFF, Türkiye Ulusal Paralimpik Komitesinin (TMPK) başkanlığına seçilen TFF Lider Vekili Murat Aksu için tebrik bildirisi yayımladı.

TFF’den açıklama

Federasyonun resmi internet sitesinden yayımlanan bildiride, “Türkiye Ulusal Paralimpik Komitesi Lider Yardımcısı Murat Aksu, 12 Aralık Pazartesi günü İstanbul Point Otel’de gerçekleştirilen ve tek aday olarak katıldığı seçimli genel heyet toplantısında TMPK’nin yeni lideri oldu. Lider vekilimiz Sayın Murat Aksu ve idare şurasını tebrik eder, vazifelerinde muvaffakiyetler dileriz.” sözleri kullanıldı.

Tek aday olarak katıldı

TMPK Kurucu Lideri Yavuz Kocaömer’in 18 Kasım 2022’de hayatını kaybetmesinin akabinde, TMPK Lider Yardımcısı Murat Aksu, İstanbul Point Otel’de yapılan ve tek aday olarak katıldığı Seçimli Olağan Genel Konsey Toplantısı’nda TMPK’nın yeni lideri oldu.

İşte TMPK İdare Kurulu

Murat Aksu başkanlığındaki TMPK İdare Konseyi ise şu biçimde oluştu:

  • İbrahim Halil Korkmaz (Başkan yardımcısı), İbrahim Gümüşdal (Genel sekreter), Berrin Altınöz (Genel sekreter)
  • Üyeler: Ümit Deniz Kurt, Mümtaz Karakaya, Şenes Erzik, Alpaslan Baki Ertekin, Sevda Altunoluk (Sporcu Kurulu Başkanı)

Murat Aksu’dan Yavuz Kocaömer’e teşekkür

Kongrenin akabinde Murat Aksu yaptığı açıklamada, 1992 Barselona Oyunlarına tek bir atletle katılabildiklerini ve paralimpik yüzme branşında Mehmet Gürkan’ın birinci kahramanları olduğunu hatırlatarak, “2021’de Tokyo Paralimpik Oyunlarında 13 branşta 44’ü bayan, 43’ü erkek toplam 87 kahramanla katıldık. 2’si altın toplam 15 madalya kazandık. Bu büyük gelişimin öncüsü, önderi, kurucu, ağabeyi Yavuz Kocaömer’i hürmet, minnet ve rahmetle anıyorum. Onun mefkureleri, azmi ve tutkusu paralimpik sporun ve sportmenlerin umut ışığı oldu. O ışık hepimizin geleceğini aydınlattı. Benim hayattaki en büyük şanslarımdan biri onun ikinci lideri olarak 8 yıl boyunca kendisiyle birlikte çalışmak oldu” sözlerini kullandı.

“Çok sıkıntı bir misyon olacak”

Yönetim heyeti üyesi arkadaşlarıyla Kocaömer’in mirasının takipçisi olacaklarını da belirten Aksu, “Paralimpik sporun gelişimi için yıllarca birlikte çalıştığımız paralimpik ailesinin artık bir öbür motivasyonu daha var; o da Yavuz ağabeye olan manevi borcumuz. Çok güç bir misyon olacak elbette Yavuz ağabeysiz. Bu olağanüstü topluluğa başkanlık yapmak, fakat onun bize devrettiği ışık saçan o meşaleyi çok daha ileriye taşımak zorundayız. Yüzleri gülen yeni atletlerimiz bizim en büyük mutluluğumuz olmaya devam etmeli, böylelikle Yavuz abinin de ruhu şad olacaktır” halinde konuştu.

Peki Murat Aksu kimdir?

Dr. Av. Murat Aksu 24 Temmuz 1969’da Diyarbakır’da doğdu. Orta tahsiline İzmir Fen Lisesi’nde devam etti. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Dr. Aksu, Oklahoma City University’de yüksek lisansını tamamladı. Dr. Av. Murat Aksu, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İdare Bilimlerinde doktora derecesi aldı.

Dr. Av. Murat Aksu, 1990-1999 yılları ortasında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Araştırma Vazifelisi, 1999-2001 yılları ortasında da Marmara Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsü’nde Öğretim Vazifelisi olarak vazife yapmıştır.

Avukatlık mesleğinde 30. yılını dolduran Dr. Av. Murat Aksu, ASC Hukuk’un kurucu ortağıdır.

Dr. Av. Murat Aksu’nun 30 yılı aşan spor yöneticiliği mesleği 1990 yılında Türkiye Boks Federasyonu Dış İlgiler Heyeti Üyeliği ile başladı. Sırasıyla 1994’te Türkiye Boks Federasyonu Hukuk Müşavirliği ve İdare Şurası Üyeliği, 1996’da Türkiye Kayak Federasyonu İdare Konseyi Üyeliği ve Türkiye Futbol Federasyonu Dış Alakalar Şurası Üyeliği, 2000 Yılında Türkiye Futbol Federasyonu İdare Şurası Üyeliği, 2004’te Beşiktaş Jimnastik Kulübü İkinci Başkanlığı, 2014 yılından bugüne kadar Türkiye Ulusal Paralimpik Komitesi Lider Yardımcılığı misyonlarında bulundu.

Evli ve üç çocuk sahibi olan Dr. Av. Murat Aksu hala Türkiye Futbol Federasyonu ve Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nda Lider Vekilliği vazifelerine devam etmektedir.

TFF, Türkiye Ulusal Paralimpik Komitesi lideri olan Murat Aksu’ya tebrik etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spor Haber ve Spor Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!